Menu


Dominikana - w kraju Kolumbów

Dominikana - w kraju Kolumbów Shutterstock

Wakacje na Dominikanie niosą ze sobą moc atrakcji. Piękne plaże, fantastyczne targowiska i kipiący entuzjazmem i dobrą energią ludzie. A to tylko kropla w morzu przyjemności…

To wyspa pełna ciekawych miejsc. Zwiedzanie najlepiej zacząć od stolicy, Santo Domingo, które jest pierwszym miastem w Nowym Świecie powstałym od chwili odkrycia Ameryki, założone przez brata Krzysztofa Kolumba w 1496.
Cuda natury

W 1990 roku dzielnicę kolonialną w Santo Domingo wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. – Miasto ma ponad trzysta atrakcji: wspaniałe pałace kolonialne, piękne, małe uliczki, zacienione place, wspaniałe odrestaurowane historyczne zabytki, kościoły i domy.
Na szczególną uwagę zasługuje Dom Kolumba, pierwszy dom w Santo Domingo i katedra Najświętszej Maryi Panny, pierwsza katolicka katedra w Ameryce. Jednym z najbardziej imponujących budynków w Santo Domingo jest Pałac Narodowy, siedziba prezydenta, zespół architektoniczny Placu Kultury – czytamy na portalu karaibywakacje.com. Niedaleko od katedry znajduje się też najbardziej charakterystyczny punkt w mieście, czyli brązowy posąg Krzysztofa Kolumba.

Stolica to jednak nie jedyne ciekawe miejsce, które można tu zobaczyć. Dominikana słynie z pięknych plaż, a białe piaski i krystalicznie czysta, błękitna woda spełni oczekiwania najbardziej wybrednych turystów. Półwysep Samana, położony w północno-wschodniej części wysp, to jeden z najpiękniejszych zakątków kraju – został nawet wyróżniony miejscem na liście 25 najlepszych miejsc urlopowych przez magazyn magazyn „Conde Nast”. Nie dość, że plaże wyglądają jak te z katalogów podróżniczych, to jeszcze pojawiają się tam często humbaki, wieloryby, które w Zatoce Samana odprawiają swój rytuał godowy. W ostatnich latach infrastruktura na półwyspie znacząco się rozrosła, dzięki czemu można dolecieć tam bezpośrednio na jedno z trzech lotnisk i znaleźć nocleg w jednym z dziesiątek hoteli.

Puerto Plata, czyli srebrny port, znajduje się na północnym wybrzeżu Dominikany, i jest kolejnym miejscem, które trzeba zobaczyć. Na pobliskich wzgórzach można znaleźć ogromną ilość bursztynów, co czyni z tego miejsca największe złoże bursztynu na świecie. Jest to jeden z tańszych kurortów na Dominikanie, ale niczym nie ustępuje konkurencji. Wybrzeże dostosowane jest do najbardziej wymagających potrzeb fanów sportów wodnych. Amatorzy sportów plażowych odnajdą się tu na boiskach siatkówki czy polach golfowych, z kolei turyści ceniący piękne widoki i architekturę, docenią piękne, wiktoriańskie kamieniczki. Dodatkową atrakcją jest Muzeum Bursztynu, gdzie można obejrzeć imponujące eksponaty tego kamienia. Według specjalistów, dominikańskie bursztyny są bardziej przejrzyste i jest w nich zatopiona większa liczba owadów niż zwykle (wejście 70 peso).

Sezon wakacyjny

Na Dominikanie sezon wakacyjny trwa praktycznie cały rok, jednak nie każdemu muszą odpowiadać warunki atmosferyczne związane z różnymi porami roku. Najbardziej zalecanym czasem na urlop są miesiące od stycznia do kwietnia. Maj jest miesiącem największych deszczy, więc jeżeli nie chcemy spędzić urlopu na hotelowym basenie, lepiej zarezerwować wycieczkę w innym terminie. Od czerwca do sierpnia temperatury są bardzo wysokie, jednak wilgotność powietrza może sięgać aż 95 proc., co może być dużym utrudnieniem dla osób nieprzyzwyczajonych. Z kolei wrzesień to miesiąc huraganów i choć od lat nie miało tu miejsca nic groźnego, to rezerwacja wycieczki w tym terminie może się wiązać z pewnym ryzykiem.

Ze zwierzętami

Warto odwiedzić park Manati, leżący zaledwie 2,5 godziny drogi od stolicy, gdzie można zobaczyć charakterystyczne dla dominikańskiego środowiska ptaki, węże, skorupiaki, czy delfiny, które są zdecydowanie największą atrakcją. Popularności parkowi dodają imprezy, które są tu regularnie organizowane.

O republice Dominikany

To drugie co do wielkości (po Kubie) państwo na Morzu Karaibskim. Zajmuje ok. 2/3 powierzchni wyspy Haiti, dzieląc ją z położonym po stronie zachodniej państwem Haiti. Najwyższym szczytem jest tu Pico Duarte położone na wysokości 3175 m n.p.m.

 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę