Menu


Zimowa stolica Polski - Zakopane

Zimowa stolica Polski - Zakopane Shutterstock

Zakopane, przez wielu nazywane zimową stolicą Polski, co roku przyciąga miliony turystów. Z rozbudowaną infrastrukturą, niepowtarzalnymi widokami i góralami, którzy robią co mogą, by zadowolić klientów, to miasto zdecydowanie zasługuje na to miano.

Choć nie ma tu takich tras narciarskich, jakie możemy spotkać w wielu europejskich krajach, to Zakopane wciąż jest pierwszym wyborem dla wielu Polaków. Nie chodzi tu jednak o kwestie ekonomiczne – wielu z nas wie, że ceny w najpopularniejszych kurortach nad Wisłą mogą równać się z tymi, z jakimi mamy do czynienia w Chorwacji czy na Słowacji.

Puchar Świata

Rozwój Zakopanego zaczął się stosunkowo późno, bo dopiero od II poł. XIX w., gdy uznano je za uzdrowisko. W l. 80. XIX w. miasto wraz z dużą częścią polskich Tatr zostało kupione przez hrabiego Władysława Zamoyskiego, który stworzył podwaliny znajdującego się tu parku narodowego. Miasto dość szybko stało się znanym ośrodkiem kulturalnym i wypoczynkowym, w którym – jeszcze wtedy – można było schronić się od tłumów i zgiełku. Cenili je, a często i o nim pisali, tacy twórcy jak m.in.: Henryk Sienkiewicz, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Karol Szymanowski czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Obecnie, choć miasto straciło na znaczeniu kulturowym, to w sezonie letnim i zimowym przeżywa prawdziwe oblężenie. Zimą widać to między innymi na początku roku, gdy na Wielkiej Krokwi odbywa się jeden z konkursów Pucharu Świata. – W okresie zimowym, w Zakopanem odbywa się szereg innych imprez sportowych, tj. Mistrzostwa Polski we Freeskiingu – The North Face Polish Freeskiing Open, Red Bull Zjazd na Krechę, Puchar Europy w Slalomie Kobiet, Międzynarodowe Zawody w Łyżwiarstwie Szybkim „Tatra Cup, World Snow Day, Zawody w Narciarstwie Wysokogórskim czy Bieg Gąsieniców – czytamy na stronie zakopane.pl.

Kolejka na Gubałówkę

Punktem, którego nie powinniśmy ominąć będąc w Zakopanem, są Kuźnice, jedna z dzielnic miasta. Tu swój początek bierze wiele szlaków górskich, stąd też można wjechać wybudowaną w 1936 roku kolejką na Kasprowy Wierch. Tu także zaczynają się szlaki: zielony (na Kasprowy Wierch), niebieski (do hotelu górskiego na Kalatówkach i schroniska na Hali Kondratowej, dalej na Giewont) oraz czarny – prowadzący Drogą pod Reglami. To także dobre miejsce pod względem komunikacyjnym – regularnie kursują tu i autobusy, i prywatni przewoźnicy.

Nie można zapomnieć także o innym symbolu polskich gór – Gubałówce. Góra nie należy do najwyższych, ale dla osób, które dopiero co tu przyjechały, może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza w okresie zimowym. Na szczyt prowadzi także kolejka, która może być dobrym rozwiązaniem między innymi dla rodzin z małymi dziećmi.

Przykładowe trasy:

  • Kasprowy Wierch – trasy dla wymagających narciarzy. 1. Trasa zjazdowa: Kasprowy Wierch – Hala Gąsienicowa – Kuźnice. 2. Trasa narciarska: Kasprowy Wierch – Dolina Goryczkowa – Kuźnice (więcej na pkl.pl)
  • Nosal: stok północny z długo utrzymującą się pokrywą śnieżną. I dla bardzo dobrych, i dla początkujących narciarzy (więcej na nosal.pl)
  • Polana Szymoszkowa: stok dla początkujących i średniozaawansowanych, z widokiem
    na panoramę Tatr. (więcej na: szymoszkowa.pl)

Joanna Szmatuła

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę