Menu


Jak będziemy obchodzić 100-lecia odzyskania niepodległości Polski w Wielkiej Brytanii

Jak będziemy obchodzić 100-lecia odzyskania niepodległości Polski w Wielkiej Brytanii shutterstock

11 listopada 2018 r. Polska będzie obchodzić setną rocznicę odzyskania niepodległości. W listopadzie nastąpi kulminacja całego roku przygotowań do tej ważnej rocznicy w postaci serii wydarzeń. 

Ambasada RP we współpracy ze School of Slavonic and East European Studies organizuje 9 listopada w kampusie University College London całodniową konferencję akademicką pt. “Poland Restored, Regained and Reborn: One Hundred Years Later”. Lista prelegentów obejmuje czołowych badaczy polskich i brytyjskich. Wystąpień otwierających dokonają prof. Diane Koenker, Ambasador RP w Londynie prof. Arkady Rzegocki i prof. Richard Butterwick-Pawlikowski.

W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada, o godz. 14.30 prof. Wojciech Roszkowski wygłosi wykład zatytułowany "Odrodzenie Polski w 1918 roku". Po prelekcji odbędzie się jubileuszowa Msza św. w Katedrze Westminsterskiej, celebrowana przez prymasa Polski Wojciecha Polaka. Ambasador Arkady Rzegocki będzie uczestniczyć w uroczystości. 

W Old Divinity School, St. John's College w Cambridge 15 listopada odbędzie się panel dyskusyjny na temat roli kobiet w odzyskaniu niepodległości Polski i współczesnego znaczenia niepodległości. W panelu wezmą udział: Minister Magdalena Gawin, Danuta Huebner, Lena Kolarska-Bobińska, Jakub Majmurek, Jakub Krupa, Bartłomiej Radziejewski, Krzysztof Szczęsny, Agata Szczęśniak, Annabelle Chapman. Moderatorami będą Stanley Bill i Simona Szreter z Cambridge University.

W listopadzie będą miały miejsce również cztery duże wydarzenia muzyczne z okazji stulecia niepodległości Polski.

W samo południe 11 listopada (Dzień Niepodległości) w Southbank Centre odbędzie się koncert "Symfonii pieśni żałosnych" Henryka Góreckiego. Warto podkreślić, że wydarzenu towarzyszy brytyjska premiera "Fanfary na orkiestrę" Krzysztofa Pendereckiego.

Wieczorem (o godz. 18.30) w Dzień Niepodległości w Royal Albert Hall będzie miał miejsce koncert "Sto lat". Impreza, którą poprowadzą Kasia Madera (BBC) i Grażyna Torbicka, stanowi wyjątkową okazję do obejrzenia polskich tańców regionalnych, zaprezentowanych przez zespół „Mazury”, w jednej z najbardziej spektakularnych sal koncertowych Londynu. Polski Ambasador dołączy do grona gości honorowych.

Kolejnym świętem muzycznym będzie koncert Roxanny Panufnik pt. "Faithful Journey - A Mass for Poland" w CBSO Birmingham 21 listopada (19:30). Będzie to brytyjska premiera kompozycji Roxanny Panufnik.

Ostatnim planowanym wydarzeniem rocznicowym jest Gala Chopina i Paderewskiego w londyńskim Guidhall 26 listopada (o godz. 18.00). Wieczór w Guidhall będzie składać się z przyjęcia i koncertu dla ponad 400 gości. Przy fortepianie zobaczymy Krzysztofa Książka oraz jego żonę Agnieszkę Zahaczewską-Książek. W Gali weźmie udział Ambasador Arkady Rzegocki.

Przypominamy o kampanii promującej polską poezję w londyńskim metrze, która potrwa do 18 listopada. Jest to inicjatywa Instytutu Książki, wspierana przez Ambasadę RP w Londynie.

Mamy nadzieję, że wymienione wydarzenia spotkają się z entuzjazmem i przyczynią się do radosnego świętowania jednej z najważniejszych rocznic w najnowszej historii Polski.

Relacje ze wszystkich wydarzeń znajdą się na profilach ambasady w mediach społecznościowych: www.facebook.com/PolishEmbassyUK oraz https://twitter.com/PolishEmbassyUK 

Ambasada RP w Londynie. 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę