Menu


Jak segregować śmieci w UK?

Jak segregować śmieci w UK? shutterstock

W ostatnich latach segregacja śmieci jest bardzo ważnym tematem praktycznie na całym świecie. Postęp cywilizacyjny i konsumpcjonizm przynoszą ogromne szkody dla ludzkiego środowiska. Jednak można temu zapobiec, podejmując codziennie proste działania. Jednym z nich jest segregacja śmieci. Jak to funkcjonuje na Wyspach? 

Na samym początku należy pozyskać odpowiednie pojemniki. Wystarczy wejść na stronę rządową, gdzie należy wpisać swój kod pocztowy. Następnie strona przekieruje użytkownika na stronę regionu, gdzie trzeba uzupełnić konkretny formularz. Dzięki temu, mieszkańcy otrzymują pod swój dom pojemniki do segregacji śmieci. 

Ponadto, można wymienić na większe pojemniki, kiedy pojemność dotychczasowych nie wystarcza. Możliwe jest także zamówienie drugiego za dodatkową opłatą. Mieszkańcy mają również możliwość wystawienia toreb koło śmietników, gdy nie mieszczą się już w środku. Jednak warunek jest, by ich waga nie przekraczała 25 kg i była oznaczona wyraźnym napisem „recykling”. 

A jaki kolor pojemnika jest do czego?

Niebieski (recykling):
Makulatura, szklane butelki i słoiki, folia aluminiowa, tacki aluminiowe, plastik, puszki oraz opakowania po aerozolach. 
Nie wrzucamy: żarówek, szyb, szklanek, naczyń, tekstyliów, pieluch, folii bąbelkowej, styropianu, odpadów ogrodowych, elektrycznych oraz resztek jedzenia. 

Brązowy (odpady ogrodowe):
Liście, kwiaty, drobne i mniejsze gałęzie, odpady po koszeniu krzewów i traw.
Nie wrzucamy: ziemi, żwiru, doniczek, kamieni, kociego żwirku, resztek żywności oraz trocin. 

Zielony (tzw. pozostałe):
Styropian, folia bąbelkowa i samoprzylepna, odpady sanitarne, koci żwirek oraz trociny – w torbach, pieluchy zawiązane we foliach oraz potłuczone naczynia i szkło również we foliach. 
Do takich pojemników nie można wrzucać: odpadów budowlanych, niebezpiecznych, medycznych, elektrycznych, ogrodowych, resztek jedzenia oraz puszek po farbie. 

Pojemnik na resztki żywnościowe:
Ryż, makaron, fasola, mięso, ryby, owoce, warzywa, produkty mleczne, jajka, saszetki po herbacie, fusy po kawie, ciastka, ciasto, chleb, resztki z talerzy oraz karma dla psów.
Nie wrzucamy: opakowań, oleju, płynów, plastikowych reklamówek – jedzenie może być zawijane w gazety, ręczniki papierowe, specjalne, biodegradowalne torby.

Co ważne, śmieci zabierane są cyklicznie o godz. 7 rano. Zbyt wczesne wystawienie odpadów do zabrania może być karane mandatami. Zaleca się również korzystanie ze specjalnych worków, które są odpowiednio oznaczone. Korzystanie ze zwykłych, czarnych worków może sprawić, że nie wytrzymają ciężaru. Takie sytuacje również mogą być karane. 

W przypadku śmieci AGD i RTV najlepszą opcją jest zawiezienie ich do najbliższych punktów recyklingu, które można znaleźć tutaj. 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę