MenuEncyklopedia dla potteromaniaków, czyli Rowling pisze dalej

  • Napisane przez 
Encyklopedia dla potteromaniaków, czyli Rowling pisze dalej

J.K. Rowling na swojej stronie internetowej zapowiedziała, że przygotowuje encyklopedię na temat Harrego Pottera. Zyski ze sprzedaży chce przeznaczyć na rzecz organizacji charytatywnych.

Cztery lata temu autorka bestsellerowej serii książek o małym czarodzieju nie wyraziła zgody na plany amerykańskiego wydawcy, który zaczął przygotowywać przewodnik po świecie Harry’ego Pottera. Uznała, że byłoby to nieuzasadnione wykorzystanie treści jej książek i żerowanie na jej pracy.

W międzyczasie sama zainteresowała się ideą stworzenia encyklopedii na temat bohaterów swojej książki, ich przygód i szczegółów ze świata czarodziejów.

– Już od długiego czasu zapowiadałam przygotowanie encyklopedii o Harrym Potterze i właśnie zaczęłam nad nią pracować – zapowiedziała 46-letnia pisarka. – Niektóre z informacji już teraz pojawiają się na stronie Pottermore.

Pottermore to darmowa strona przeznaczona dla czytelników serii Rowling, która pozwala z jednej strony zorientować się w szczegółach świata Pottera, a z drugiej zagorzałym fanom dostarcza nowych informacji, których nie można znaleźć w książce. Cieszy się ogromną popularnością. Nic dziwnego, skoro trzeba było na nią długo czekać. Jest natomiast bardzo atrakcyjna graficznie i umożliwia w inny sposób odkrywanie świata stworzonego przez pisarkę. Można zobaczyć ją tutaj.

Autorka zapowiedziała, że zyski ze sprzedaży przyszłej encyklopedii przeznaczy na dobroczynność. Zapewne nie będą one niskie, skoro dotychczas Rowling sprzedała na całym świecie ponad 400 milionów egzemplarzy swoich książek, nie mówiąc już o zyskach uzyskanych z praw do ośmiu filmów – adaptacji historii o Harrym Potterze.

Przy tej okazji pojawiły się po raz kolejny pytania, czy Rowling zamierza kontynuować sagę o czarodziejach i jugolach. Pisarka odpowiedziała:

– Zawsze mówiłam, że trudno na to pytanie odpowiedzieć „nigdy więcej”. Myślę, że szaleństwem byłoby przewidywać, co będę myśleć o tym za kilka lat – napisała na stronie internetowej. – Ale na razie nie planuję napisania kolejnej powieści o Harrym Potterze i sądzę, że w siedmiu tomach zamknęłam historię Harry’ego – dodała.

mid


Czytaj także:

Portal Pottermore dla wszystkich w kwietniu

Portal Harry'ego Pottera – nowy projekt J.K. Rowling

J.K. Rowling napisała teraz książkę dla dorosłych

Hogwart zaprasza zamożnych fanów Pottera

Powrót na górę