Menu


Malediwy, czyli perełka Oceanu Indyjskiego

Malediwy, czyli perełka Oceanu Indyjskiego Shutterstock

Plaże z białym piaskiem, błękit oceanu, słońce. To właśnie te czynniki przyciągają turystów na Malediwy. Położone na Oceanie Indyjskim wyspy zyskują coraz większą popularność, także wśród odwiedzających Polaków.

Malediwy są idealnym krajem dla osób, które uwielbiają nurkować. Można tu podziwiać przepiękne koralowce czy szukać wraków zatopionych na dnie oceanu obiektów.

Z Disneya

Jednym z najlepszych miejsc do tego typu działań jest Varunula Raalhugandu. Fani snorkellingu powinni udać się na wyspę Rashdoo lub Maamingli. Warto również odwiedzić parki – Hulhumale Central Park czy Kudakudhinge Bageechaa, gdzie można przyjemnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Na dzieci czeka tam dodatkowa atrakcja w postaci możliwości spotkania się z bohaterami bajek Disneya. Godny uwagi jest Tsunami Monument usytuowany w płd.-wsch. części Male, stolicy kraju. Jest on poświęcony osobom, które straciły życie podczas katastrofalnego tsunami. 26 grudnia 2004 r. nawiedziło ono Azję Południowo-Wschodnią, nie oszczędzając także Malediwów. Zalaniu uległo prawie 70-proc. powierzchni Male. Można do niego dotrzeć specjalnymi autobusami z przystanku usytuowanego niedaleko parku Hulhumale. Generalnie Malediwy posiadają świetną sieć komunikacyjną i ze stolicy bez problemu dotrzemy do oddalonych zakątków wyspy, a także na okoliczne wysepki. Jest to nieodzowne w kraju, który składa się z aż 1196 wysp (choć tylko 200 z nich jest zamieszkanych).

O tragedii z 2004 roku przypomina także ufundowany przez rząd Japonii falochron, który ma ochronić wyspy przed podobnym nieszczęściem. Nie da się także zwiedzać Malediwów, a szczególnie Male, bez podziwiana meczetów. Należy do nich między innymi Hukuru Miskiy,  jeden z nielicznych w mieście. Nie można przegapić także meczetu Friday Mosque, z którego mieszkańcy stolicy są szczególnie dumni. Posiada on największy minaret spośród wszystkich świątyń w Male.

– Zwiedzając Malediwy, nie sposób pominąć istotnej kwestii – miejscowej kuchni. To mieszanka różnych wpływów: arabskich, indyjskich, afrykańskich. Najpopularniejsze są dania wegetariańskie i rybne – miejscowa ludność je mięso tylko z okazji ważnych uroczystości (najczęściej jest to kurczak w marynacie z limonki, cebuli, przypraw i mleczka kokosowego). I jest w tym pewna mądrość, bo wysoka temperatura osłabia organizm, który lepiej funkcjonuje przy lekkostrawnej diecie. Cóż, zatwardziali mięsożercy muszą stołować się w restauracjach hotelowych, serwujących dania typowe dla kuchni europejskiej i amerykańskiej – można przeczytać na stronie mojemalediwy.blox.pl. – Jeśli jednak macie ochotę spróbować miejscowych specjałów – nie będziecie żałować. Podstawowym składnikiem dań jest ryż doprawiony aromatycznymi przyprawami rodem z Indii, przede wszystkim curry. Jako dodatki wzmacniające smak służą też wiórki kokosowe, cebula, papryczki chili, sól i cytryna. Na niektórych wyspach uprawia się słodkie ziemniaki – wyjątkowo smaczne – czytamy dalej.

– Malediwy to najniżej położone państwo świata, jego najwyższy szczyt jest najniższym na świecie (brzmi dziwnie, ale to prawda!) i znajduje się… ok. 2 m n.p.m.  Właśnie dlatego należy się spieszyć z ich odwiedzeniem, bo z powodu wzrastającego poziomu wód oceanicznych za kilkadziesiąt lat Malediwy mogą całkowicie zniknąć z map. Najlepsza pora na pobyt na Malediwach to czas od grudnia do końca lutego, jest wtedy najlepsza pogoda – mało deszczu i relatywnie nieduża wilgotność. W marcu i kwietniu też powinno jeszcze być znakomicie, potem pada dużo więcej, ale podobno to najlepszy czas dla surferów – informuje z kolei portal tropimy.com.

National Museum

Muzeum Narodowe znajduje się w stolicy Malediwów. W jego kolekcji znajduje się m.in. wizerunek indyjskiej bogini Lakshmi, uwieczniony w IX wieku na kamiennym bloku. Lakshmi to w mitologii indyjskiej bogini szczęścia i powodzenia. Według mitologii indyjskiej wyłoniła się z oceanu mleka. Można zobaczyć tutaj także kolekcję czworokątnych bloków, na których umieszczono symbole religijne pochodzące z IX w. Dominującym motywem jest tu koło, a tego samego rodzaju znaków używano w starożytnych centrach nauczania Buddy w Nalanda i Vikramashila. Zostały one przypadkowo odkryte dopiero w 1991 roku. Godna uwagi jest też wystawa znaczków w Narodowej Malediwskiej Akademii Sztuki, przygotowana na stulecie wprowadzenia na Malediwy usług pocztowych. Pierwsza poczta na wyspach została otwarta w 1906 roku. Dominującym motywem malediwskich znaczków pocztowych jest przyroda: owoce, muszle, kwiaty czy ryby.

(af)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę