Menu


Co jedzą Polacy w Wielkiej Brytanii?

Co jedzą Polacy w Wielkiej Brytanii? Shutterstock

Jeszcze 10 lat temu na Wyspach polskie sklepy były zjawiskiem dość unikalnym, a rodzime produkty spożywaliśmy jedynie w święta, przywożąc je z Polski lub prosząc rodzinę o ich przysłanie. Dziś nie tylko mamy dostęp do polskiej żywności, ale także możemy rozkoszować się smakami z całego świata.

Gusta i guściki Polaków na Wyspach 

– Zwyczaje kulinarne, jak i gusta Polaków na terenie UK zmieniają się. W przeszłości jadaliśmy częściej w domach przygotowując polskie tradycyjne posiłki, do których byliśmy przywiązani i brakowało nam ich na obczyźnie. Powoli, poprzez poznawanie wielu nowych kultur, nasze smaki oraz przyzwyczajenia zaczęły się zmieniać – mówi Robert Kusy, szef kuchni londyńskiej restauracji Tatra. 

Jak wynika z sondaży przeprowadzonych na profilu firmy Morliny na Facebooku rodacy kochają zarówno polskie potrawy, jak i dania kuchni włoskiej, greckiej czy węgierskiej. Polacy wciąż są bardziej przekonani do pizzy niż np. przysmaków kuchni tajskiej.

– Bardzo duża część ludzi dość młodych, do około 40. roku życia zaczęła już przejmować nawyki żywieniowe tutaj panujące. Co znaczy, że są bardzo otwarci na nowe smaki i kuchnie całego świata – tłumaczy Jake Smolarek, life coach, który od 17 lat zajmuje się także dietetyką.

Także w związku z licznymi podróżami Polaków, uznaniem polskich kubków smakowych cieszą się również takie potrawy jak: grecka moussaka czy chiński chow mein – wynika z wypowiedzi rodaków na facebookowym profilu Morliny UK. Polaków uwodzi także tikka masala. Spaghetti i pizza to wciąż (zaraz za polskimi) nasze ulubione przysmaki.

Smak nostalgii 

Pomimo, że jesteśmy otwarci na nowe smaki, wciąż najchętniej jednak wybieramy takie potrawy, które przypominają nam dzieciństwo. Niekoniecznie muszą to być potrawy tradycyjnie polskie, ale te, które przypominają nam czas zanim znaleźliśmy się na obczyźnie. 

– Jeśli chodzi o smaki, Polacy są zdecydowanie tradycjonalistami – twierdzi Tomasz Mazur, kucharz renomowanej restauracji w hotelu Hilton. 

Polacy uwielbiają leczo czy gulasz. Popularnością cieszą się potrawy w zawiesistych sosach. Jednakże, mając łatwy dostęp do kuchni całego świata, często tradycyjny gulasz czy mięso w sosie chrzanowym zastępujemy hinduskim curry, włoskimi kremowymi sosami do makaronów czy też brytyjskim sosem serowym.  

– Potrawy włoskie są najczęściej wybierane przez pary lub osoby na pierwszych randkach. To zawsze najlepsza kuchnia, żeby w sobie kogoś rozkochać. Polacy z rezerwą podchodzą do ryb z ośćmi, do homarów czy krabów – dodaje Tomasz Mazur.

Osoby bez znajomości języka, pracownicy fizyczni, bez rodzin wciąż często tworzą polskie enklawy, korzystając z dobrodziejstw dań gotowych. Coraz więcej Polaków odwiedza też restauracje i puby serwujące tradycyjnie brytyjskie dania, jak np. fish & chips czy niedzielny roast dinner. Chętnie też odwiedzają orientalne restauracje oferujące azjatyckie dania w formie szwedzkiego stołu.

Cenimy posiłki rodzinne i samodzielnie wykonane przysmaki. Dlatego też dużą popularnością wśród Polek cieszą się strony kulinarne, na których znajdują przepisy, w tym także grupy w serwisach społecznościowych, gdzie Polki inspirują się nawzajem pomysłami. Fanpage Morliny UK jest jedną z takich stron.

(inf. pras.)

 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę