Menu


Premier Irlandii zaniepokojony negocjacjami między UK a UE

Premier Irlandii zaniepokojony negocjacjami między UK a UE shutterstock

Leo Varadkar, irlandzki premier obawia się, że brak porozumienia w sprawie granicy między Irlandią a Irlandią Północną spowoduje, że Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej bez umowy wyjścia. 

Premier Irlandii wyraża duże zaniepokojenie negocjacjami w sprawie umowy granicy. Zauważa niewielkie postępy, które mogą mieć znaczące konsekwencje dla Zjednoczonego Królestwa.  Może się to wiązać z brakiem kontaktów handlowych po Brexicie między Wielką Brytanią a Unią Europejską. 

- Obecnie nie ma żadnych postępów w negocjacjach. Jeśli do czerwca utrzyma się taki stan rzeczy, to będziemy musieli się poważnie zastanowić nad tym czy będziemy w stanie podpisać umowę wyjścia z Unii Europejskiej. Mamy jasne wytyczne zawarte w proponowanej treści umowy, która została opracowana w marcu tego roku" - powiedział Leo Varadkar, premier Irlandii. 

Podobne stanowisko w tej sprawie ma Michel Barnier, negocjator ze strony Unii Europejskiej, który zauważył brak postępu w negocjacjach od marca tego roku. Brak ustępstw i kompromisów może mieć w przyszłości duże znaczenie dla Wielkiej Brytanii i Irlandii. 

- Jeśli Wielka Brytania chce zaproponować jakieś alternatywne rozwiązania albo chce zmienić treść dotychczas proponowanej umowy, to jesteśmy gotowi je rozważyć. Jednak potrzebujemy mieć to na piśmie, aby wiedzieć, że te propozycje są zgodne z prawem oraz są wykonalne – zakomunikował Barnier. 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę