Menu


„Pragniemy poruszyć państwa serca”

„Pragniemy poruszyć państwa serca” Łukasz Pepol

Konfraternia Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii zaprasza na wyjątkowy koncert, przygotowany z okazji obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Międzynarodowej sławy kwartet smyczkowy Royal String Quartet wystąpi w POSK-u w niedzielę 18 marca w specjalnie przygotowanym programie złożonym z utworów wybitnych polskich kompozytorów. Z Elwirą Przybylowską, skrzypaczką kawartetu, rozmawia Tomasz Furmanek.

Już 18 marca wystąpicie w Londynie w POSK-u, w koncercie Konfraterni Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii. Zaproszenie pani Barbary Bakst związane jest z bardzo szczególną okazją – z obchodami Stulecia Odzyskania Niepodległości. Czym jest ta rocznica w waszym odczuciu?
Elwira Przybyłowska: Rzeczywiście okazja jest wyjątkowa – obchody Stulecia Niepodleglości Polski. Aż trudno sobie wyobrazić, że tym co jest dla nas takie oczywiste, czyli życiem w wolnym, niepodleglym kraju, możemy się cieszyć dopiero od tak niedawna. Tym bardziej powinniśmy doceniać to co mamy i być  dumnymi z tego, że jesteśmy Polakami. My, jako zespół, od lat z wielką dumą i przyjemnością prezentujemy na arenie międzynarodowej polską kulturę. Staramy się umieszczać w naszych programach utwory polskich kompozytórow, tak aby mogła ich wysłuchać i zapoznać się z nimi jak najszersza publiczność. Tak też będzie podczas koncertu w Londynie.

Co zagracie w POSK-u?
Zgodnie z prośbą organizatorów zaprezentujemy program złożony w całości z muzyki polskiej. Znajdą sie w nim utwory wybitnych polskich kompozytórow – Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz i Krzysztofa Pendereckiego.

Słyniecie z doskonałych wykonań kompozycji zarówno Szymanowskiego jak i innych polskich mistrzów – w drugiej części londyńskiego koncertu znajdą się pododbno “Kartki z niezapisanego dziennika” Krzysztofa Pendereckiego?  Czy mogę prosić o podzielenie się odczuciami zwiazanymi z tym kompozytorem i z tym dziełem?
Tak, zaprezentujemy I Kwartet Smyczkowy Karola Szymanowskiego, kompozytora bardzo nam bliskiego, którego obydwa kwartety smyczkowe nagraliśmy dla brytyjskiej wytwórni Hyperion. W naszym odczuciu pierwszy kwartet kompozytora, bardzo subtelny, impresjonistyczny, ukazujący różne odcienie barw kwartetu smyczkowego, to wspaniała kompozycja na otwarcie naszego recitalu. Koncert zakończymy 3 Kwartetem Krzysztofa Pendereckiego. Kompozycja ta, o wiele mówiącym tytule “Kartki z niezapisanego dziennika”, to utwór niezwykle osobisty, miejscami szalenie ekspresyjny, ekspansywny i energiczny, a czasem wyciszony, refleksyjny, nostalgiczny. Bardzo lubimy wykonywać ten kwartet, bowiem skrajne emocje są bliskie naszemu temperamentowi i dobrze czujemy się w takiej stylistyce.

W programie waszego koncertu znajdzie się też inny niezwykły utwór, kwartet skrzypcowy Grażyny Bacewicz?  Dlaczego ta kompozytorka i to dzieło?
Grając koncert złożony w całości z muzyki polskiej trudno pominąć tak dobrą kompozycję, jak 4 Kwartet Smyczkowy Grażyny Bacewicz. Utwór ten (za który kompozytorka zdobyła I nagrodę na konkursie w Liege w 1951 roku) ma w sobie wiele odniesień do polskiego folkloru, od pięknych, nostalgicznych melodii w drugiej części, po szybki, skoczny finał. Kończy się bardzo efektownie i zawsze wzbudza entuzjazm publiczności!  

Londyn jest częścią waszej historii, spędziliście tu sporo czasu. Proszę, podzielcie się z czytelnikami kilkoma szczególnymi wspomnieniami z tamtego okresu.
Z Londynem wiąże się wiele pięknych, niezwykłych wspomnień. Tu kształciliśmy się podczas letnich kursów u wybitnego Amadeus Quartet. Tu rozpoczęła się nasza międzynarodowa kariera od debiutu w Wigmore Hall oraz przyjęcia do programu BBC New Generation Artists. Wreszcie, też tutaj, mieliśmy ogromny zaszczyt i przyjemność wystąpić dla królowej Elzbiety II i rodziny królewskiej podczas koncertu niespodzianki, zorganizowanego przez polski rząd. Mamy w związku z tym ogromny sentyment do tego miasta.

Kiedy byliście w Londynie ostatni raz? Z jakimi uczuciami wiąże się przyjazd tutaj?
Ostatnio byliśmy w Londynie dwa lata temu. Bardzo lubimy tutaj wracać. Londyn jest żywym, pełnym energii miastem, przyjaznym osobom z zewnątrz. Mamy tu swoje ulubione miejsca i zawsze cieszymy się, kiedy możemy odwiedzić  “stare kąty”.

Czy moglibyście, własnymi słowami, zaprosić londyńską publiczność na wasz koncert w POSK-u?
Z przyjemnością! Serdecznie zapraszamy wszystkich wielbicieli muzyki klasycznej na nasz marcowy recital w Londynie. Zaprezentujemy prawdziwe arcydzieła polskiej muzyki kameralnej i wierzymy, że ten repertuar, przy tak szczególnej okazji, poruszy państwa serca.

Komentarz Barbary Bakst, prezes Konfraterni Artystów Polskich w WB, organizatora koncertu: Royal String Quartet to "złota wizytówka" polskiej kameralistyki na świecie. Trudno o nich mówić inaczej, gdyż przyglądając się dokonaniom artystycznym zespołu uświadamiamy sobie, że ich dzieło wykonawcze to pasmo sukcesów, nagród i wyróżnień. Występy na wszystkich kontynentach, udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, liczne nagrania płytowe dla firm krajowych i zagranicznych.

Ostatnia dekada, od 2006 roku, zapisała piekną kartę działalności RSQ w Wielkiej Brytanii. Dwuletni udział w programie BBC New Generation Artists przyczynił się do niezwykłej popularności zespołu, pozyskał dla nich nominację do prestiżowej nagrody brytyjskiej Royal Philharmonic Society. Długa jest lista wystepów, a imponujacej statystyki 15 koncertów zespołu w Wigmore Hall w Londynie nie można pominąć.

W bieżącym roku RSQ obchodzi swoje 20-lecie działalności artystycznej,  więc mamy powód do radości, gdyż gościmy w POSK-u "kwartet jubilatów" w programie wydarzeń artystycznych z okazji Obchodów Odzyskania Niepodległości. Program koncertu Royal String Quartet będzie prawdziwie koneserski i jestem przekonana , że spotka się z gorącym odbiorem.

 Bilety na koncert Royal String Quartet będą do nabycia na stronie Eventbrite oraz bliżej terminu koncertu w kasie Teatru POSK-u.

 

 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę