Menu


Bletchley Park: promocja książki o wkładzie polskich kryptologów w złamanie kodu Enigmy

Bletchley Park: promocja książki o wkładzie polskich kryptologów w złamanie kodu Enigmy

Promocja książki Sir Dermota Turinga "X, Y & Z: The Real Story of How Enigma Was Broken" ("X, Y & Z: Prawdziwa historia tego, jak złamano Enigmę"), opisującej wkład polskich kryptologów w proces złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma oraz szczegóły ich współpracy z brytyjskim i francuskim wywiadem, odbyła się 10 września w Bletchley Park.

Wśród zgromadzonych gości znaleźli się przedstawiciele Ambasady RP w Londynie oraz rodziny polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego oraz Henryka Zygalskiego, którzy docenili wysiłki Sir Turinga w promowaniu osiągnięć ich krewnych.
W swojej książce, bratanek słynnego brytyjskiego kryptologa Alana Turinga, podkreśla, że bez osiągnięć polskich naukowców, prace i odkrycia jego wujka byłyby znaczcie spowolnione, o ile w ogóle możliwe. Przyznaje również, iż nimb otaczający Brytyjczyka przyćmił rolę Polaków i to powinno zostać zmienione.

– W ciągu kilku tygodni po tym, jak polscy kryptolodzy przekazali swoją wiedzę ekspercką Brytyjczykom i Francuzom, ich kraj został najechany, a oni sami zmuszeni do ucieczki. Spędzili wojnę na emigracji – głównie we Francji i Wielkiej Brytanii – gdzie doświadczyli zbrojnego rabunku, uwięzienia, a nawet przesłuchania Gestapo dotyczącego Enigmy. Pomimo to, tajemnica Enigmy pozostała tajemnicą, pozwalając Bletchley Park na kontynuowanie przekazywania bezcennych informacji dowódcom na froncie. Mamy wobec tych ludzi ogromny dług, a ich kluczowa rola w tej historii zasługuje na powszechne uznanie – zauważył Sir Dermot Turing.

Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, który napisał przedmowę do książki, podziękował autorowi za jego duże osiągnięcia w krzewieniu wiedzy o dokonaniach polskich naukowców. – Książka Sir Dermota Turinga jest bardzo ważna. Jestem przekonany, iż pokazanie tak istotnej historii polsko-brytyjskiej współpracy wpłynie pozytywnie na nasze wspólne relacje w przyszłości – powiedział Ambasador.

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę