MenuDobrymi chęciami piekło jest wybrukowane, czyli Zauberland

  • Napisane przez  Goniec.com
Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane, czyli Zauberland

Linbury Theatre prezentuje niezwykle bogaty i ambitny repertuar od baroku po ostatnie lata. Najnowszą produkcją, która możemy zobaczyć w Linbury Theatre jest Zauberland.

Przedstawienie oparte jest na cyklu pieśni Robert Schumann do poezji Heinrich Heinego Dichterliebe oraz nowej poezji Martin Crimp z muzyką Bernarda Foccroulle. Dla Katie Mitchell muzyka i poezja są pretekstem aby opowiedzieć historię kobiety, która chce uciec z ogarniętego wojną kraju azjatyckiego do Europy. Idea jest niezwykle ważna. Teatr od zawsze ma za zadanie odpowiadać na wyzwanie współczesności i mówić o rzeczach trudnych. Zauberland podejmuje problem w sztuce prawie przemilczany: współczesną migrację.

Katie Mitchell nie wykorzystuje istniejących form narracyjnych, ale szuka nowego sposobu oby opowiedzieć historię kobiety, która straciła męża i po prostu szuka spokoju, wytchnienia. Jednak te szlachetne intencje nie przekładają się na rzeczywistość. Jej przedstawienie wydaje się akademickie w swoim poszukiwaniu formy. Zamiast poruszać i skłaniać do refleksji, Zauberland wydaje się technicznym ćwiczeniem. Prawie nie ma tutaj scenografii, sceny są powtarzalne i dość monotonne. Jedynym jasnym punktem była Julia Bullock, która subtelnie i inteligentnie wykonuje poezję Heinego oraz Crimpa. Jednak nawet ona nie jest w stanie sprawić, aby przedstawienie poruszyło emocjonalnie.

 

(dr Jacek Kornak)

Powrót na górę