Logo
 Wydrukuj tę stronę

Dzień Górnika. W tym roku obchody zdecydowanie skromniejsze

Dzień Górnika. W tym roku obchody zdecydowanie skromniejsze

Dziś górnicy obchodzą swoje święto. Tradycyjna Barbórka obchodzona jest w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Z okazji tego dnia organizowane są również: koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.

Tegoroczna barbórka jest inna niż wszystkie. Niezwykle skromna - bez ubranych na galowo górników, akademii. W cieniu epidemii koronawirusa i perspektywy wygaszania kopalń. W branży pracuje 80 tysięcy górników, którzy boją się o przyszłość, a każda kopalnia to osoba historia. (Źródło: wikipedia.pl, polsatnews.pl)

 

 

Zobacz także:

© Goniec.com