Logo
 Wydrukuj tę stronę

Przegląd koncertów w Jazz Cafe POSK

Aga Zaryan w Jazz Cafe POSK, fot. Monika S. Jakubowska Aga Zaryan w Jazz Cafe POSK, fot. Monika S. Jakubowska

Wybrane koncerty Jazz Cafe POSK rokrocznie włączane są do oficjalnego programu największego europejskiego festiwalu jazzowego EFG London Jazz Festival. W obecnym roku wyjątkowe imprezy reprezentowały klub POSK-u w najlepszym stylu, przyciągając liczną, międzynarodową publiczność!

Pierwszy z tegorocznych koncertów festiwalowych w Cafe POSK przygotowany został przez kolektyw Way Out West, złożony z najlepszych muzyków jazzowych zachodniego Londynu. Way Out West od kilku już lat rezydują w Jazz Cafe POSK, przedstawiając co miesiąc ambitne i atrakcyjne projekty muzyczne. W sobotę 16 listopada muzycy tego kreatywnego kolektywu przedstawili kilkuczęściowy program, który rozpoczął się od interesujących interpretacji wybranych klasycznych nagrań wytwórni Blue Note. Kolejna część koncertu  nawiązywała do muzycznie wielokulturowego The European Quartet - świetnej współpracy między Janem Garbarkiem a Keithem Jarrettem. Natomiast główna część wieczoru, odnosząca się do bogatej tradycji kompozytorów brytyjskich, w tym Kenny'ego Wheelera, Johna Taylora, Mike'a Westbrooka i Mike'a Gibbsa, była prawdopodobnie pierwszym tego typu przekrojem brytyjskich kompozycji jazzowych ostatnich 50 lat i równocześnie celebracją oryginalności i muzycznego nowatorstwa, które ci kompozytorzy wnieśli na tutejszą scenę jazzową.

Tydzień później, 17 listopada, nietypowo dla Cafe POSK w niedzielę, przed publicznością Londyńskiego Festiwalu Jazzowego wystąpiła wybitna polska wokalistka Aga Zaryan, wielokrotnie nagradzana  w kraju i za granicą, która wykonała utwory ze  swojego najnowszego albumu „High & Low”. Artystka zaprezentowała wyrafinowany materiał muzyczny, otwarty stylistycznie i mistrzowsko wykonany zarówno przez wokalistkę jak i złożony ze znakomitych muzyków zespół, dowodzony przez pianistę, kompozytora i aranżera Michała Tokaja, który wielokrotnie wcześniej wpółpracował z panią Agnieszką, współtworząc sporą część jej oryginalnego repertuaru.  On to właśnie skomponował muzykę do wykonanego na bis pięknego klasyka „Miłość” (do wiersza Krystyny Krahelskiej) z albumu „Umiera piękno”, poświęconego pamięci walczących i poległych w Powstaniu Warszawskim. Muzyka Agi Zaryan, oraz jej trudny do jednoznacznego określenia nastrój, robią ogromne wrażenie – nastrój zarazem ciepły i nostalgiczny, refleksyjny acz zmysłowy, niekiedy uwodzicielski, oczarowujący... Zarówno w balladach jak i w dynamicznych, funkowych, czy nawet posiadających elementy muzyki rockowej utworach, wokalistka powala perfekcyjnymi interpretacjami i piękną, bogatą w odcienie barwą głosu. Artystka światowej klasy.

W sobotę, 23 listopada, powrócił do Jazz Cafe POSK urodzony w Polsce Krzysztof Urbański, międzynarodowej renomy saksofonista jazzowy,  rekomendowany na świecie przez Thelonious Monk Institute of Jazz. Obecny zespół Krzysztofa powstał w 2016 roku, założeniem było znalezienie muzyków otwartych na tworzenie świeżych i oryginalnych brzmień w ramach kwintetu. Podczas koncertu w POSK-u ten pełen ekspresji muzyk i jego zespół zaprezentowali utwory ze swojego trzeciego albumu, który wkrótce zostanie wydany.  Oryginalna muzyka Urbańskiego, oparta na akustycznych brzmieniach, łącząca bogatą melodykę i struktury rytmiczne z tradycją jazzu, muzyką świata i muzyką klasyczną, w ekscytujący sposób zamknęła program Jazz Cafe POSK w ramach London Jazz Festiwal 2019.

Młoda słowacka wokalistka i flecistki Maria Rehakova wystąpiła w sobotę 30 listopada wraz ze swoim zespołem Topol’ana. Ich muzyka to połączenie jazzu ze słowacką muzyką ludową, czyli – jak mówi sama artystka: „połączenie tego skąd przybyłam i tego gdzie jestem obecnie”. Maria od pięciu lat mieszka w Londynie, ukończyła studia na Guildhall School of Music, a jazz stał sie jej „drugą fascynacją” – pierwszą od zawsze była słowacka muzyka ludowa: „dorastając, śpiewałam i tańczyłam w grupie folklorystycznej, gdzie bardzo wiele się nauczyłam – zarówno o muzyce jak i o sposobie życia moich przodków”. Topol’ana jest więc jazz-folkowym sekstetem z siedzibą w Londynie, a jego liderka tworzy repertuar grupy czerpiąc inspirację z piosenek z którymi dorastała w Słowacji.  W skład Topol’any wchodzą jedni z najlepszych młodych muzyków jazzowych na londyńskiej scenie: „to bardzo ciekawe, jak słowackie piosenki ludowe przekształcane są przez elementy jazzu i improwizacji w coś naprawdę nowego i aktualnego. Wszyscy członkowie zespołu oprócz mnie są Brytyjczykami, więc jest to ciekawy tygiel kulturowy!” W październiku b.r. wokalistka wraz zespołem udała się na tournee do rodzinnej Słowacji oraz Czech, gdzie wystąpiła m.in. podczas finału konkursu młodych talentów największego słowackiego festiwalu jazzowego Bratislava Jazz Days 2019.

{gallery}topolana{/gallery}
grupa Topol'ana

Przed nami jeszcze kilka interesujących koncertów w Jazz Cafe POSK przed końcem roku, spójrzmy na te z nich, które szczególnie wydają się warte polecenia.

Świąteczne wibracje w Café POSK zagwarantuje natomiast „Alle Choir London”, który dał się poznać  w programie BBC1  „Pitch Battle”. Znani już dobrze publiczności POSK-owego klubu, powracają w sobotę 14 grudnia ze świątecznym programem. Tym razem zespół zaśpiewa razem ze specjalnymi gośćmi – wokalistami Alberto Ferro i Leandro Mancini-Olivos. Na program koncertu złożą się polskie i angielski kolędy oraz piosenki świąteczne w nowych, jazzowych aranżacjach. Po koncercie zapraszamy wszystkich do wspólnego kolędowania!

I na koniec, coś specjalnego dla wielbicieli muzyki klasycznej – w niedzielę 8 grudnia w Cafe POSK odbedzię się przygotowany przez Konfraternię Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii koncert doskonałej harfistki Aliny Bzhezhinskiej w duecie z sopranistką Magdaleną Durant. Pani Alina to  niekwestionowana mistrzyni swojego instrumentu, a w połączeniu z talentem znakomitej śpiewaczki,  wieczór ten wydaje się gwarantować wysublimowane doznania artystyczne. W programie między innymi Moniuszko, Chopin, Debussy i Faure, oraz, stosownie do nastroju miesiąca, kolędy polskie, a na zakończenie specjalna wersja „We Wish You a Merry Christmas”. Serdecznie zapraszamy!

(Tomasz Furmanek)

Zobacz także:

© Goniec.com