Menu


Nauczycielskie Opowieści Canterburyjskie

Nauczycielskie Opowieści Canterburyjskie Bartosz Pagór

Już po raz drugi nauczyciele polskich szkół sobotnich spotkali się na University of Kent w Canterbury - na konferencji zorganizowaniej przez Polską Macierz Szkolną.

Między 14 a 16 lipca 2017, we wprost magicznej atmosferze Canterbury pedagodzy z całej Aglii mogli nie tylko się dokształcić i poznać nowe techniki nauczania, ale również spotkać się, poznać nawzajem, wymienić doświadczeniami, a nawet wspólnie pośpiewać.

Tuż po przybyciu uczestnicy obejrzeli filmowy spektakl "Spiskowcy" oparty na powieści J. Conrada, z kolekcji Biblioteki Polskiej POSK. Nie przypadkiem organizatorzy wybrali utwór Conrada, którego miejsce spoczynku znajduje się właśnie w Canterbury. Następnego wieczora, po dniu wypełnionym zajęciami, nauczyciele, wraz z Dr. Keith’em Carabine (wybitnym znawcą życia i twórczości Conrada), mogli odwiedzić grób i posłuchać ciekawostek na temat pochodzacego z Polski autora.

Alternatywą był spacer po Canterbury pod przewodnictwem Dr Agnieszki Gordon, która przybliżyła wycieczkowiczom historię jednego z najstarszych miast Wielkiej Brytanii.

Konferencji towarzyszyła świetna atmosfera. Profesjonalnie zorganizowane wykłady zaadresowane były do nauczycieli na każdym poziomie nauczania: od wczesnoszkolnego aż do klasy A-level. Jednym z najważnieszch punktów konferencji było przedstawienie nowych zasad egzaminacyjnych na poziomie GCSE i A-level, które mają obowiazywać od 2019 i 2020 roku.

Zainteresowani mogli również uczestniczyć w zajęciach z zarządzania procesem dydaktycznym czy też w dodatkowych wykładach poświęconych miedzy innymi nauczaniu religii (Ks. Mareka Gałuszka, z Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii), twórczości Conrada (Dr KeithCarabine, University of Kent),  dwusetnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki (Joanna Fabisiak, Poseł na Sejm RP) i metodyce nauczania w Polskich Szkołach Sobotnich. Co więcej konferencję zaszczyciła swoją obecnością w zastępstwie zaproszonego przez PMS Prezesa Stowarzyszenia Wspolnota Polska Pani Vice Prezes Hanna Gałązka. Pani Vice Prezes zapewniła uczestników iż Stowarzyszenie Wspólnota Polska bedzię czynnie wpierać i pomagać polskiej społeczności nauczycielskiej w Wielkiej Brytanii.

Organizatorzy zadbali aby uczestnikom konferencji nie zabrakło niczego. Zakwaterowanie, wyżywienie, a także pomoce dydaktyczne  - wszystko było na absolutnie najwyższym poziomie.

Okazało się, że integracja pomiędzy szkołami i wmiana doświadczeń jest równie ważna jak zajęcia dydaktyczne. Nie tylko cieżka praca, ale również świetna zabawa towarzyszyły uczestnikom od początku aż do samego końca konferencji. Grono pedagogiczne zaproszone na tegoroczne wykłady wspólnie zapowiedzieło swoje przybycie na następną konferencję już za 2 lata! Wszyscy nauczyciele wyrazili wdzieczność PMS za mozliwość dokształcenia w zakresie nowych metod nauczania, jak również za okazję do nawiązania kontaktu z przedstawicielami rządu RP.

Piotr Treger

fot. Bartosz Pagór

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę