Menu


150 lat temu urodziła się Maria Skłodowska-Curie

150 lat temu urodziła się Maria Skłodowska-Curie Shutterstock

Była pierwszą i jedyną kobietą, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla. Jej działalność i odkrycia naukowe zrewolucjonizowały metody leczenia, na których bazuje współczesna medycyna

Maria Skłodowska-Curie, urodzona 7 listopada 1867 r. to postać znana na całym świecie. Już w roku 1891 opuściła ojczyznę i wyjechała do Paryża, gdzie kontynuowała studia na Sorbonie. Francja okazała się miejscem wielu możliwości, które wykorzystała Skłodowska, rozwijając swoją ścieżkę zawodową. Mimo że jej wielką, młodzieńczą pasją był teatr, postanowiła wybrać karierę naukową i to na niej skupiło się całe życie Marii.

Wzorowa uczennica

Od młodzieńczych lat otaczała się wybitnymi naukowcami, m.in. Paulem Appelem, Henrim Poincaré’em oraz Gabrielem Lippamnnem, którzy byli jej nauczycielami akademickimi. Pomagali rozwijać jej zainteresowania, a ona korzystała z ogromnej wiedzy swoich wykładowców co zaowocowało zdobyciem w 1893 roku licencjata z fizyki, a rok później z matematyki. Mimo, że skończyła pierwszy etap studiów, podjęła dalsze naukowe kroki i działania, w których wspierał ją Gabriel Lippmann. Pomógł on Skłodowskiej otrzymać stypendium do badań nad magnetycznymi właściwościami różnych rodzajów stali.

Ten okres okazał się również początkiem nowej znajomości z Pierre’em Curie, która następnie przerodziła się w miłość. Wybranek był od Marii straszy o 8 lat i zajmował się badaniami naukowymi. Odkrył piezoelektryczność, jest również autorem „prawa Curie” i „Wagi Curie”, zasady symetrii oraz konstruktorem piezokwarcu.

Odkrycie radu i polonu

Skłodowska postanowiła pod lupę wziąć promieniowanie, nad którym wcześniej pracował Henri Becquerel. Wprowadziła do badań kilka zmian – kliszę fotograficzną zastąpiła bardzo czułym elektrometrem, który był skonstruowany przez Pierra i jego brata Jacquesa. Proces badawczy był bardzo złożony i czasochłonny, a mimo to każdy etap pracy był zakończonym sukcesem.

Podczas kolejnych badań stwierdziła, że natężenie promieni Becquerela zależy od zawartości uranu w próbce. To spostrzeżenie umożliwiło Marii wyciągniecie słusznego wniosku, że jest ono właściwością atomową uranu. Badania nad jego właściwościami spowodowały, że Curie znalazła domieszkę nowego i nieznanego pierwiastka. Postanowiła więc potwierdzić to odkrycie. Dołączył Pierre, wraz z którym określili zdolność promieniowania nowej cząsteczki. 18 lipca 1898 r. ogłosili odkrycie polonu, które zostało wytłumaczone i potwierdzone w dziele naukowym. Pierwiastek nazwali na cześć Polski. Na kolejny sukces Skłodowskiej nie trzeba było długo czekać.

Kilka miesięcy później, a dokładniej 26 grudnia 1898 r. ogłosiła wraz z Gustawem Bémontem odkrycie nowego pierwiastka chemicznego, jakim był rad. Małżeństwo Curie doniosło także, że związki promieniotwórcze świecą, sole rady wydzielają ciepło, zabarwiają porcelanę i szkło, a promieniowanie przechodzi przez powietrze i niektóre ciała. Przełomowe odkrycia były wielkim sukcesem, tym bardziej, że para nie dysponowała najwyższej jakości sprzętem.

– Wszystko, czym dysponowali w tym laboratorium było naprawdę nędzne, a jednak to tu były robione badania, które doprowadziły do odkrycia i wydzielenia polonu i radu – powiedział prof. Marcel Guillot, współpracownik Marii Skłodowskiej-Curie. 

Prekursorka chemioterapii

Maria wierzyła, że nauka jest czymś pięknym i pasjonującym, co może przynieść ludzkości wiele dobrego. Trudno nie zgodzić się z tą teorią, tym bardziej, że jej odkrycia mają duży wpływ na dzisiejsze metody leczenia nowotworów. Na to, jak wygląda współczesna medycyny wpływ miały dwa wielkie odkrycia – promienie X, dokonane przez Rentgena w 1895 r. oraz odkrycie polonu i radu, które ponadto rozwinęły nowe gałęzie w chemii, fizyce i matematyce. Jej wielkie osiągnięcia zostały docenione, kiedy to w 1903 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Była to bardzo podniosła chwila, ponieważ po raz pierwszy została wyróżniona kobieta.

Po ośmiu latach po raz drugi trzymała statuetkę, tym razem za osiągnięcia w dziedzinie chemii. Skłodowska przetarła również drogę wielu kobietom, przyczyniając się do emancypacji kobiet, bo oprócz odebrania nagrody Nobla, objęła katedrę fizyki po mężu, będąc tym samym pierwszą profesor na zdominowanej przez mężczyzn uczelni. 

(mk)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę