MenuNa pierwszym planie: NOS. Istota idealnych proporcji twarzy

  • Napisane przez  Goniec.com
Na pierwszym planie: NOS. Istota idealnych proporcji twarzy Foto: Archiwum Artplastica, www.artplastica.pl

Każdy z nas wie to podświadomie, natomiast naukowcy są co do tego zgodni: piękno ludzkiej twarzy i ciała opiera się na idealnych proporcjach. Najpiękniejsi z nas wygrali na genetycznej loterii symetryczne, harmonijne rysy, które w każdej kulturze są uznawane za najatrakcyjniejsze: świadczą o braku poważnych chorób rozwojowych oraz o młodości. Twarze idealne zdarzają się jednak niezmiernie rzadko. Chirurgia plastyczna i jej dynamiczny rozwój to odpowiedź na naturalną potrzebę, którą nosi w sobie każdy człowiek – chęci zbliżenia się do ideału.

Pierwsze wrażenie jest jednym z najsilniejszych czynników wpływających na nasz odbiór innych osób. To instynktowny odruch trwający około 4-6 sekund. W tym czasie oceniamy drugą osobę na podstawie czyjegoś wyglądu i tonu głosu. Czasami ocena jest mylna i po bliższym poznaniu danej osoby zmieniamy zdanie na jej temat. Niestety nie zawsze tak się dzieje. 

Psycholodzy rozpisują się na temat postrzegania osób na podstawie ich wyglądu. Nos pełni tu ważną rolę: długi i spiczasty – oznacza osobę wścibską, garbaty posiada osoba z zamiłowaniem do pracy umysłowej, zadarty ma osoba towarzyska etc. Czy tego chcemy czy nie, kształt nosa ma bardzo duże znaczenie przy odbiorze naszej osoby przez otoczenie.

Foto: Archiwum Artplastica, www.artplastica.pl

Korekta nosa to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Gabinety chirurgów są oblegane przez pacjentów, którzy chcą zmienić jego kształt, aby uzyskać piękniejsze, subtelniejsze rysy. W szczecińskiej klinice chirurgii plastycznej Artplastica korekty nosa plasują się zawsze – bez względu na porę roku – na drugim miejscu, zaraz po operacjach powiększenia piersi. Głównym powodem, dla którego pacjenci poddają się operacji są względy estetyczne – mówi dr Arkadiusz Kuna, chirurg z 19-letnim doświadczeniem, współpracujący z Artplastica.

W parze  z estetyką idą zazwyczaj problemy zdrowotne powodujące stały dyskomfort i utrudniające normalne funkcjonowanie. – Już na podstawie wywiadu i wstępnego badania możemy określić, czy np. przegroda nosowa jest skrzywiona, zwłaszcza, jeżeli pacjent sam zgłasza zaburzenia w oddychaniu po jednej ze stron. U około 20% pacjentów zdarza się też, że stwierdzamy nawet istotne skrzywienia, mimo, że pacjent nie zwraca na to uwagi. Operacje plastyczne dają możliwość skorygowania tych rzeczy w czasie jednego zabiegu – zapewnia Arkadiusz Kuna.

Nie taki chirurg straszny

Pacjenci, którzy przychodzą do klinik chirurgii plastycznej to najczęściej osoby, które całymi miesiącami, a nawet latami zgłębiały temat wymarzonej przez siebie operacji. Głównym nośnikiem informacji staje się Internet oraz programy telewizyjne poświęcane zabiegom chirurgii plastycznej oraz medycyny estetycznej, nastawione głównie na podniesienie wskaźników oglądalności poprzez przedstawienie najbardziej dramatycznych scenariuszy. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

– Nie zawsze wyobrażenia pacjenta co do kształtu nosa są tożsame z tym, co my możemy mu zaoferować – mówi specjalista chirurgii plastycznej dr Grażyna Nasińska-Jurek. – Kształt twarzy niesie za sobą pewne ograniczenia i te kwestie są gruntownie omawiane z pacjentem podczas konsultacji. Sama operacja jest rzeczywiście brutalną procedurą, nos jest zazwyczaj łamany. Mogą wystąpić obrzęki i zasinienia wokół oczu, czasami obrzęknięta jest też górna warga ust.

Jednak paradoksalnie – pomimo wyglądu, który wskazywałby na ogromne cierpienie – po tej operacji nic nie boli. Jedynym dyskomfortem dla pacjenta jest oddychanie przez usta, ze względu na setony w nozdrzach, czyli opatrunki z gazy. Ja wykonuję w 95% przypadków plastyki nosa metodą otwartą. Wymagane jest wówczas minimalne nacięcie na słupku nosa, jednak setony z nozdrzy usuwam już na drugi dzień po operacji – mówi dr Nasińska-Jurek.

Pacjenci klinik chirurgii plastycznej często wyrażają opinię, że rekonwalescencja po operacji korekty nosa była znacznie łagodniejsza, niż przewidywali. – Spodziewałam się bólu, dyskomfortu, przymusu brania tabletek przeciwbólowych. Okazało się jednak, że nie jest tak źle – siniaki pooperacyjne były mało widoczne, nie potrzebowałam tabletek a jedyna niedogodność, która mi przeszkadzała to problemy z oddychaniem. Najgorzej wspominam wyciąganie setonów z nosa trzy dni po zabiegu – na szczęście trwało to tylko chwilę – wspomina jedna z pacjentek Artplastica, pani Magda. – Teraz cieszę się nowym, pięknym nosem i nie żałuję swojej decyzji – dodaje.

Foto: Archiwum Artplastica, www.artplastica.pl

Wczasy pod skalpelem

Do klinik w całej Polsce masowo zjeżdżają obcokrajowcy oraz Polonia. Najwyższej klasy specjaliści oraz wysoki poziom usług medycznych łączy się ze stosunkowo niskimi cenami wykonywanych zabiegów, które wabią turystów z całego świata i zachęcają do wykorzystania wolnego od pracy czasu dla poprawy swojego wyglądu. 

Korekta nosa to nie jedyny zabieg, który interesuje pacjentów. Dużym zainteresowaniem cieszą się także operacje powiększenia biustu, lifting twarzy, liposukcja czy plastyka brzucha. Dla osób, które wybierają się do Polski, aby wykonać operację plastyczną obok ceny istotna jest również renoma placówki, w której mają się poddać operacji oraz doświadczenie chirurga plastyka.

Turyści, decydujący się na odwiedzenie Polski z myślą o chirurgicznych poprawkach powinni rozważyć, czy klinika którą wybrali jest miejscem godnym zaufania. Zbyt niska cena zabiegu może sugerować równie niską jakość usług lub używanie preparatów z niższej półki cenowej. Przed oddaniem się w ręce specjalisty warto też sprawdzić, czy jego nazwisko figuruje w liście członków Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej.

Anna Wereszczuk

UWAGA CASTING!

Marzysz o korekcie nosa, ale względy finansowe nie pozwalają Ci na realizację marzeń?
Klinika Chirurgii Plastycznej Artplastica ogłosiła casting, dzięki któremu  każdy ma szansę na uzyskanie pięknego nosa.
Szczegóły związane z udziałem w castingu są dostępne na stronie internetowej kliniki: www.artplastica.pl/casting/


Chcesz poddać się darmowej operacji korekty nosa?

Zgłoś swoją kandydaturę na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W zgłoszeniu zamieść:

  • krótką informację, dlaczego zależy Ci na zabiegu,
  • trzy zdjęcia nosa: przód, profil oraz obraz nozdrzy,
  • Twoje dane: imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania oraz numer kontaktowy, pod którym można się z Tobą skontaktować

Osobie, która zostanie wybrana spośród nadesłanych zgłoszeń klinika oferuje darmową korektę nosa w zamian za zgodę na wykorzystanie wizerunku w materiale filmowym, który zostanie udostępniony online w celach promocyjnych. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej kliniki: www.artplastica.pl

Art. Spons.

Powrót na górę