Menu


Dieta Ducana. Czym się to je

  • Napisane przez  Joanna Szmatula
  • 2 komentarzy
Dieta Ducana. Czym się to je
Dieta Pierre’a Dukana jest obecnie jedną z bardziej popularnych na świecie. Jej efekty widać już w pierwszym tygodniu stosowania. Korzystają z niej gwiazdy i celebryci, w tym Jennifer Lopez, która po porodzie schudła ponad 30 kilogramów.

Jej popularność wynika z bardzo szybkich rezultatów, osiąganych w czasie jej stosowania. Spadek wagi w pierwszym etapie jest niesamowicie spektakularny dla osoby, która wcześniej miała problemy ze schudnięciem. Dieta ta opiera się na mechanizmie polegającym na najefektywniejszym spalaniu kalorii, gdy dostarczamy organizmowi jednego rodzaju składników. Nie powinny to być tylko tłuszcze (szkodzą na serce) ani węglowodany (ryzyko cukrzycy). Pozostają więc białka – na tej właśnie zasadzie Dukan oparł swoją dietę. Przyniosła mu ona miliony zwolenników i wyznawców na całym świecie.

Faza uderzeniowa
 
Dieta składa się z czterech faz. Pierwsza, zwana fazą uderzeniową lub ataku, to czas, w którym chudnie się najszybciej. Stawiamy w tym etapie na produkty białkowe. Dieta Dukana (inaczej zwana białkową) polega bowiem na zwiększeniu ilości spożywanego białka i ograniczeniu do minimum porcji tłuszczów i węglowodanów. Faza pierwsza, która w zależności od tego, ile chcemy schudnąć, może trwać od 5 do 10 dni. Jest ona najbardziej restrykcyjna. Można jeść chude mięso (indyk, kurczak; pieczone bez tłuszczu), podroby (z wyjątkiem wątroby), ryby, jaja, owoce morza i chudy nabiał (do 4 proc. tłuszczu). Zabronione są słodycze, owoce czy soki owocowe. 
 
 
Po niej przychodzi czas na fazę drugą, bardziej urozmaiconą niż pierwsza. Można tu sobie pozwolić na owoce i warzywa. Głównym zadaniem kolejnej fazy (tzw. utrwalania) jest ustabilizowanie wagi i niedopuszczenie do efektu jo-jo. Średnio trwa ona dziesięć dni na każdy zrzucany kilogram. W tej fazie łączymy produkty z I i II etapu.
 
Zmiana na dobre 
 
Faza definitywnej stabilizacji to czas, gdy staramy się zachować wyrobione wcześniej nawyki żywieniowe do końca życia. Trzeba jednak pamiętać, by wybrać sobie jeden dzień w tygodniu i w tym dniu ściśle przestrzegać diety z fazy uderzeniowej. Obowiązkowo należy także spożywać 3 łyżki otrąb owsianych dziennie. Według Dukana przestrzeganie tych zasad pozwoli na utrzymanie wymarzonej sylwetki i niedopuszczenie do efektu jo-jo.
 
Największą wadą diety jest monotonia posiłków w fazie pierwszej. Kolejną jest kilkudniowe osłabienie. Tuż po jej rozpoczęciu należy unikać zwiększonego wysiłku fizycznego. Dieta niewskazana jest dla osób, które chorują na cukrzycę lub mają problemy z nerkami. W czasie stosowania diety należy także kontrolować swój poziom cholesterolu. Dieta sprzyja również niedoborowi witamin A i D, które są rozpuszczalne w tłuszczach oraz B i C. W celu uzupełnienia niedoborów zaleca się stosowanie suplementów diety.
 
Niewątpliwą zaletą tej diety jest to, że nie trzeba przejmować się liczeniem kalorii czy ważeniem produktów. Zapobiega także zatrzymywaniu wody w organizmie, dzięki czemu czujemy się lżejsi. Co ważne, dieta Dukana metoda też bardzo szybkie efekty, co pomaga w przestrzeganiu diety. 
 

Czy wiesz, że: 
 
• W trzeciej fazie jadłospis jest znacznie bardziej urozmaicony. Możemy pozwolić sobie na jedną porcję owoców dziennie, chleb pełnoziarnisty, ser żółty oraz dwie porcje produktów skrobiowych tygodniowo. W tej fazie możemy sobie ponadto pozwolić na tzw. „ucztę królewską” – dwa razy w ciągu tygodnia możemy zjeść produkt wcześniej zakazany. 
 

2 komentarzy

  • piątek, 21, czerwiec 2013 10:55 Link do komentarza

    Masz rację:) Ale trzeba też i poruszac sie czasami. pobiegać albo aerobik.Mam fajna klase i z kolezankami raz w tygodniu sobie skaczemy, potem suroweczka z M&S i linię trzymam

  • koles
    koles wtorek, 09, kwiecień 2013 17:27 Link do komentarza

    najlepsza dieta na swiecie to szybciej wstawac....od stolu oczywiscie

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę