Menu


Tesco rezygnuje z pakowania puszek w folię plastikową

  • Napisane przez  Goniec.com
Tesco rezygnuje z pakowania puszek w folię plastikową

Tesco usuwa plastikowe opakowania z wielopaków puszek, aby zmniejszyć ilość odpadów. Supermarket twierdzi, że usunie rocznie 350 ton plastiku ze środowiska.

Największy supermarket w Wielkiej Brytanii współpracuje z takimi firmami jak Heinz i Green Giant, aby zastąpić plastikowe opakowania zbiorcze zamiennikami biodegradowalnymi.

Tesco powiedział, że ruch ten był pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem dużego brytyjskiego detalisty. Grupa ekologiczna Greenpeace z zadowoleniem przyjęła decyzję o pozbyciu się tak zwanego „bezsensownego plastiku”.

Zmiany rozpoczną się 2 marca, kiedy Tesco przestanie zamawiać plastikowe opakowania zbiorcze. Niektóre przedmioty pozostaną nadal na półkach, ponieważ Tesco sprzedaje zapasy.

Ponad 40% klientów Tesco kupuje cynowane opakowania zbiorcze, a każdego dnia 183 000 sprzedawanych jest w sklepach. Mówi się, że wielopaki fasolki szparagowej, tuńczyka, konserwowanych pomidorów i zupy należą do najczęściej kupowanych artykułów spożywczych w Wielkiej Brytanii.

- Usuwamy z Tesco wszystkie niepotrzebne i nie nadające się do recyklingu tworzywa sztuczne - powiedział dyrektor wykonawczy Tesco, Dave Lewis. Pod koniec ubiegłego roku Tesco, Sainsbury's, Asda, Morrisons i Waitrose zobowiązali się do usuwania trudnych do recyklingu „czarnych plastików” z półek.

- Chociaż wiemy, że mamy więcej do zrobienia, ta inicjatywa to dobra wiadomość dla środowiska - powiedziała Georgiana de Noronha, prezes Kraft Heinz w Europie Północnej.

Według Greenpeace supermarkety znalazły się pod ostrzałem działaczy na rzecz ochrony środowiska w związku z rosnącym wykorzystaniem plastiku jednorazowego użytku, który w 2018 r. wzrósł o 2% do 903 000 ton.

- To wspaniale, że Tesco pozbywa się wielopaków z tworzyw sztucznych, które są całkowicie bezcelowe, a także wywierają nacisk na swoich markowych dostawców, takich jak Heinz i Branston, aby zrobili to samo - powiedziała Fiona Nicholls, działaczka na rzecz oceanicznych tworzyw sztucznych w Greenpeace UK.

Dodała: - Jest to prosty, zdrowy rozsądek i pierwszy krok do tego, że wszystkie supermarkety powinny to zrobić dawno temu. Wzywamy sprzedawców detalicznych do natychmiastowego położenia kresu nonsensowi podwójnych opakowań plastikowych na wszystkich produktach i odważniejszego działania poprzez wprowadzenie produktów wielokrotnego użytku i wielokrotnego napełniania.

 

(bbc.com)

Powrót na górę