Menu


Teneryfa, czyli wyspa o dwóch obliczach

Teneryfa, czyli wyspa o dwóch obliczach Shutterstock

Chociaż Teneryfa kojarzy się głównie z błogim wypoczynkiem na plaży, słońcem i kolorowymi drinkami, to jednak wyspa ma do zaoferowania znacznie więcej. Odnajdą się tu zarówno aktywni turyści, jak i ci, którzy stawiają na relaks.

Specyficzna budowa Teneryfy umożliwia różnorodne formy spędzenia czasu podczas planowanego tu urlopu. Jest to największa wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich, która oferuje góry i doliny, jak i zapierające dech krajobrazy wulkaniczne.

Śnieg i wulkan

Wyspę na pół dzieli typowo górski, surowy krajobraz. W samym jego centrum znajduje się jedna z głównych atrakcji Teneryfy – wulkan Teide znajdujący się w parku narodowym Parque nacional de Canadas del Teide. Znajdują się tam liczne trasy do pieszych wędrówek. Na szczyt wulkanu można wjechać kolejką linową. Warto jednak wziąć pod uwagę, że bez względu na porę roku spotkamy się tam ze śniegiem. Kolejnym charakterystycznym elementem wpisanym w krajobraz parku jest skała Roque Cinchado, która ze względu na specyficzny kształt nazywana jest kamiennym drzewem i palcem bożym. Ciepły i wilgotny klimat na południu wyspy umożliwia pełny relaks dzięki piaszczystym plażom, przezroczystej wodzie i ogromnym, wakacyjnym kurortom. Z kolei północ jest nieco chłodniejsza i bardziej deszczowa, jednak jej ogromnym atutem jest wspaniała przyroda i klimatyczne, małe miasteczka. Jeżeli jesteśmy fanami beztroskiego wypoczynku i słodkiego lenistwa, znajdziemy to w południowej części wyspy. Znajduje się tam niezliczona ilość kurortów, barów, dyskotek, restauracji, centrów handlowych i parków rozrywki. Nieodłącznym elementem południa są piękne plaże, jak Playa de los Cristianos, Playa de las Americas, gdzie piasek został przywieziony z samej Sahary czy Playa de los Gigantes, która ciągnie się przez około dwa kilometry, a warunki wyjątkowo sprzyjają tu windsurferom i kitesurferom.

Park wodny

Gdy wolimy jednak kąpiel w basenie, zamiast w morzu, na Teneryfie wybudowano największy w Europie park wodny – Siam Park. O wysoki poziom adrenaliny zadbają zjeżdżalnie o budujących napięcie nazwach Tower od Power, Giant, Volcano i Dragon. Można się tu również zrelaksować na sztucznej plaży, którą zbudowano z piasku przywiezionego prosto z Portugalii. Jeżeli nie będziemy się czuli tym usatysfakcjonowani, możemy udać się do Aqualand Costa Adeje. Oprócz tradycyjnego parku wodnego, znajdziemy tam również delfinarium. Delfiny spotkamy również w Jungle Park. Zgromadzono tam prawie sześćset różnych i niekiedy rzadkich gatunków zwierząt, jak krokodyle, lwy czy tygrysy. Twórcy parku wyjątkowo się postarali, aby przedstawić zwierzęta w ich naturalnym środowisku, dlatego znajdują się tam liczne jaskinie, wodospady czy linowe mosty. Istnieje też możliwość udania się w rejs statkiem, w trakcie którego można obserwować delfiny i walenie w ich naturalnym środowisku. Dla fanów pieszych wycieczek, przy zapierających dech w piersiach widokach, idealną destynacją będzie rezerwat przyrody Barranco del Infierno. Spacerując „piekielnym wąwozem” warto zwrócić uwagę na niespotykaną florę i faunę oraz wielki wodospad.
Na północy znajdziemy przede wszystkim spokój, otoczeni większą ilością przyrody i miejsc o znaczeniu historycznym.

Głównym kierunkiem turystycznym w północnej części wyspy jest Puerto de la Cruz. Znajduje się tu m.in. park zoobotaniczny Loro Park, gdzie zgromadzono ogromną liczbę zagrożonych gatunków zwierząt ze wszystkich kontynentów i takich miejsc jak Antarktyda czy Australia. Turyści mogą tu tresować papugi, pływać z delfinami, podziwiać występy lwów morskich czy śpiew egzotycznych ptaków. Jeśli potrzebujemy dodatkowych przeżyć estetycznych, warto udać się do miejscowości La Orotava, skąd można podziwiać widok na ocean i ośnieżone szczyty wulkanu. Miasteczko charakteryzuje się uroczą XVII-wieczną architekturą i pięknymi ogrodami.

Parque Rural de Teno

Najbardziej przyrodniczo-krajobrazowym elementem Teneryfy i największą atrakcją regionu jest Parque Rural de Teno. Chroniona przed urbanizacją dzika przyroda zaskoczy nas licznymi wąwozami, lasami i malowniczymi zatoczkami nad oceanem. Pod koroną 800-letniego, 18-metrowego drzewa Drago Milenario znajdziemy górskie domki, w których utworzono liczne muzea. Przebywając na wakacjach na Teneryfie warto też postawić na zorganizowane wycieczki. Liczne oferty zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wybrednych turystów. Można zdecydować się na objazd wokół wyspy, wycieczkę jeepami, opłynięcie wyspy katamaranem, statkiem pirackim czy łodzią podwodną. Organizatorzy licytują się w atrakcjach, które trafią w gusta ich odbiorców, oferując rejsy wędkarskie, wycieczki helikopterowe czy offroad.

(mo)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę