Menu


Karnawał w Europie i na świecie

Karnawał w Europie i na świecie Shutterstock

Okres zimowych balów maskowych i zabaw oficjalnie rozpoczął się w piątek, w  Święto Trzech Króli i potrwa aż do środy popielcowej. Gdzie się udać, aby przeżyć najlepszy karnawał w swoim życiu? Prześledziliśmy najpopularniejsze imprezy w Europie i na świecie.

Tradycja karnawału wywodzi się ze starożytności. Obchodziło się go z dwóch głównych powodów. We Włoszech, Hiszpanii i Rumuni czas karnawału wiązał się z pożegnaniem mięsa i początkiem Wielkiego Postu. Z kolei w starożytnym Rzymie były to uroczystości ku czci Izydy i Dionizosa – starożytnych bogów płodności.

Europejskie stolice

Najpopularniejszy europejski karnawał odbywa się każdego roku w Wenecji zgodnie ze starożytną sentencją „raz w roku dozwolone jest zwariować”. Zazwyczaj trwa ok. 20 dni, jednak najwięcej wydarzeń ma miejsce od niedzieli przed tłustym czwartkiem do środy popielcowej. Tradycja weneckiego karnawału sięga XVIII w. Wówczas zabawy trwały nawet miesiąc. Sprzeciwił się temu jednak Napoleon Bonaparte, który uznał obchody za zbyt głośne i rozpraszające, w związku z czym zdecydował się obalić tradycję. Powróciła ona w 1980 r. w bardzo zbliżonej formie. Co prawda w przeszłości na czas karnawału zawieszane były wcześniej obowiązujące normy i zakazy, w związku z czym można było bez konsekwencji, anonimowo przekraczać bariery. Aby zapewnić sobie pełną swobodę, Włosi sięgali po maski i przebrania.

Ta tradycja powróciła obecnie. Zdobione maski, peruki czy eleganckie kostiumy są symbolem weneckiej zabawy. Również bale wzorowane są na dawnych maskaradach, a wyrafinowane wnętrza, dodatki i stroje przywołują ducha dawnych lat. Tysiące osób bierze udział w prywatnych imprezach i spotkaniach. Najbardziej charakterystycznym momentem jest dzień ostatni. Całe święto otwiera parada przebierańców, idąca ulicami Wenecji na plac Piazetta. To on jest główną sceną dla rewii kostiumów i ozdób. Każdego roku jest inny temat przewodni, dzięki czemu nadawany jest wspólny ton wszystkim imprezom i aranżacjom. Kolejnym charakterystycznym elementem spektakli ulicznych jest „lot Turka”. Mężczyzna z przypiętymi do pleców skrzydłami wspina się na dzwonnicę bazyliki św. Marka, by następnie opuścić się w dół, opuszczając na zebrany tłum tysiące konfetti. Koniec karnawału o północy z wtorku na środę ogłasza XI-wieczna dzwonnica św. Marka. Wówczas oficjalnie zaczyna się post.

Na półwyspie

Wieloletnią tradycję ma również grecki karnawał. Odbywa się on w trzecim co do wielkości mieście Grecji, Patras, od połowy stycznia do połowy lutego już od ponad 160 lat. Ulicami przejeżdżają platformy z kolorowymi postaciami, a tradycją jest to, że na pojazdach w trakcie parad pojawiają się postacie, które strojami lub zachowaniem nawiązują do zeszłorocznych wydarzeń. Organizowane są również konkursy, imprezy i koncerty.

Niespotykanym nigdzie indziej elementem karnawału w Patras są Bourboulia, czyli popołudniowe potańcówki, na które przychodzą zamaskowane kobiety, ubrane w czarne szaty. Żadna z nich nie może pojawić się tam z osobą towarzyszącą, ponieważ partnera mają one wybrać sobie z tłumu obecnych tam mężczyzn. Karnawałem żyje całe miasto, dlatego wszędzie rozstawione są stragany, na których można wyposażyć się w niezbędne do zabawy gadżety. Kulminacyjnymi momentami są dwie wielkie parady – pierwsza odbywa się w sobotę w nocy, druga w niedzielę w ciągu dnia – oraz palenie króla karnawału w niedzielę po zmroku.Równie popularny jest karnawał w belgijskim mieście Binche. Został on nawet wpisany na Listę Dziedzictwa UNESCO. Zgodnie z 400-letnią tradycją ulicami miast maszeruje 600 mężczyzn ubranych w starodawny strój. Gilles, bo tak nazywają się ci mężczyźni, zbierają się w kręgu na Grand Place, gdzie łapią się za ręce i tupią chodakami w rytm bębnów. O 15:00 rozpoczyna się parada, gdzie wystrojeni w kapelusze z piórami niosą kosze z pomarańczami, którymi rzucają w tłum. Ma to przynieść szczęście zebranym tam ludziom.

Francuzi swój karnawał organizują każdego roku w Nicei, nad Zatoką Aniołów. Zaczyna się w połowie lutego i trwa dwa tygodnie, w trakcie których przez miasto przechodzi jedenaście parad. Na platformach można zauważyć postaci z bajek i kobiety w imponujących strojach. Cała zabawa w Nicei upływa w motywie kwiatowym. Wystrojone są nimi platformy, do których dekoracji kwiaciarze wykorzystują kilka tysięcy żywych kwiatów. W pochodzie biorą również udział grupy taneczno-muzyczne. Ponieważ pochodzą oni z całego świata, salsa miesza się z tangiem, oberkiem i jazzem. Najbardziej charakterystycznym elementem są bitwy kwiatowe. Widzowie, wchodząc na trybuny, wyposażani są w gałązki mimozy, którymi obrzucają przejeżdżające platformy. Artyści też rzucają w tłum blisko 100 tys. kwiatów.

Pogrzeb sardynki

Jedyny w swoim rodzaju karnawał mają Szwajcarzy. Trwa on trzy dni, a jego kulminacyjny punkt przypada równo tydzień po Popielcu. Morgenstreich, czyli po polsku poranny figiel, to tradycyjny początek. W rytmie werbli i fletów wyrusza pochód, w którym biorą udział postaci w maskach. Na ulicach gasną wszystkie lampy i jedynym źródłem światła są kilkumetrowe latarnie niesione przez uczestników marszu. O 13:30 odbywa się największa parada, która swój początek ma w kilku miejscach w mieście. Co ciekawe, przyjezdni nie mogą brać czynnego udziału w karnawale.

Najbardziej spektakularny karnawał ma miejsce na Teneryfie. Na tydzień przed środą popielcową Santa Cruz zamienia się w stolicę muzyki i tańca. Jest to najdroższe i najbardziej wyczekiwane wydarzenie w roku. Przez cały okres zamknięte są biura, szkoły, a zakupy można robić tylko do południa. Tradycyjnym elementem karnawału jest pogrzeb sardynki. Tłum żałobników w czarnych strojach odprowadza do oceanu kilkumetrową kukłę ryby, gdzie jest ona podpalana na znak końca zimy.

Na świecie

To karnawał w Rio de Janeiro jest tym najpopularniejszym. Ma miejsce przed Wielkim Postem, czyli 40 dni przed Wielkanocą. Wówczas była stolica Brazylii przeżywa szturm wielbicieli samby i pięknych kobiet. Wg szacunków, każdego roku na ulicach miasta pojawiają się ponad 2 mln osób, by podziwiać występy ponad 200 szkół tańca i 300 zespołów muzycznych. Przez cztery dni, od soboty do wtorku, odbywają się dwie główne parady i kilka mniejszych. Po zachodzie słońca impreza przenosi się na słynną Copacabanę, gdzie trwa do białego rana.

Swoją renomę zdobył też karnawał odbywający się w Luizjanie. Mardi gras, czyli tłusty wtorek, przywędrował do Ameryki w XVII w. z Paryża. Amerykański karnawał, jak wszystko co amerykańskie, musi być duży, dlatego trwa ponad miesiąc. Zaczyna się w Święto Trzech Króli i trwa aż do wtorku poprzedzającego środę popielcową. Organizowane są parady, podczas których w tłum rzucane są kolorowe maskotki czy monety z symbolem szkół, które organizują parady. Niektóre z nich mają charakter mocno erotyczny, ponieważ można spotkać nawet nagich uczestników. Charakterystycznym elementem jest ciasto pokolorowane na fioletowo (sprawiedliwość), zielono (wiara) i złoto (władza). W cieście ukryta jest figurka, a znalazca zobowiązany jest do zorganizowania imprezy. Po paradach ludzie przenoszą się do barów. Karnawał kończy się o północy z wtorku na środę, gdy na ulice wyjeżdża konna policja.

Maja Orzechowska

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę