Menu„Kurier” w brytyjskich kinach od 28 czerwca

  • Napisane przez  mat.pras.
„Kurier” w brytyjskich kinach od 28 czerwca

Bulldog Film Distribution przedstawia nowy film Władysława Pasikowskiego „KURIER”, który wejdzie do kin brytyjskich 28 czerwca 2019.

Nowy film reżysera hitów „Psy,” „Jack Strong,” oraz „Pitbull. Ostatni pies,” to sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana prawdziwą historią sekretnej misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego (Philippe Tłokiński, Adventures of a Mathematician, Quartier des Banques,) słynnego kuriera z Warszawy. Jego samotna misja miała zdecydować o losach Polski i II wojny światowej. Ścigany przez wszystkie wrogie wywiady, w środku nocy przerzucony z hotelu Savoy do Żabna, spotyka ludzi, którzy na zawsze zmieniają jego życie.

Niezwykłe zdarzenia z życia to doskonały materiał na scenariusz, co podkreśla sam Pasikowski: „Naszym celem jest opowiedzenie sensacyjnej, lecz opartej na życiu historii, której scenarzyści Jamesa Bonda pewnie by nie wymyślili, opowiedzenie jej przy tym w maksymalnie nowoczesny sposób, korzystając z osiągnięć nowej stylistyki filmów przygodowo-sensacyjnych.”

Obok Philippe Tłokińskiego gra Patricia Volny (Gareth Jones, 1983) jako operatorka Marysia, oraz Julie Engelbrecht (Fabryka zla) jako enigmatyczna piękność imieniem Doris, którą pewnego dnia Jan Nowak ratuje od aroganckich umizgów bezczelnego jankeskiego oficera stacjonującego w Londynie.

Międzynarodowy tercet najważniejszych bohaterów „Kuriera” uzupełnia śmietanka polskich aktorów, którzy wcielili się w drugoplanowe postaci stające na lub towarzyszące w drodze walczącemu z czasem i wątpliwościami protagoniście. Grzegorz Małecki wcielił się w generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego, Jan Frycz zagrał generała Kazimierza Sosnkowskiego, Rafał Królikowski pojawia się jako sprzeciwiający się misji Jana Nowaka generał Stanisław Tatar, a Mirosław Baka to filmowy generał Tadeusz Pełczyński. Zbigniew Zamachowski zagrał pułkownika Antoniego Chruściela „Montera”, a Adam Woronowicz pułkownika Kazimierza Iranka-Osmeckiego, z kolei Sławomir Orzechowski wcielił się w Stanisława Mikołajczaka, który umożliwia kurierowi kilka minut rozmowy z samym Winstonem Churchillem, którego na ekranie odtworzył Michael Terry. Niemieckich oficerów próbujących udaremnić misję Nowaka zagrali Martin Butzke i Nico Rogner, a partyzantów i innych obywateli wspomagających działania Armii Krajowej między innymi Tomasz Schuchardt, Wojciech Zieliński i Cezary Pazura.

KURIER - W KINACH BRYTYJSKICH 28 CZERWCA
Polska / 114 min / Cert: TBC

OBSADA
PHILIPPE TŁOKIŃSKI
PATRICIA VOLNY
JULIE ENGELBRECHT
JAN FRYCZ
GRZEGORZ MAŁECKI
ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI
CEZARY PAZURA

Powrót na górę