Menu

W leczeniu tego nowotworu Polska znacznie odbiega od standardów

Diagnozę rak gruczołu krokowego słyszy co roku około 10 tys. mężczyzn. W leczeniu tego nowotworu Polska znacznie odbiega od standardów. W Europie już od kilku lat stosuje się nowoczesne leki hormonalne przed chemioterapią, co pozwala wydłużyć życie pacjentów i poprawić jego jakość. To również szansa dla tych, którzy do chemioterapii się nie kwalifikują. W Polsce – mimo wielokrotnych apeli środowisk pacjenckich i lekarzy – nadal nie są refundowane. Program lekowy powinien być nośnikiem postępu, a nie konserwą historyczną, dlatego powinien zostać rozszerzony – podkreśla dr Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny ze Szpitala Wolskiego.

Czytaj dalej...

Cyberarmia może skutecznie powstrzymać ataki w Polsce?

Specjaliści ABW oceniają, że tylko w 2018 roku zostało zgłoszonych ponad 31,8 tys. incydentów bezpieczeństwa komputerowego. Ponad 6 tys. z nich uznano za ataki na sieć teleinformatyczną. Odpowiedzią na wyzwania i zagrożenia związane z rozwojem nowych technologii mają być Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Zapewnią bezpieczeństwo sieci, monitoring zagrożeń oraz cyberrozpoznanie, a w ciągu trzech lat powinny osiągnąć zdolność operacyjną. Pierwszy zespół obrony cyberprzestrzennej ma być powołany jeszcze w tym roku i będzie liczyć stu ekspertów.

Czytaj dalej...

Polscy naukowcy stworzyli wynalazek do produkcji ekologicznych sztućców

Innowacyjna kompozycja polimerowa służąca do produkcji m.in. ekologicznych sztućców jednorazowego użytku, podlegających recyklingowi organicznemu, została opracowana w Katedrze Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. To odpowiedź naukowców na poparcie przez Parlament Europejski wprowadzenia w UE zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki czy talerze, otrzymywane z tradycyjnych tworzyw sztucznych.

Czytaj dalej...

Ekipa Barki w londyńskim konsulacie

Ewa ze swoją Barką wyciąga Polaków z bezdomności, Sławek pomaga uzależnionym i ofiarom przemocy w południowym Londynie, Mirek jest wsparciem dla anonimowych hazardzistów, Rafał daje nadzieję i pomoc potrzebującym z okolic Worcester, Eliza w Midlands, Aneta w Bristolu, a Julia w kilka godzin potrafi znaleźć bezpieczne i odległe od oprawcy schronienie dla ofiary przemocy, której życie jest w niebezpieczeństwie. Wszyscy spotkali się w londyńskim konsulacie, aby wzajemnie poznać siebie, swoje kompetencje i rodzaj oferowanej pomocy.

Czytaj dalej...

Co 4 sekundy na świecie powstaje nowe złośliwe oprogramowanie

We współczesnym świecie wraz z rozwojem technologii, cyfryzacji gospodarki i każdego elementu życia społecznego, a przy tym rozwijającej się dynamicznie tzw. infrastruktury krytycznej, zarówno państwowej jak i prywatnej – zmienia się także profil, rodzaj oraz skala obecnych cyberzagrożeń. W ostatnich latach nowym frontem walki z cyberprzestępcami na całym świecie stały się urządzenia końcowe takie jak smartfony, tablety, laptopy, komputery stacjonarne, a nawet drukarki i urządzenia wielofunkcyjne. Dziś sprzęt ten jest niezbędnym elementem funkcjonowania każdej organizacji, firmy czy urzędów państwowych. Jednocześnie jego rosnąca powszechność powoduje, że jest on coraz bardziej wystawiony na ryzyko wykorzystania przez cyfrowych przestępców. Hakerzy bowiem nieustannie szukają najsłabszych elementów i ogniw w firmach oraz administracji publicznej, które są podatne na przeprowadzenie skutecznego cyberataku.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS