Menu


Jakie okulary będą modne na ulicach w tym sezonie?

Jakie okulary będą modne na ulicach w tym sezonie?

Dobre okulary to połowa sukcesu! Spotykam się z Martą Kaźmierczak z Brylove, aby porozmawiać o dobieraniu okularów do kształtu twarzy. To nie przypadek, że Brylove to największa baza modnych okularów przeciwsłonecznych i zerówek. Co będzie więc modne na ulicach w tym sezonie?

Potrafią wydłużyć szczękę, uwydatnić kości policzkowe, skrócić twarz bez potrzeby oddawania się w ręce chirurga. Posiadanie stylowych okularów w życiu codziennym jest częściej wyrażane w kategoriach mody i awangardy niż formy ochrony przed światłem. Noszone tak samo często w metrze, jak i na plaży, nic sobie nie robią z gróźb pogodowych. Kotki dodadzą seksapilu, awiatorki – przebojowości, okrągłe okulary dopuszczą do grona hipsterów, a „kujonki” przekonają innych o naszym intelekcie. 

Marta Kaźmierczak z Brylove twierdzi, że rola okularów w naszych stylizacjach zdecydowanie się umocniła. – Dziś jest tak wiele oryginalnych fasonów okularów, że można budować swój strój na bazie okularów, a nie tylko traktować je jako uzupełnienie garderoby. Przede wszystkim kluczem do myślenia o okularach jako o ozdobie (a nie konieczności, jak to często miało miejsce w przypadku okularów korekcyjnych) jest potraktowanie ich jako dodatek do stylizacji na równi z butami czy torebką. Oczywiście przydaje się także umiejętność takiego ich dopasowania do naszego stylu, a także kształtu twarzy, żeby efekt końcowy był ciekawy i spójny z całością – przyznaje. 

Jak zatem dobrać okulary do twarzy? – Jednym z moich zdecydowanych faworytów wśród okularowych fasonów są koty. Pasują niemal każdej dziewczynie, kwestią pozostaje dobranie ich wielkości i kształtu – bo kot kotowi nierówny – mamy do wyboru zarówno delikatne małe kociaki z subtelnym łukiem, niezbyt wyciągniętym do góry, ale także prawdziwe koty z pazurem – zakończone na ostro, z dużą powierzchnią szkła. W kotach zawsze wygląda się kobieco i trochę przekornie. Za to właśnie tak je lubię – wyznaje Marta. 

Awiator jest modelem dla twarzy w kształcie serca, czyli o nieco szerszym czole i węższych ustach – oczywiście myśląc proporcjami. Ale wyglądają w nim fajnie także osoby o owalnej twarzy.

Okrągłe okulary w rozmiarze klasycznym są świetną opcją dla twarzy owalnych, ale już wszelkie oversizy będą pasowały także innym buziom, może z wyjątkiem buzi okrągłej czy „pucołowatej” – ta zyska na smukłości wybierając fasony bardziej prostokątne. 

Marta Kaźmierczak przekonuje jednak, że pomagając klientom w doborze okularów nie sugeruje się tym, jakie fasony są modne w bieżącym sezonie. – Raczej proponuję w pierwszej kolejności dopasowanie fasonu do kształtu twarzy. Zwykle zaczynamy od wyboru okularów, które się po prostu podobają, wpadły w oko – często intuicyjnie wiemy, co nam pasuje – wyjaśnia. 

Sezon wiosna/lato 2017 dokonał nobilitacji zapomnianych w historii okularów kształtów, ubierając je w modne kolory i wzory, nierzadko wychodząc zupełnie poza przyjęte ramy projektowe. Czego możemy się spodziewać już niedługo na ulicach? – W tym sezonie, podobnie jak w poprzednim, najmodniejsze są okulary z lustrzanymi szkłami. Często też namawiam dziewczyny na wybór koloru innego niż klasyczna czerń – bo czarne „oksy” chyba każda z nas ma już w swojej garderobie – przekonuje Marta.

Natalia Ros

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę