MenuLe Corsaire - powrót baletowej klasyki

  • Napisane przez  dr Jacek Kornak
Tamara-Rojo-as-Medora-and-Osiel-Gouneo-as-Conrad-in-Le-Corsaire-c-Laurent-Liotardo Tamara-Rojo-as-Medora-and-Osiel-Gouneo-as-Conrad-in-Le-Corsaire-c-Laurent-Liotardo

English National Ballet znany jest jako jeden z najlepszych zespołów baletowych w Wielkiej Brytanii. ENB wystawia klasykę, ale nie boi się też odważnych współczesnych choreografii. Ostatnio ENB zaprezentował jedno ze swoich najbardziej popularnych przedstawień: Le Corsaire.

Le Corsaire to baletowa klasyka. Przedstawienie miało swoją premierę w Paryżu w 1856 roku i od tamtego czasu nie schodzi z afiszy czołowych zespołów baletowych. Le Corsaire to historia oparta na poematach Lorda Byrona. Muzykę do niej napisał  Adolphe Adam, a choreografię stworzyło wielu wybitnych twórców takich jak  Josepha Mazilier, Julesa Perrota czy też Mariusa Petipę. Reżyserka londyńskiej wersji Anna-Marie Holmes przygotowała choreografię na podstawie Petipy i Sergeyeva.

Le Corsaire w wykonaniu English National Ballet to piękne tradycyjne przedstawienie, które udowadnia, że tradycyjny balet wciąż ma moc urzekania publiczności. Le Corsaire to historia pirata, który pragnie wyzwolić swoją ukochaną z rąk handlarzy niewolników. W zasadzie dość sztampowa opowieść, ale daje ona możliwość wykazania się tancerzom, gdyż choreografia prezentuje najlepsze tradycje francuskiego i rosyjskiego baletu końca XIX wieku. Technicznie fenomenalna była Erina Takahashi, która wykonała partię Medora. W tytułowej roli wystąpił Francesco Gabriele Frola. Jego taniec nie tylko porywał wirtuozerią, ale też emocjonalnością. Swoje umiejętności świetnie zaprezentowali również Brooklyn Mack, Jeffrey Cirio, Shiori Kase, Erik Woolhouse.


Le Corsaire Alina Cojocaru and Artists of English National Ballet-Photography by ASH

Przedstawienie Le Corsaire w wykonaniu English National Ballet prezentuje piękno klasycznego baletu na najwyższym poziomie. To spektakl dla wytrawnych smakoszy sztuki, ale zarazem dla rodzin oraz osób, które po raz pierwszy pragną obejrzeć przedstawienie taneczne.

(dr Jacek Kornak)

Powrót na górę