Menu


Jamajka - dla wielu narodów

Jamajka - dla wielu narodów Shutterstock

Położona na archipelagu Wielkich Antyli, Jamajka liczy ponad 2,7 mln ludności. Mieszkańcy wyspy to ludzie pochodzenia afrykańskiego, arabskiego, indiańskiego i europejskiego, stąd motto „Z wielu narodów jeden”.

1494 r. wyspę odkrył Kolumb. Kraj został skolonizowany przez Hiszpanów, a następnie przejęty przez Anglików. Jamajka jest monarchią konstytucyjna – głową państwa jest Elżbieta II.

Muzyczna gwiazda

Jamajczycy to niezwykle otwarty i pomocny naród. Planując zwiedzanie, należy jednak zachować podstawowe środki ostrożności. Najciekawsze miasta turystyczne to Negril, Montego Bay, Ocho Rio i oczywiście stolica Jamajki – Kingston.

Najsłynniejszą atrakcją Kingston jest Muzeum Boba Marleya – muzyk dzięki swej ogromnej popularności stał się ikoną wyspy. O historii i działalności muzeum można poczytać m.in. na stronie internetowej bobmarleymuseum.com. Znajdziemy tam także plan zwiedzania oraz obowiązujące ceny biletów. Muzeum prowadzi fundację wspierającą lokalną społeczność i organizacje w celu pomocy potrzebującym. W ramach jej działań organizowane są liczne koncerty, warto więc sprawdzić aktualne eventy podczas wizyty na Jamajce.

Ciekawą atrakcją Kingston jest także Devon House, willa pierwszego miejscowego milionera, Georgea Stiebela, wybudowana w 1891 roku. Po zwiedzeniu tej ogromnej posiadłości warto odpocząć w jednej z licznych restauracji znajdujących się na jej terenie. Gwarantowane niezapomniane widoki.

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się część stolicy zwana Hiszpańskim Miastem. Znajduje się w nim najstarsza anglikańska katedra Jamajki – Katedra St. James. Architektura tego miejsca łączy w sobie wpływy hiszpańskie, jak i angielskie, tworząc niepowtarzalny klimat. Na głównym placu miasta znajduje się miejscowy targ pełen regionalnych przysmaków i pamiątek.

Urokliwe zakątki

Podczas wizyty w stolicy warto udać się także do Royal Botanical Gardens, zwanych potocznie Ogrodami Nadziei – swoją nazwę wzięły od nazwiska ich założyciela, angielskiego kolonizatora Richarda Hopea. Egzotyczna roślinność i bogactwo kolorów w ogrodach doceniają tu turyści z całego świata. Innym miejscem, które warto zobaczyć, jest Port Royal, niegdyś jeden z głównych portów na Karaibach, a także dawna stolica Jamajki. W XVII wieku jako siedziba piratów zdobył on złą sławę, z kolei pod koniec tego samego wieku część wybrzeża i stolicy kraju osunęła się do Morza Karaibskiego. Do dziś zachował się jednak sławny fort obronny Fort Charles oraz część budowli z okresu kolonialnego. Ruiny miasta znajdują się około 20 km od Kingstone.

Wybierając się na Jamajkę nie można przegapić nocnego widoku na lagunę Glistening Waters – duże zagęszczenie mikroorganizmów żyjących w lagunie powoduje, że w nocy jest ona w naturalny sposób oświetlana. Co ciekawe, na świecie istnieją jedynie trzy miejsca, w których dochodzi do tego typu zjawiska. W okolicach laguny znajduje się wiele restauracji i hoteli, z których można obserwować ten cud natury.

Równie ważnym miejscem na turystycznej mapie Jamajki jest Błękitna Laguna znajdująca się w pobliżu Porto Antonio. To właśnie miejsce, które najczęściej można zobaczyć na pocztówkach i broszurach z Jamajki, które przyciągają turystów z całego świata.

To warto wiedzieć:

  • walutą obowiązującą jest dolar jamajski
  • na wyspie akceptowane są zagraniczne karty kredytowe
  • walutę można wymienić w kantorach, bankach oraz hotelach, ważne jest, aby zachować potwierdzenie w razie konieczności ponownej wymiany waluty. Zakazane jest wywożenie dolara jamajskiego zagranicę, wszystkie niewydane pieniądze należy więc ponownie wymienić
  • Jamajczycy oczekują od turystów dużych napiwków, najchętniej w dolarach amerykańskich
  • kupując lokalne pamiątki, należy zachować szczególną ostrożność. Za wywożenie drobiazgów wykonanych ze skorup żółwi grożą na wyspie wysokie grzywny, a przywożenie wyrobów z czarnego koralowca, szylkretu i skóry krokodyla jest zakazane w Europie.

Jak dostać się na Jamajkę?

Lotniska Heathrow i Gatwick oferują loty z Londynu na Jamajkę, niestety należy się liczyć z koniecznością przesiadki w Stanach Zjednoczonych. Ceny biletów w dwie strony zaczynają się już od około 590 funtów.

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę