Menu


I POLONIJNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK. GOŚCIE SPECJALNI

I POLONIJNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK. GOŚCIE SPECJALNI

Do końca grudnia organizatorzy czekają na konkursowe zgłoszenia. W połowie stycznia rozpocznie się drugi etap konkursu. Nie zabraknie także gości specjalnych.

I Polonijny Przegląd Kolęd i Pastorałek “Jest taki dzień .…” to inicjatywa nauczycieli i rodziców z Polskiej Sobotniej Szkoły im. Adama Mickiewicza w Enfield, która powstała z potrzeby kultywowania i pielęgnowania w sercach najmłodszych polskiej, dawnej tradycji wspólnego śpiewania kolęd, integracji środowisk polonijnych oraz zwyczajnej, ludzkiej chęci tworzenia wspólnoty.

Dzieci oraz młodzież biorąca udział w konkursie będą miały niepowtarzalna okazje zaprezentowania swojego talentu, poddając go pod osad profesjonalnych jurorów, jednocześnie przeżywając wspólnie magie okresu Świat Bożego Narodzenia.

Pojawią się także goście specjalni:

Szczyrzycanie - Zespół Regionalny “Szczyrzycanie” powstał przy Zwiazku Szczyrzycan” w 1926 roku, aby prezentować i promować folklor Lachów Szczyrzyckich. Podczas koncertów rozsławia nie tylko Ziemię Szczyrzycką, ale także powiat i województwo na terenie całego kraju. Występował m.in. podczas ogólnopolskich dożynek w Opolu. Odznaczony został medalem Tysiąclecia Państwa Polskiego. W 2016 r. zespół otrzymał Nagrodę Województwa Małopolskiego Imienia Władysława Orkana za propagowanie idei regionalizmu oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej lokalnych wspólnot Małopolski. Jego działalność jest nieprzerwana , międzypokoleniowa. Działalności na rzecz pielęgnowania folkloru lachów szczyrzyckich, ocalenie najcenniejszych tradycji ojców, troskę o zachowanie muzyki, tańców, gwary, obyczajów i stroju, zaangażowanie serc i umysłów wszystkich pokoleń tworzących zespół.

“Szczyrzycanie” koncertowali m.in. w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Suchej Beskidzkiej- w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, w Krynicy z okazji Góralskich Spotkań pod Jaworzyna, ale też w Lublinie, Przemyślu, Cieszynie, Warszawie, Opolu, Katowicach, Krośnie, Poznaniu, Łodzi, Skoczowie, Niepołomicach, Gdańsku-Oliwie. Występowali w Piwnicy pod Baranami, w Teatrze Rozmaitości i Teatrze Starym w Krakowie. Wielokrotnie uczestniczyli w Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej, w “Limanowskiej Słazie”, w Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym “Zagłębie i Sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej, w Ogólnopolskim Konkursie Kapel Ludowych “Na Szlaku Kultur” w Chojnicach, w Małopolskim Przeglądzie Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych Pogórzańskie Gody w Łużnej. Podczas przeglądów i festiwali zespół i kapela zajmowały wysokie miejsca i wyróżnienia.

“Szczyrzycanie” koncertowali na Kahlenbergu. Tańczyli też w Watykanie. Brali udział w oprawie artystycznej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II w Starym Sączu. Uczestniczyli w nagraniach płyty “Życzymy, życzymy” dedykowanej Ojcu Świętemu. Na płycie tej znalazła się również własna piosenka zespołu pt. “Od Śnieżnice płynie rzeka Stradomka”. Członkowie zespołu brali udział w pielgrzymce dziękczynnej do Watykanu wraz z przedstawicielami diecezji tarnowskiej.

Marysia Markiewicz - swoją przygodę ze śpiewem, rozpoczęła w wieku siedmiu lat w Gminnym Ośrodku Kultury w Gidlach, pod Częstochową, pod okiem Violetty Ojrzyńskiej. Marysia jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej w klasie fortepianu. Obecnie gra na flecie poprzecznym w orkiestrze dętej. Jest energiczną, ambitną nastolatką, z wielką sceniczną charyzmą. Marysia, mimo bardzo młodego wieku może pochwalić się wieloma sukcesami, w tym zagranicznymi:

  • III Międzynarodowy Festiwal Piosenki “Złoty liść” w Estonii, została laureatką dwóch kategorii, wyśpiewując I miejsce w kategorii folklor oraz III miejsce w kategorii pop-jazz 
  • podobnego osiągnięcia dokonała na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Bułgarii 
  • główna nagroda w Konkursie Piosenki na Teneryfie “Universong” zwanym także Junior Eurowizją
  • grand prix Festiwalu Piosenki w Armenii 
  • zwyciężczyni międzynarodowego przeglądu piosenek na Litwie
  • sukcesy na festiwalach wokalnych m.in w Turcji, Niemczech, Czechach, Malcie, Rumunii czy Portugalii.

Występowała także m.in. z Edytą Górniak podczas gali miesięcznika, Przyjaciółka, “I Ty możesz siegnąć gwiazd” oraz gościnne z zespołem Sound’n Grace. 

Rozgłosu dodał jej występ w VIII edycji “Must Be The Music – Tylko Muzyka”, gdzie doszła do samego finału, zdobywając drugie miejsce. Mając wówczas zaledwie trzynaście lat. Osiągnęła to, o czym marzą rzesze wokalistów rozpoczynających karierę.

Młoda piosenkarka umiejętnie godzi naukę, śpiew i systematyczne występy po całym świecie. Ostatnio także próbuje swoich sił w świecie mody.

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę