Menu


Niedobór snu powoduje zaburzenia lękowe

  • Napisane przez  Goniec.com
Niedobór snu powoduje zaburzenia lękowe

Eksperci twierdzą, że brak snu zaostrza problemy zdrowia psychicznego wśród nastoletnich dziewcząt w Szkocji.

Badania wykazały, że prawie jedna trzecia młodych ludzi ma problemy ze snem, co ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Ale w szczególności dziewczęta w wieku 15 lat i starsze doświadczają wysokiego poziomu presji w swoim życiu, co przyczyniło się do niepokoju i nerwowości.

Badanie, które objęło dzieci w wieku szkolnym w 2018 r., wykazało, że odsetek młodych ludzi zgłaszających problemy ze snem więcej niż raz w tygodniu wzrósł z 23% w 2014 r. do 30% w 2018 r.

Jednak naukowcy odkryli, że nieco ponad jedna trzecia (37%) nastolatków została sklasyfikowana jako mająca zły nastrój (33% chłopców, 41% dziewcząt), a 14% było zagrożonych depresją (11% chłopców, 17% dziewcząt). Okazuje się, że co czwarte dziecko ma za mało snu.

Dr Jo Inchley, główny autor badania z University of Glasgow, powiedział, że na zdrowie psychiczne może mieć wpływ wiele czynników, w tym media społecznościowe. - Istnieje szereg kwestii, które musimy lepiej zrozumieć i zapewnić wsparcie młodym ludziom - w szczególności dziewczętom. - podkreśla. - Kiedy rozmawiamy z młodymi ludźmi, widzimy, że wiele nastoletnich dziewcząt zgłasza duży nacisk ze strony presji szkolnej, ale także rzeczy w ich życiu - przyjaźniami, relacjami w domu, myślenie o ich przyszłej karierze, myślenie o swojej przyszłości obraz ciała i ich zdrowie. - Wszystkie te rzeczy mogą przyczyniać się do wyższych poziomów lęku i nerwowości, które widzimy w naszych badaniach. - dodaje.

 

(bbc.com)

Powrót na górę