Menu


Instytut Adama Mickiewicza uruchamia Mapę Kompozytorów Polskich

Instytut Adama Mickiewicza uruchamia Mapę Kompozytorów Polskich

Instytut Adama Mickiewicza uruchamia Mapę Kompozytorów Polskich, pierwszy kompleksowy internetowy zasób poświęcony 120 lat polskiej muzyki poważnej.

Instytut Adama Mickiewicza z dumą prezentuje Mapę Kompozytorów Polskich, pierwszy kompleksowy, interaktywny serwis internetowy poświęcony polskiej muzyce klasycznej w XX i XXI wieku, uruchomiony 27 listopada 2018 roku. 

Z okazji premiery Mapy Kompozytorów Polskich wydarzenie - wspólnie prowadzone przez Ambasadora RP w Londynie i Dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza w Ambasadzie RP w Londynie - obejmie panel dyskusyjny o współczesnej muzyce polskiej, fortepianie recital i prezentacja interaktywnej strony internetowej.

Mapa Kompozytorów Polskich to jeden z setek projektów zrealizowanych przez AMI w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w ramach Niepodległości 2017-2021, przełomowego programu kulturalnego międzynarodowych wymian z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jest to najpełniejsze źródło poświęcone polskiej muzyce, zapewniające użytkownikom natychmiastowy dostęp do pełnych biografii, fragmentów nagrań, faktów i ciekawostek dotyczących poszczególnych kompozytorów oraz ich wzajemnych powiązań artystycznych i biograficznych. Zapewnia również analizę technik i stylów tworzenia, a także starannie opracowaną mapę zapewniającą bogaty globalny kontekst kulturowy dla każdego artysty. Mapa polskich kompozytorów ułatwia również dostęp do innych istniejących zasobów, które jeszcze bardziej wzbogacą zrozumienie przez użytkowników polskiego krajobrazu muzycznego XX wieku.

Stworzony przez Instytut Adama Mickiewicza, Mapa Kompozytorów Polskich umożliwia miłośnikom polskiej muzyki klasycznej i pasjonatom odkrywać bogactwo i zakres polskich kompozytorów w XX i XXI wieku. Intuicyjne, dwujęzyczne narzędzie (polskie i angielskie), zawiera ponad 200 polskich kompozytorów z ostatnich 120 lat i ma stać się niezbędnym źródłem dla wykonawców, promotorów i programistów polskiej muzyki.

Zofia Zembrzuska, Manager Programu Muzycznego Polska, powiedziała:

- Mapa nie jest kolejnym leksykonem nazw lub pojęć; to narzędzie, które dzięki mechanizmowi skojarzeń między kompozytorami pozwala użytkownikowi w przystępny sposób zgłębiać bogactwo polskiej muzyki XX i XXI wieku – powiedziała Zofia Zembrzuska, manager Programu Muzycznego Polska. Funkcjonuje również jako pryzmat - na chwilę skupia uwagę użytkownika, a następnie przekierowuje go do bardziej dogłębnych informacji o polskiej muzyce rozproszonej po Internecie – dodała. 

Projekt nadzorowała dr Iwona Lindstedt, wykładowca w Warszawskim Instytucie Muzykologii specjalizujący się w serialu w twórczości kompozytorów polskich XX wieku. Wybrała utwory, które najlepiej charakteryzowałyby każdego kompozytora, przeanalizowała tysiące godzin muzyki, aby porównać i porównać prace każdego kompozytora z tego zasobu. Jej zainteresowania badawcze obejmują historię muzyki XX wieku (ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej), estetykę muzyczną i teorię muzyki. Publikowała książki i artykuły na temat twórczości Józefa Kofflera, Bogusława Schaeffera, Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Kazimierza Serockiego, a także artykuły na temat metod analitycznych dla muzyki.

Mapa kompozytorów polskich rozpoczyna się w dniu 27 listopada 2018 r., Obchodzona podczas wydarzeń w Ambasadzie RP, w tym panel dyskusyjny poświęcony współczesnej polskiej muzyce: poprowadzi go James Jolly, redaktor naczelny Gramophone, wraz z współpracownikami Johnem Allisonem, Redaktor redakcji magazynu Opera, a także radiowiec i znany polski muzykolog Aleksander Laskowski.

Po dyskusji panelowej odbędzie się recital pianisty Aleksandry Świgut, która wykona utwory Paderewskiego, Szymanowskiego, Maciejewskiego i Szymańskiego. Świgut otrzymał II nagrodę na pierwszym Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumenty Okresowe. Wygrała także jedną z nagród specjalnych, Nagrodę Orkiestry XVIII Wieku.

Mapa Kompozytorów Polskich jest produkowana przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu Polska Music oraz międzynarodowy program kulturalny POLSKA 100 obchodzący stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

POLSKA 100 jest finansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w ramach wieloletniego programu NIEPODLEGŁA 2017-2021.

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę