Menu


Moda przyszłości

Moda przyszłości

Młoda polska moda jest ambitna, świetnie wykonana i daleko jej do banalnych rozwiązań. Jedna z najciekawszych ostatnio kolekcji należy do Sandry Stachury. Inspirowana podwodnym światem i wykonana w znacznej mierze z recyclingu. Projektantka sama też wydrukowała buty! Rozmawia: Natalia Ros. 

Musisz mieć okropne wyrzuty sumienia. Twoja kolekcja w znacznej mierze wykonana jest z recyklingu...
– W mojej kolekcji można zobaczyć rzadko wykorzystywane w modzie użytkowej materiały. Jednak to nie tylko zamiłowanie do recyklingu zadecydowało o ich doborze, lecz inspiracja podwodnym światem, w którym dominuje transparentność, przezroczystość i niejednorodność. Właśnie te cechy dominują w strukturach, które stworzyłam. Przede wszystkim jednak jestem zwolenniczką mody zrównoważonej, ekologicznej, w której wykorzystuje się to, co nadaje się do twórczego przetworzenia.

Jakie materiały wykorzystałaś?
– W kolekcji „Deep Space” przeważają transparentne folie, gumo-żyłka, włókna imitujące światło oraz światłowody. Praca z tymi materiałami nie należała do łatwych, wymagała przede wszystkim dużego nakładu czasu.

Twoja kolekcja sprawia wrażenie bardzo kunsztownej i pracochłonnej. Ile zajęło ci stworzenie całej linii – od początku do końca?
– Praca nad kolekcją trwała bardzo długo. Od znalezienia inspiracji, przez fazę projektu do produkcji – wszystko zajęło około roku. Realizacja była trudna ze względu na dobór materiałów oraz wymagała dużego nakładu czasu i cierpliwości w tworzeniu poszczególnych elementów.

Lubisz też eksperymentować z nowymi technologiami. Druk 3D to przyszłość mody?
– Druk 3D stwarza duże możliwości wykorzystania, także w świecie mody. Dlaczego zatem z niego nie korzystać? Jestem zdania, że nowoczesne technologie tak głęboko wchodzą w nasze codzienne życie, iż nie można się od nich odciąć, należy dostrzec możliwości ich zastosowania. Wykorzystałam druk 3D do stworzenia obcasów, imitujących podwodną faunę i florę, i sądzę, że jeszcze nie raz sięgnę po tego typu rozwiązania.

Czy jest ktoś, kto cię inspiruje?
– Trudno byłoby mi wskazać konkretną osobę. Bardziej inspirują mnie pewne rozwiązania, zwłaszcza wykorzystanie technologii. Innowacyjność i nowatorstwo. To jest to, co mnie inspiruje do tworzenia coraz to nowszych projektów!

Twoja ostatnia kolekcja wymyka się wszelkim kategoryzacjom. Wiesz jaką modę chcesz tworzyć w przyszłości?
– Obecnie wciąż jestem na etapie tworzenia kolekcji artystycznych. W przyszłości chciałabym zająć się tworzeniem linii użytkowych, jednak takich, które będą się charakteryzowały artystycznymi detalami i wykorzystywały nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę