Menu


Jak zachować się w meczecie?

Jak zachować się w meczecie? shutterstock

Meczet to główne miejsce kultu muzułmańskiego. Samo słowo oznacza dowolny budynek, w którym oddaje się cześć Bogu, niezależnie od jego architektury. Miejsce to stanowi świętość dla każdego wyznawcy islamu. Meczety są przede wszystkim miejscem modłów dlatego też powinno się je zwiedzać poza porami posługi i piątkowymi porankami, kiedy to odbywają się tzw. modlitwy dżummuah.

Zaraz po wejściu (a często jeszcze na progu) należy zdjąć buty. Nie ma to większego znaczenia, czy jest się w skarpetkach czy bez. Przy wejściu znajdziesz półeczki, na których możesz bezpiecznie zostawić obuwie (w wielkich meczetach warto zapamiętać numer półeczki, bo potem się szuka godzinami swoich sandałów…). Czasem buty wręcza się przy wejściu odpowiednim osobom, które dbają o porządek w tym miejscu. Jeśli nie masz odpowiedniego stroju (długich spodni, najlepiej niezbyt obcisłych, zakrytych ramion czy dla kobiet – chusty na głowę), przy wejściu możesz zostać poproszony o założenie „ubrania zastępczego”. W zależności od lokalnego kolorytu możesz dostać szeroką, przewiewną suknię, grubą, wełnianą spódnicę, „kaptur” na głowę, wielki wór z dziurą na twarz albo… długą świecącą pelerynę. Uwaga – skromny strój dotyczy także mężczyzn!

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

  • Po pierwsze, przed wejściem koniecznie wycisz telefon. Zdarza się, że w wielkich meczetach znajdziesz kogoś, kto głośno rozmawia albo odpisuje na smsy, ale nie jest to dobrze widziane. Jeśli względy ochrony zabytków nie wskazują inaczej, w meczetach można robić zdjęcia, jednak nie w trakcie trwania modlitwy. Panom radzę unikać fotografowania kobiet (no chyba, że wyrażą zgodę).
  • W meczecie się nie przyklęka, nie ma ołtarza, a po schodach prowadzących na ambonę nie należy wychodzić. Nie trzeba też obmywać się przed wejściem, jeśli nie jest się muzułmaninem i nie uczestniczy się w modlitwach. 
  • Jako turyści nie powinniśmy podchodzić bezpośrednio do mihrabu (wnęki wskazującej kierunek Mekki). To jest miejsce dla modlących się i należy uszanować ich skupienie. W większości meczetów znajdują się tabliczki z prośbą o nieprzekraczanie konkretnego punktu. Zaręczamy, że nie ograniczają one zbytnio turystycznej swobody przemieszczania się ani fotograficznej swobody twórczej.
  • W niektórych meczetach jest specjalnie wyznaczone miejsce do modlitwy dla kobiet. Jeśli odwiedzamy taki właśnie meczet, mężczyźni nie wchodzą i nie zaglądają natrętnie za osłaniające je parawany.
  • Meczety zamykane są dla zwiedzających w czasie wspólnej modlitwy. Jeżeli więc wybieramy się specjalnie do konkretnego meczetu, warto najpierw sprawdzić godziny jego zamknięcia danego dnia.
  • Za wstęp do meczetu nigdy (NIGDY!) nie pobiera się opłaty. Nawet wejście do budowli tak sławnych i tłumnie odwiedzanych przez turystów jak Błękitny Meczet, jest darmowe. Niekiedy przy wyjściu ustawiona jest skrzynka na datki, które przeznacza się w całości na cele charytatywne. Są one absolutnie dobrowolne, nie ma żadnego nakłaniania, żadnych ministrantów z tacą.

(za: islamistablog.pl, vagabundostr.blox.pl, navtur.pl)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę