Menu


Tablica upamiętniająca noblistę Józefa Rotblata odsłonięta w Londynie

Tablica upamiętniająca noblistę Józefa Rotblata odsłonięta w Londynie Ambasada RP w Londynie

W centrum Londynu odsłonięto tablicę upamiętniającą sir Józefa Rotblata, laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

Ceremonia odsłonięcia odbyła się na rogu Bury Place i Great Russell Street - londyńskiej siedzibie ruchu na rzecz rozbrojenia nuklearnego Pugwash, który został współzałożony przez Rotblata. Wśród zgromadzonych na uroczystości byli Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, burmistrz dzielnicy Camden Richard Cotton, Astronomer Royal Lord Rees of Ludlow oraz szef Pugwash i były dyplomata Peter Jenkins.

- Cieszę się, że mogę wziąć udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Józefa Rotblata – człowieka, który zmienił sposób, w jaki naukowcy rozpatrywali swoje badania i dążył do osiągnięcia pokoju na świecie – powiedział Ambasador Rzegocki.

- Józef Rotblat był wybitnym naukowcem, który wiedział, że nauka nie jest działalnością, którą można podejmować samemu we współczesnym świecie. Wierzył w znaczenie otwartej i obiektywnej dyskusji naukowej na temat skutków pracy naukowców – dodał.

Po odsłonięciu tablicy Ambasador Rzegocki, Richard Cotton, Lord Rees i Peter Jenkins otrzymali pamiątkową książkę od siostrzenicy Józefa Rotblata, Frances.

Powstanie tablicy to wynik współpracy Ambasady RP w Londynie, British Pugwash oraz Dziedzictwa Społeczeństwa Polskiego (Polish Heritage Society UK), organizacji upamiętniającej osiągnięcia Polaków w Wielkiej Brytanii i ich wkład w brytyjską kulturę i społeczeństwo.

Po uroczystości, zaproszeni goście mieli okazję posłuchać refleksji o Józefie Rotblacie podczas przyjęcia w Ambasadzie RP w Londynie.

Józef Rotblat, który mówił że jest „Polakiem z brytyjskim paszportem”, urodził się 4 listopada 1908 r. w Warszawie, gdzie badał rozszczepienia jądrowe. Przeniósł się do Wielkiej Brytanii tuż przed wybuchem II wojny światowej. W 1944 r. dołączył do Programu Manhattan w laboratorium Los Alamos w USA, który doprowadził do stworzenia bomby atomowej. Rotblat wycofał się z programu przed końcem wojny i powrócił na uniwersytet w Liverpoolu.

Wstrząśnięty użyciem broni nuklearnej przeciwko Japonii, Rotblat był zdeterminowany, aby jego badania działały na dobro pokoju na świecie i poświecił się badaniom nad biologicznymi i medycznymi zastosowaniami promieniowania. W 1949 r. został Profesorem Fizyki w St Bartholomew's Hospital w Londynie.

Rotblat spostrzegł, że nie tylko mieszkał na tej samej warszawskiej ulicy, co polska laureatka Nagrody Nobla Maria Skłodowska-Curie 40 lat wcześniej, ale także, że podzielał jej zainteresowanie biologicznymi zastosowaniami promieniowania.

Polski uczony został jednym z najgłośniejszych krytyków nuklearnego wyścigu zbrojeń. W 1957 r. przewodniczył pierwszej Konferencji Pugwash w Sprawie Nauki i Problemów Światowych, organizacji, która zgromadziła amerykańskich, rosyjskich i światowych naukowców oraz osoby publiczne, aby pracować na rzecz zmniejszenia zagrożenia konfliktem zbrojnym i szukać rozwiązań w kwestiach ochrony bezpieczeństwa międzynarodowego przed zagrożeniami, w szczególności przed wojną jądrową.

Do 1973 r. był sekretarzem generalnym Pugwash. Był też szefem (1952-1972) i wiceszefem (1980-1981) Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie.

- Józef Rotblat był niezwykłym człowiekiem, którego geniusz naukowy był na równi z pasją i wiarą, z którą przekonywał innych o słuszności swoich przekonań – powiedział prezes Dziedzictwa Społeczeństwa Polskiego Dr Marek Stella-Sawicki. – Był Polakiem, który miał wielki wkład nie tylko w życie na Wyspach Brytyjskich, ale także w działania na rzecz dobra ludzkości – dodał.

(źródło: Ambasada RP w Londynie)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę