MenuBrytyjskie rekordy Guinnessa

  • Napisane przez  Goniec Polski
Próba pobicia rekordu Guinnessa na wydziale chemii University College London w przebraniu Sherlocka Holmesa Próba pobicia rekordu Guinnessa na wydziale chemii University College London w przebraniu Sherlocka Holmesa

Najstarsza supermodelka, najszybszy fryzjer, najgłośniej mruczący kot – to tylko niektóre z rekordów Guinnessa, jakie pobili Brytyjczycy.

Dopiero po tym jak zwiedziłam Muzeum Guinnessa w Dublinie, olśniło mnie, że Guinness od piwa i Guinness od rekordów to ta sama osoba – śmieje się 26-letnia Anita Marzec z Chelmsford.
Ale jak to się stało, że browarnik zajął się gromadzeniem światowych rekordów?

W maju 1951 r. sir Hugh Beaver, dyrektor generalny browaru Guinness, podczas polowania na bagiennych terenach nad rzeką Slaney w hrabstwie Wexford w Irlandii, pokłócił się ze znajomym o to, który europejski ptak łowny (siewka złota, szkocka kuropatwa czy głuszec właściwy) jest najszybszy.

Beaver szybko się zorientował, że takich informacji nie można zweryfikować w żadnym z podręczników. Zdawał sobie sprawę z tego, że podobnych pytań i dyskusji w pubach w Wielkiej Brytanii jest więcej, dlatego wpadł na pomysł książki sygnowanej marką firmy, która definitywnie by je rozstrzygała. Założenie było dosyć proste: zbiór informacji miał mieć charakter humorystycznych ciekawostek i faktów, ale niepodważalnie udokumentowanych.

Pierwsze wydanie miało nakład 1.000 egzemplarzy i w tym samym roku księga stała się bestsellerem w Wielkiej Brytanii. Rok później została wydana również w Stanach Zjednoczonych w liczbie 70.000 egzemplarzy. Księga miała początkowo bawić sensacyjno-humorystycznymi informacjami bywalców pubów. Z czasem stała się prestiżową publikacją w świecie, odnotowując rekordowe osiągnięcia w różnych dziedzinach, od ważnych po błahe. Dziś Guinness PLC z siedzibą w Londynie ma swe oddziały na całym świecie w 120 krajach i ukazuje się w 37 wersjach językowych.

Monarchia i politycy

Królowa Alexandra (1844-1925) najdłużej w historii (38 lat) nosiła tytuł księżnej Walii i była najstarszą brytyjską królewską małżonką w momencie wstępowania jej męża na tron: miała 56 lat i 53 dni.
Księżniczka Alicja, księżna Gloucester, stała się najstarszym członkiem z rodziny królewskiej, gdy osiągnęła wiek 101 lat i 238 dni w dniu 20 sierpnia 2003 roku. Zmarła w wieku 102 lat.

Najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii była królowa Wiktoria, która sprawowała swoją funkcję przez 63 lata. Jeśli jej wnuczka, królowa Elżbieta II pozostanie na tronie, to pobije rekord swojej babci w dniu 9 września 2015 roku.

Najbogatszym człowiekiem, który został brytyjskim premierem był Edward Stanley 14 hrabia Derby (1799-69) – jego osobisty majątek przekraczał 7 milionów funtów (około 444 mln funtów w przeliczeniu na dzisiejsze finanse). 

Pierwszą kobietą wybraną do brytyjskiej Izby Gmin była Konstancja Georgine Markiewicz w grudniu 1918 r., ale nie przyjęła tego stanowiska.

Legendarny Blackthorne

Warto zapamiętać to nazwisko, bo Thomas Blackthorne ze Stoke Poges, połykacz mieczy, ma na swoim koncie aż cztery rekordy. I tak: za połknięcie najcięższego obiektu czyli młota pneumatycznego o wadze 38 kg. Siedem lat temu Thomas Blackthorne (UK) połknął wiertło o średnicy 24 mm, a następnie utrzymał ciężar młota ponad trzy sekundy. Młot był włączony. Thomas jest również twórcą Miecza Mieczy, który to przedmiot został już połknięty 40 razy przez najsławniejszych na świecie połykaczy. – Ma on być symbolem naszej małej społeczności – wyjaśnił Blackthorne. Dodatkowo Thomas jest właścicielem największego śrubokręta na świecie. Jego akrylowy uchwyt mierzy 50 cm długości, a w najszerszym miejscu ma 19,5 cm. Ostrze ma 51 cm długości, dzięki czemu całość mierzy ponad metr.

Piękne (?) ciało

Odkąd w 1997 r. pochodząca z Brazylii mieszkanka Szkocji Elaine Davidson założyła pierwszy kolczyk, do czerwca 2006 r. kłuła się jeszcze 4.225 razy, głównie na twarzy... Elaine często zmienia i dodaje nowe kolczyki w bardzo różnych, również intymnych częściach ciała. W 2012 r miała ich już ponad 9.000. Dodatkowo ozdabia się tatuażami i nosi pióra. Jej były mąż nie nosił kolczyków.

Ze Szkocji (Isle of Skye) pochodzi również człowiek-lampart czyli Tom Leppard, którego ciało jest w 99,9 proc. pokryte tatuażami: na szafranowym tle ma ciemne plamy. Wyglądu dopełniają „wystylizowane” zęby. Co ciekawe, Tom nie jest eksperymentującym ze swoim ciałem młodzikiem, tylko szacownym, dziś już 79-letnim emerytem. Niestety, nie jest on już rekordzistą. Obecnie tytuł najbardziej wytatuowanego mężczyzny nosi Lucky Diamond Rich z Nowej Zelandii, który ma wytatuowane nawet powieki, wnętrze uszu, a nawet dziąsła...

Najbardziej wytatuowaną kobietą w Anglii jest Isobel Varley z Yorkshire, której ciało w 93 proc. pokryte jest tatuażami. Jedyna wolna od tatuażu przestrzeń to jej twarz.

Smaczku dodaje fakt, że ich właścicielka urodziła się w  1937 r. Jak widać, łamie ona stereotyp nobliwej starszej damy.

– Nie dziwię się, że to właśnie z Anglii pochodzą rekordziści – zaznacza Kamila z Kami Artist Tatoo. – Brytyjczycy bardzo lekko podchodzą do rysunków na ciele. M.in. dlatego, że nikt ich tutaj z ich powodu nie dyskryminuje (np. nie podejrzewa o więzienną przeszłość) a poza tym jest tu bardzo wiele salonów oferujących usuwanie tatuaży. Polacy dłużej podejmują decyzję dotyczącą tatuażu: wybierają bardziej zakryte miejsca, a rysunki i napisy muszą mieć głębokie znaczenie.

Umiejętności

Niektóre rekordy mogą być bardzo praktyczne. Otóż Terry Burrows (Romford) potrafi wyczyścić trzy standardowe (114,3 x 114,3 cm) okna biurowe w 9,14 sek. Udowodnił to podczas Narodowego Konkursu Mycia okien w Blackpool, w 2009 r.

Z kolei Tom Rodden z Chatham w 1993 r. ogolił brzytwą w ciągu godziny 278 osób, co oznacza, że przeznaczył 12,9 sek na każdą twarz (zacinając je przy tym tylko 7 razy). Widocznie pozazdrościł Denny’emu Rowe, który 5 lat wcześniej w Herne Bay w tym samym czasie ogolił za pomocą maszynki elektrycznej 1994 osoby. Każdemu klientowi poświęcił 1,8 sekundy, a skaleczył tylko 4 z nich.

Diane Sheer z Londynu prawdopodobnie zaproponowano pracę na poczcie po tym, jak udowodniła, że w ciągu 5 minut potrafi polizać i nakleić na kopertę 225 znaczków. Z kolei rekord najszybszego „wymigania” angielskiego alfabetu dla nie słyszących wynosi 4,7 sekundy i należy do Thomasa McWhinney.

Niektóre z rekordów wydają się wręcz dziwne. Co komu przyjdzie z szybkiego skakania na piłce? Dee McDougall osiągnęła rekord 39,88 sek. w wyścigu na 100 m. Albo na co komu może się przydać rozbicie 88 budzików w ciągu minuty za pomocą stóp, jak zrobił to Jay Wheddon w 2008 r.

Kolekcje

Brytyjczyk David Morgan (z Burford) posiada kolekcję 137 pachołków drogowych. Różnych kolorów i wielkości. Specjaliści obliczyli, że ma on ponad 2/3 typów pachołków jakie do tej  pory wyprodukowano.
Lisa Courtney z Velwyn Garden City lubi pokemony. Ty też? Ale ona ma ich ponad 14 tys. A dokładnie 14.410 miała w 2010 r., kiedy oficjalnie została rekordzistką. Zbiera je od 18 lat. Po niektóre z nich podróżowała specjalnie do Japonii. Część jej zbiorów wystawiło muzeum w Hertford jako fragment wystawy dotyczącej kultury popularnej.

Ann Atkin z Devonu jest z kolei miłośniczką krasnali ogrodowych. W 2011 r. miała ich 2.042. Trzyma je w 1,6-hektarowym „Rezerwacie Gnomów” w West Putford.

W UK nie mogło też zabraknąć kolekcji kosiarek do trawy. Andrew Hall i Michael Duck z Windsoru – mają ich 680.

Z kolei Jason Joiner z Ealingu posiada największy na świecie zbiór zabawek, gadżetów i kostiumów związanych z serią filmów „Gwiezdne Wojny”. Wśród jego eksponatów znajdują się oryginalne C3PO, R2D2 oraz prawdziwy kostium Dartha Vadera. Jasonowi było łatwiej niż zwykłemu śmiertelnikowi zdobyć te eksponaty, ponieważ jest ekspertem od efektów specjalnych i pracował na planie „Star Wars”.

Show me showbusiness

Najniższa supermodelka na świecie, to ni mniej, ni więcej tylko Kate Moss o wzroście 169 cm. Najstarszą na świecie supermodelką jest z kolei 85-letnia Daphne Selfe, która nadal pracuje dla Vouge’a i Marie Claire.
Najczęściej oglądaną brytyjską prezenterką telewizyjną jest Cilla Black, której program „Randka w ciemno” przyciągał ponad 9 mln widzów. W 1997 r. królowa Elżbieta uhonorowała Cilię orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla brytyjskiego przemysłu rozrywkowego. Z kolei jej męskim odpowiednikiem był Chris Tarrant prowadzący „Milionerów”, których oglądało blisko 67,8 proc. telewidzów.

Najbogatszą aktorką telewizyjną jest Helent Hunt, której majątek kilka lat temu oceniono na 18,7 mln funtów.

Najniższym na świecie kaskaderem jest 58-letni Kira Shah z Hounslow. Ten mierzący 1,23 m człowiek wystąpił w ponad 50 filmach (m.in. w „Supermanie”, „Władcy pierścieni”).

Koci rekordziści

Brytyjczycy mogą się też pochwalić najgłośniej mruczącym kotem świata. Smokey z Northampton mruczy z głośnością 83 dB, co oznacza, że zagłusza nawet wielkomiejski ruch uliczny. – Brzmi to mniej więcej tak, jakby połknęła gruchającego gołębia – śmieje się jej opiekunka, Lucinda Ruth Adams. – Oczywiście, przeszkadza nam w słuchaniu muzyki i oglądaniu telewizji. Wystarczy plaster szynki czy delikatne głaskanie, by Smokey włączyła swoje decybele – dodaje. Hałas o podobnym natężeniu wytwarza wznoszący się boeing.

Za największą „pogromczynię myszy” uważa się kotkę z Wielkiej Brytanii, „pracującą” dla gorzelni Glenturret Distillery. Kiedy umarła w wieku 24 lat, miała na swoim sumieniu 28.899 myszy (codziennie udawało jej się upolować trzy).

Najstarszy kot pochodził również z Wielkiej Brytanii. Puss, bo tak miał na imię, umarł w 1939 r. mając 36 lat. Średnia długość życia kotów to około 15-17 lat. Najstarsza kocia mama, Kitty, pochodziła z Wielkiej Brytanii. Ostatnich kociąt doczekała się w wieku 30 lat. W sumie była mamą 218 kociaków. Najliczniejszy koci miot przyszedł na świat w 1970 r. w Wielkiej Brytanii. Kotka syjamska pana V. Gane’a z Church Westcote urodziła 19 kociąt.

Guinness World Records szacuje, że co roku wpływa do nich ok. 60 tys. wniosków z całego świata. Dużej liczbie osób z tej grupy udaje się uzyskać certyfikat. Jednak najbardziej prestiżowe jest dostanie się do cyklicznego wydania „Księgi rekordów Guinnessa”. Co roku zawiera się w niej maks. do 4 tys. najciekawszych rekordów. Warto wiedzieć, że z otrzymania certyfikatu nie wynikają żadne finansowe korzyści. Guinness World Records działa wyłącznie na zasadzie instytucji oceniającej.

Nagrodą jest więc jedynie satysfakcja uczestników, a rejestracja ma wymiar symboliczny. Ale nie zawsze. Rekordy mają czasem wymiar społeczny, gdy zachęcają do pożądanych zachowań (np. rekord liczby osób mierzących ciśnienie krwi w Łodzi, mieście, gdzie choroby krążenia występują najczęściej), ale czasem są przerażające (gdy pomyślimy, że sami możemy taki pobić). Otóż cukrzyk Tony Collins (Piners Rest) spędził 77 godz. i 30 min. na wózku szpitalnym na korytarzu w Princess Margaret Hospital w Swindon, od 24 do 27 lutego 2001, zanim został przyjęty na oddział.

Czy wiesz, że...

  • światowym rekordzistą w... pobijaniu rekordów Guinnessa jest Ashrita Furman (ur.1954) z Nowego Jorku. Od 1979 r. pobił on aż 472 rekordy. Prezentując swoje wyczyny odwiedził około 30 różnych państw na 7 różnych kontynentach.

Typowo brytyjskie

  • rok temu w kwietniu ponad 430 osób pojawiło się w parku Astley w miejscowości Chorley, aby wspólnie pobić rekord Guinnessa na najwięcej osób jednocześnie pijących herbatę i jedzących „scones” z dodatkiem dżemu i „clotted cream”. Pomimo nieciekawej pogody frekwencja była wysoka i z łatwością pozwoliła na pobicie poprzedniego rekordu w tej samej kategorii, który wynosił 403 osoby.
  • niestety, rekord na największą torebkę herbaty nie należy już do Brytyjczyków. Planet Organic, czyli australijski producent żywności ekologicznej postanowił w ten sposób uzbierać fundusze na rozwój badań nad rakiem. Największa na świecie torebka herbaty ma kształt piramidy, waży 151 kilogramów i można by z niej przyrządzić ponad sto tysięcy filiżanek gorącego napoju. Poprzedni rekord Guinnessa w tej samej kategorii pobił brytyjski producent herbaty „All About Tea” z Portsmouth. Rekordowa saszetka ważyła 120 kg i miała wymiary 2,4 m na 2,4 m. Umieszczono ją na pokładzie historycznego już okrętu HMS Warrior należącego do Królewskiej Marynarki Wojennej.

Anna Dobiecka

 

Powrót na górę