Menu


Pomoc w uzależnieniu w UK

Pomoc w uzależnieniu w UK Shutterstock

Alkoholizm to stale postępujące, przewlekłe schorzenie. Uzależnienie od alkoholu powoduje szereg groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Działa destruktywnie nie tylko na samego alkoholika, ale również na jego najbliższe otoczenie. Sprawdź, gdzie w UK można uzyskać wsparcie w walce z tą chorobą.

Niewątpliwie alkoholizm jest chorobą całej rodziny a nie tylko jednego z członków. Objawy alkoholizmu jednego członka rodziny organizują i nadają kształt życiu rodzinnemu. Początkowo rodzina, podobnie jak alkoholik, zaprzecza istnieniu problemu choroby alkoholowej. Nikt jeszcze nie myśli o szukaniu pomocy na zewnątrz. Potem następują próby pozbycia się problemu. Rodzina ogranicza kontakt z otoczeniem i próbuje chronić swój wizerunek. W kolejnym etapie następuje chaos – rodzina traci nadzieję, że uda się rozwiązać problem. W rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym najbardziej cierpią dzieci. Wszystko kręci się wokół prób wpłynięcia na zachowanie alkoholika i zaniedbuje się prawidłowe wychowanie dzieci. Alkoholizm staje się codziennością i zaczyna kształtować postawę oraz działanie najbliższych osoby pijącej.
Osoby współuzależnione często czują się bezradne, nie wiedzą gdzie i jak szukać pomocy lub boją się, że prosząc o pomoc występują przeciwko osobie pijącej.

Gdzie szukać pomocy w Wielkiej Brytanii?

O pomoc można zwrócić się lekarza GP, który jest przygotowany do tego, aby udzielić wskazówek w sprawie problemów alkoholowych. W Wielkiej Brytanii działa również wiele organizacji, które pomagają osobom uzależnionym od alkoholu, a także ich rodzinom.
Brytyjskie grupy AA działają na terenie całego kraju. Spotkania są bezpłatne. Informacje o takich grupach można znaleźć na stronie www.alcoholics-anonymous.org.uk.

Infolinie

Narodowa Linia Pomocy oferuje pomoc i poradę osobom uzależnionym, jak i rodzinom osób z problemem alkoholowym. Dzwoniąc pod numer tel. 0800 917 8282 można porozmawiać i poradzić się. Linia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 23.00.
Al – Anon Family Groups

Na stronie internetowej organizacji znajdziemy informacje na temat spotkań grupowych w Wielkiej Brytanii. Grupy oferują wsparcie dla rodzin i przyjaciół alkoholików. Eclypse Young PersonsSubstanceMisuse Service to organizacja, która pomaga przede wszystkim młodym osobom dotkniętym problemem alkoholowym. Pod numerem telefonu 0161 273 6686 osoby poniżej 19. roku życia uzyskają poradę, wsparcie oraz informacje o leczeniu.

Pomoc w języku polskim

W Wielkiej Brytanii działają również polskojęzyczne grupy terapeutyczne.

Nasza Linia Uzależnień to polskojęzyczny telefon zaufania dla osób uzależnionych. Linia działa w każdy czwartek, w godzinach 20.30-22.00. Numer telefonu jest płatny 2032 860 570. Więcej informacji na temat infolinii można znaleźć na stronie www.eedacc.org
Polskie Grupy AA. Na Wyspach działa wiele grup wzajemnej pomocy, na spotkaniach których można porozmawiać o swoich kłopotach. W Southampton polskojęzyczne spotkania grupy AA odbywają się pod adresem 147 Shirley Road SO15 3FH. Spotkania mają miejsce w każdą sobotę o godz. 18.00. Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu 07935 659 559 lub 07417 566 462 (dzwonić po 17.00).

Więcej informacji o Spotkaniach AA po polsku na terenie Wielkiej Brytanii można szukać na stronie www.aa-pik-wielkabrytania.org.pl/index.php/en/.

(za: Sotland.pl)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę