Logo
 Wydrukuj tę stronę

„Jawnuta” w interpretacji Sceny Operowej POSK-u

Podczas premiery nie zabrakło scen z ognistym tańcem  fot. Ryszard Szydło Podczas premiery nie zabrakło scen z ognistym tańcem fot. Ryszard Szydło

W sobotę 5-go października oraz 6-go w niedzielę Scena Operowa POSK-u zaprezentowała na deskach Sali Teatralnej Ośrodka premierę operetty „Jawnuta” skomponowanej przez ojca polskiej opery Stanisława Moniuszko. Była to pierwsze wystawienie tego dzieła poza granicami Polski, specjalnie przygotowane przez POSK z okazji tegorocznych obchodów roku Moniuszkowskiego.

W obydwa wieczory spektakl ten spotkał się z gorącym przyjęciem kompletów publiczności, zachwyconej doskonałymi wykonaniami wokalnymi poszczególnych partii, pięknymi aranżacjami instrumentalnymi, porywającymi scenami tańca, barwością kostiumów i świetną reżyserią całości. 

Wszyscy  śpiewacy występujący w „Jawnucie” zaprezentowali wysoki poziom wokalny, a w scenach „mówionych” wykazali się talentem aktorskim. Mezzosopranistka Olga Maroszek, związana z Teatrem Wielkim w Łodzi wystąpiła w roli tytułowej. Jolanta Wagner, duża gwiazda operowa w Polsce, zaśpiewała i zagrała rolę Chichy, córki Jawnuty. W roli Stacha wystąpił Łukasz Gaj, kolejny znakomity śpiewak z Polski, współpracujący z najlepszymi teatrami operowymi w kraju. Utalentowany młody tenor Kamil Bień oczarował publiczność swoim wykonaniem roli Gnusa.


Organizatorzy i wykonawcy po premierze Jawnuty fot. Ryszard Szydło

Nie zawiedli też pozostali soliści, znani już dobrze z wcześniejszych premier operowych w POSK-u: Wioletta Gawara, Marcin Gęśla, Przemysław Baranek i Łukasz Biela dali jak zawsze świetne występy.

Już parę dni po premierze ukazała się bardzo dobra recenzja „Jawnuty” w brytyjskim The Stage. Krytyk George Hall pisze tam m.in.: “Stanisław Moniuszko jest jednym z tych kompozytorów, którzy bardzo podziwianych są w swojej ojczyźnie - w tym przypadku w Polsce, gdzie uważany jest za twórcę narodowej tradycji operowej. Jest jednak stosunkowo mało znany gdzie indziej, tak więc szczególnie cieszy fakt, że Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny zafundowal serię jego oper w swoim teatrze w Hammersmith. (…) Na uwagę zasługuje przede wszystkim jakość wykonania muzycznego. Znakomity zespół wiodących polskich artystów prezentuje wysokiej jakości głosy we wszystkich głównych rolach, a partyturę instrumentalną ożywia mistrzowski zespół muzyczny pod kierownictwem Stephena Ellery'ego.” 


Podczas premiery nie zabrakło scen z ognistym tańcem  fot. Ryszard Szydło

„Jawnuta” w interpretacji Sceny Operowej POSK-u sprawiła widzom sporo radości i okazała się dużym sukcesem. Ogromne gratulacje dla organizatorów i wykonawców, i prosimy o więcej!

Premiera „Jawnuty” Stanisława Moniuszki przygotowana przez Scenę Operową POSK-u odbyła się 5 i 6 października w Teatrze POSK-u.
Reżyser: Feliks Tarnawski
Dyrygent, kierownik muzyczny: Stephen Ellery


Tytułowa Jawnuta (Olga Maroszek) pośród pozostałych głównych postaci operetty  fot. Ryszard Szydło

(Tomasz Furmanek)

Zobacz także:

© Goniec.com