Menu


Poznaj techniki zapmiętywania

Poznaj techniki zapmiętywania Shutterstock

Masz problemy z zapamiętywaniem ważnych informacji? Nie pamiętasz dat oraz słówek, których się uczysz? Musisz popracować nad swoją pamięcią. Istnieje kilka prostych technik.

Czasami uczymy się dużej liczby rzeczy, gdzie w przypadku niektórych konieczne jest zapamiętanie również ich kategorii. Dobrym przykładem są słówka z języka niemieckiego czy francuskiego. Ucząc się ich, musisz znać także rodzaj – męski lub żeński. Jest to trudne, ponieważ kategorie często nie pokrywają się z tymi obowiązującymi w języku polskim (np. le livre – książka, która w języku francuskim ma męski rodzajnik). Ratunkiem w tej sytuacji będą kolory. Notując w zeszycie słówka lub inne rzeczy do zapamiętania wystarczy daną kategorię zaznaczać jedną barwą, przez co zapamiętywanie będzie o wiele prostsze, bo mózg będzie kojarzył słówko z danym kolorem.

Inną metodą jest nauka poprzez autobiograficzne powiązania. Często w szkołach nauczyciele wykorzystują tę technikę podczas nauki języków obcych. Zadają osobiste pytania, m.in.„Jaką muzykę lubisz najbardziej?”, „Masz brata?”, „Jaki film ostatnio widziałeś?”. Okazuje się, że najlepiej pamiętamy to, co ma związek z faktami z naszego życia, dlatego warto pamiętać o tej technice.

Popularna jest także mapa myśli. Złożone zagadnienia najlepiej notować właśnie w ten sposób. Na większej kartce twórz powiązane z nimi rysunki, używaj kolorów i skojarzeń, które połączysz strzałkami. Pamiętaj o tym, żeby najsilniej oznaczać najważniejsze słownictwo. Warto jednak wypracować swój indywidualny styl tworzenia map, który będzie najwygodniejszy i pozwoli zapamiętać jak najwięcej informacji.

Metoda ma na celu wykorzystanie współpracy obu półkul mózgowych, a nie – tak jak w przypadku tradycyjnego notowania – tylko lewej. Kreatywnym pomysłem jest tworzenie rymowanek. Są one bardzo pomocne, ponieważ bardzo szybko zapadają w pamięci. Jak to zrobić? Sprawdź, które słowa z materiału do opanowania się rymują, a następnie połącz je w zabawny wierszyk. Dobra zabawa gwarantowana z wielką korzyścią dla naszej pamięci. To samo tyczy się tworzenia bajek i zabawnych historyjek z użyciem informacji do zapamiętania. Istotne w tej technice jest, by wymyślić absurdalną fabułę z dziwnymi elementami. Pamiętaj – im dziwniejsza, tym lepsza! Takie rzeczy zapamiętujemy najlepiej.

(mk)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę