Menu


Poznaj kulinarne triki

Poznaj kulinarne triki shutterstock

Aromatyczne i smaczne potrawy to podstawa każdego dnia. Przygotowujemy dania, które nam smakują, ale także efektownie wyglądają i mają dobry wpływ na nasz organizm. Generalnie, podstawy gotowania większość zna, jednak istnieje kilka patentów, które wpływają na lepszą jakość naszego jedzenia, a gotowanie staje się przyjemniejsze. 

1. Co zrobić, gdy na patelni przypala się masło? Jest to dość uciążliwe, ponieważ smak przechodzi wtedy na smażoną potrawę. Aby temu zapobiec, należy dolać trochę oliwy lub oleju – temperatura smażenia będzie wyższa i masło nie będzie się już przypalać.
2. Pryskający olej – każdy tego doświadczył, a te wspomnienia na pewno nie należały do najprzyjemniejszych, kończąc się czasem poparzeniem. Jednak i na to jest jedna prosta rada – rozgrzany olej wystarczy posypać solą.
3. Kolor buraków jest bardzo intensywny i potrafi prawie wszystko zabarwić. Jednak podczas gotowania, może stracić swój intensywny odcień. Aby go zachować, należy dolać sok z cytryny lub odrobinę octu, a burak na pewno zachowa swój piękny kolor.
4. Zupa ogórkowa to klasyk w polskim menu. Jednak czy każda z Was wie, jak dobrze ją przygotować? Mamy jeden prosty trik, która sprawia, że zupa jest idealna. Starte lub pokrojone ogórki kiszone należy dodać dopiero, gdy ziemniaki w zupie będą już miękkie, inaczej wciąż będą surowe.
5. W jaki (prosty) sposób podkręcić smak kalafiora? Wystarczy gotować go w mleku z odrobiną cukru.
6. Chcecie szybko przyrządzić makaron, ale osolona woda nie chce się zagotować? Rozwiązanie tego problemu jest banalnie – wodę na wrzątek należy solić na końcu, ponieważ skraca to czas gotowania. 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę