Menu


Byliśmy na Światowym Zjeździe Weteranów Walk o Niepodległość RP

Byliśmy na Światowym Zjeździe Weteranów Walk o Niepodległość RP

Przesłanie Weteranów Walk o Niepodległość RP do młodego pokolenia Polaków: Niech patriotyzm nie stanie się chwilową modą! Niech będzie naczelną wartością organizującą życie naszego narodu! Wy jesteście przyszłością Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej i Wy zdecydujecie, jaką Ona będzie! Wierzymy mocno, że sprostacie naszym oczekiwaniom i będziecie trwali na straży wartości, tak jak myśmy trwali. Około 300 kombatantów z całego kraju i 14 innych państw leżących na 4 różnych kontynentach, m.in. z: Argentyny, Kanady, Nowej Zelandii, Australii, Francji Belgii i Wielkiej Brytanii, wzięło udział w Światowym Zjeździe Weteranów Walk o Niepodległość RP. Obchody Dnia Weterana i uroczystości, które odbyły się w Warszawie, zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Światowy Zjazd Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy w 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

Mnie ponownie, reprezentując organizację Poland Street, przypadł w udziale zaszczyt towarzyszyć w patriotycznej podróży weterance, uczestniczce Powstania Warszawskiego, Pani Jacce Wojteckiej. Na dwudniowy Zjazd Weteranów przyleciałyśmy do Warszawy z Londynu i już na pokładzie samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT spotkałyśmy się z miłym gestem. W trakcie lotu załoga wręczyła weterance pocztówkę z podziękowaniami za walkę o niepodległą Polskę.

Światowy Zjazd Weteranów rozpoczął się w sobotę 1 września poranną konferencją prasową, na której przedstawiciele mediów mieli niecodzienną okazję porozmawiać z Weteranami przybyłymi na tę uroczystość z różnych stron świata. Pytań i wywiadów nie było końca, a weterani chętnie opowiadali o swoich przeżyciach i losach, mając świadomość jak cenne są to świadectwa dla przyszłych pokoleń. Przez kilkadziesiąt lat przecież musieli milczeć i ukrywać swoje bohaterskie czyny, dlatego tak ważne jest aby Ci nieliczni, którzy jeszcze są wśród nas mogli podzielić się ze światem swoimi ciężkimi doświadczeniami wojennymi.

Oficjalnym rozpoczęciem Światowego Zjazdu Weteranów Walk o Niepodległość RP była uroczysta msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP w intencji ojczyzny i jej obrońców. Mszę św. koncelebrował ordynariusz polowy Wojska Polskiego biskup Józef Guzdek. Po Mszy świętej na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczął się oficjalne uroczystości z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się zmiana posterunku honorowego. Odczytany został również Apel Pamięci i zabrzmiała trzykrotna salwa honorowa. Ważnym punktem uroczystości było odczytanie przez żołnierz Armii Krajowej Bogusława Nizieńskiego i akt przekazania przez przedstawicieli środowisk kombatantów i osób represjonowanych Przesłania Weteranów Walk o Niepodległość RP do młodego pokolenia Polaków. Podkreślili w nim, że przybyli do Warszawy z różnych stron, by jeszcze raz przypomnieć o "drogiej im dewizie zapisanej na wojskowych sztandarach." "Bóg, Honor, Ojczyzna – te hasła mieliśmy przed oczyma, walcząc w kraju i w odległych od niego rejonach, w regularnych oddziałach i w organizacjach podziemnych, w okopach i na barykadach" – czytamy w przesłaniu. Podkreślają, że pomimo iż “Wojna rzuciła wielu z nas na obcą ziemię, ale my nie wyrzuciliśmy Ojczyzny z naszych serc. Nikt nas nigdy nie zwolnił ze służby dla Rzeczypospolitej. Doczekaliśmy chwili, gdy Polska znalazła się w gronie niepodległych i suwerennych państw.” Apelują: "Do młodych zwracamy się z przesłaniem: nie zagaście tego ognia! Niech patriotyzm nie stanie się chwilową modą! Niech będzie naczelną wartością organizującą życie naszego narodu! Wy jesteście przyszłością Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej i Wy zadecydujecie, jaką Ona będzie! Wierzymy mocno, że sprostacie naszym oczekiwaniom i będziecie trwali na straży wartości, tak jak myśmy trwali".

Prezydent Andrzej Duda podziękował kombatantom  podczas swojego wystąpienia przed Grobem Nieznanego Żołnierza za to, że wolność zostanie zachowana właśnie dzięki nim. "Nie dlatego, że dzisiaj będziecie stawali z bronią w ręku, ale dlatego, że będziecie mówili młodym, jaka powinna być Polska i jacy powinni być Polacy." – Prezydent podziękował również za przesłanie, które weterani skierowali do młodego pokolenia Polaków. W swoim wystąpieniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podziękował weteranom, że są "strażnikami pamięci." Natomiast szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że 79 lat temu Polska jako pierwszy kraj w Europie sprzeciwia się dwóm największym totalitaryzm. Podziękował kombatantom, że pomimo wysokiej ceny jaką zapłacili – nie zastanawiali się, czy warto za Ojczyznę przelać krew i bić się tyle lat za jej niepodległość. Wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli Prezydent, szefowie MON i Urzędu ds. Kombatantów oraz weterani. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów reprezentujących rodzaje sił zbrojnych, Policję, Straż Graniczną i Państwową Straż Pożarną. Pierwszy dzień Obchodów Dnia Weterana zakończyła uroczysta kolacja z okazji Światowego Zjazdu Weteranów Walk o Niepodległość RP w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej.

Drugiego dnia Zjazdu Weteranów w niedzielę na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, przy kwaterze żołnierzy września 1939 r. odbyła się msza święta a przedstawiciele rządu i kombatantów złożyli wieńce. Dalsze uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej. Pomnik przypomina udział Polonii amerykańskiej w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Polonia amerykańska z USA, Kanady i Brazylii stworzyła na terenie Francji  Armię Polską, która w 1918 r.pod dowództwem generała Józefa Hallera liczyła kilkanaście tyś. żołnierzy a w 1919 r. już blisko 70 tyś. Armia ta zwana Błękitną Armią od kolorów mundurów wsparła Polską sprawę, brała również udział w  walce o granice Rzeczpospolitej w wojnie polsko-ukraińskiej i w wojnie z Rosją Bolszewicką. Część ochotników Błękitnej Armii, która wróciła do Ameryki po zakończeniu walk była inicjatorem wzniesienia tego pomnika. Twórcami oryginalnego, bo jedynego w Warszawie błękitnego pomnika byli  arch. Baltazar Brukalski,a autorem rzeźby Andrzej Pityński. Podczas uroczystości złożono wieńce i znicze, słowo wstępne wygłosił prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego prof. Wiesław Wysocki, przemawiał również Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk. Wśród osób składających hołd poległym żołnierzom była wnuczka generała Józefa Hallera, która jak relikwie niosła zdjęcie i rękopis swojego dziadka. Złożenie kwiatów poprzedziła modlitwa za poległych i zmarłych żołnierzy Błękitnej Armii, którą odmówił ks. prałat Józef Roman Maj.