Menu


Kasia Moś zachwyci Europę?

Kasia Moś zachwyci Europę? Agencja BE&W

Zbliża się największe muzyczne wydarzenie na świecie – Konkurs Piosenki Eurowizji. W tym roku finał odbędzie się 13 maja w Kijowie, dzięki ubiegłorocznej wygranej ukraińskiej reprezentantki – Jamali. Podczas 62. edycji plebiscytu Polskę reprezentować będzie Katarzyna Moś, która liczy na głosy brytyjskiej Polonii.

Już od 62 lat Eurowizja budzi wielkie zainteresowanie i skrajne emocje nie tylko wśród fanów muzyki. Jednak mimo wielu kontrowersji, konkurs otworzył drzwi do kariery wielu artystom, takim jak ABBA, czy Celine Dion.

Jak to się zaczęło

Na pomysł stworzenia międzypaństwowej muzycznej rywalizacji wpadł w 1955 roku Marcel Bezençon, dyrektor Europejskiej Unii Nadawców. Konkurs został stworzony na wzór włoskiego festiwalu w San Remo, a pierwsza edycja pod nazwą Eurovision Grand Prix, odbyła się 24 maja 1956 roku w szwajcarskim Lugano. Wówczas siedem państw zaprezentowało po dwa utwory, reguły te jednak obowiązywały tylko podczas pierwszej odsłony widowiska. Obecnie Konkurs Piosenki Eurowizji, nazywanej Eurowizją, odbywa się co roku w maju pod patronatem Europejskiej Unii Nadawców (EBU) i mogą w nim rywalizować wszystkie państwa zrzeszone w ramach tej organizacji. Za członka EBU uznaje się kraje należące do Rady Europy, bądź położone na terenie Europejskiej Strefy Nadawców, dlatego wbrew nazwie uczestnictwo w Eurowizji nie jest zależne od geograficznego położenia kraju – w konkursie mogą brać udział kraje spoza Starego Kontynentu: Izrael, Armenia i Maroko, a także państwa, których tylko część powierzchni należy do Europy, jak Turcja, Rosja, Gruzja czy Azerbejdżan.

Zasady i format 

Konkurs Piosenki Eurowizji jest najpopularniejszym z najdłużej trwających programów telewizyjnych na świecie. Corocznie przed telewizorami w ponad 45 krajach zasiada około 100-160 milionów widzów, by obejrzeć widowisko. W pierwszych edycjach o zwycięstwie danego kraju decydowali sędziowie, a uczestnicy musieli wykonywać swoje utwory w języku ojczystym. Z biegiem lat format konkursu ulegał drobnym zmianom. Od 1999 roku uczestnicy mogą wykonywać swoje piosenki w dowolnym języku, a w 2009 roku wprowadzono zasadę 50/50 , oznaczającą, że 50 proc. głosów pochodzi od sędziów z każdego kraju, a 50 proc. od telewidzów. Zwycięski kraj otrzymuje prawo do organizacji konkursu w następnym roku, a wykonawca, autor tekstu oraz kompozytor utworu, który zdobył pierwsze miejsce otrzymują trofeum Grand Prix Eurovision.

Do boju Polsko

Polska bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Nasz kraj reprezentowała wówczas Edyta Górniak, która dzięki swojemu wykonaniu piosenki „To nie ja” zajęła historyczne drugie miejsce. Jej sukcesu nie powtórzył, jak dotąd, żaden z naszych rodzimych wykonawców. Po debiutanckim występie Polska brała udział w Eurowizji jeszcze 18 razy, ale występy naszych reprezentantów nie były już tak udane. Kilkukrotnie polscy artyści niezakwalifikowani się nawet do fazy finałowej. Do największych sukcesów można zaliczyć siódme miejsce zespołu Ich Troje w 2003 roku oraz ósme miejsce Michała Szpaka w 2016.

Conchita Wurst

W trakcie całej historii istnienia Konkursu Piosenki Eurowizji dochodziło do mniejszych i większych skandali i kontrowersji, do części z nich również za sprawą Polaków. W 2001 na Eurowizji wystąpił Andrzej „Piasek” Piaseczny, który zaśpiewał anglojęzyczny utwór „2 Long”. Piosenka co prawda nie urzekła publiczności, ale Piasek otrzymał inną nagrodę – statuetkę im. Barbary Dex dla najgorzej ubranego artysty eurowizyjnego. W 2016 roku polskiemu reprezentantowi groziła dyskwalifikacja – Michał Szpak został bowiem oskarżony o plagiat. Polakowi został postawiony zarzut, że jego piosenka „Color Of Your Life” to kopia utworu rosyjskiego zespołu Lube „Dawaj Za”. Ostatecznie eksperci orzekli, że obydwie piosenki wykazują więcej cech odmiennych niż wspólnych, dlatego Michał Szpak został oczyszczony z zarzutów. Jednak największym skandalem można chyba nazwać występ w 2014 roku austriackiej drag queen, posługującej się imieniem Conchita Wurst, w którą wciela się Thomas Neuwirth. Austriak wygrał wówczas 59. Konkurs Piosenki Eurowizji, lecz do jego występu nie chciało dopuścić wiele krajów, głównie Europy Wschodniej, które domagały się usunięcia Conchity z konkursu. Ostatecznie Wurst została dopuszczona do udziału w Eurowizji, a po wygranej została okrzyknięta ikoną środowiska LGBT w Europie.

Eurowizja 2017

W tym roku konkurs odbędzie się w Kijowie. Półfinały odbędą się 9 i 11 maja, a finał – 13 maja. Polskę reprezentować będzie Katarzyna Moś z piosenką „Flashlight”. W każdym z półfinałów wystąpi 18 artystów. Polka trzykrotnie brała udział w krajowych eliminacjach do Eurowizji, jednak dopiero zeszłoroczne kwalifikacje okazały się dla niej szczęśliwe. Moś jest finalistką trzeciej polskiej edycji programu „Must Be The Music”, a w 2015 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Inspination”.

Polka wystąpi w pierwszym półfinale z numer 11. Specjaliści oceniają szansę naszej reprezentantki bardzo wysoko i szacują, że może się ona znaleźć w pierwszej dziesiątce plebiscytu. Zgodnie z regulaminem, na danego reprezentanta nie mogą głosować obywatele mieszkający w kraju, z którego pochodzi uczestnik. Właśnie dlatego duży wpływ na wyniki plebiscytu ma Polonia mieszkająca poza granicami Polski – np. w Wielkiej Brytanii. Wszyscy, którzy chcą wesprzeć polską reprezentantkę, a mieszkają na Wyspach, muszą jedynie być abonentem lokalnego operatora lub posiadać telefon na kartę w lokalnej sieci. Aby oddać ważny głos, należy wysłać w ciągu trwającego kilkanaście minut głosowania SMS lub zadzwonić na numer przypisany Katarzynie Moś.

 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę