Menu


Wystawa polskiej artystki w Londynie

Wystawa polskiej artystki w Londynie

CANAL prezentuje solową wystawę Justyny Scheuring, polskiej artystki sztuk wizualnych mieszkającej i pracującej w Londynie.

W Everyone, Merry-Go-Round, Scheuring angażuje tłumaczy języka migowego oraz tłumaczy konsekutywnych, by za pomocą wielorakich głosów skomponować performance kwestionujący zagadnienia tożsamości w kontekście osobistej traumy, globalnej migracji i doświadczenia obcości. Scheuring stworza przestrzeń interakcji, w której profesjonalna drugoplanowa obecność tłumaczy staje się równoważna wszystkim innym elementom działania.

W swojej twórczości Scheuring często łączy performance z instalacją i rysunkiem. Reżyserowane przez nią zdarzenia performatywne kwestionują konwencjonalne sposoby uczestnictwa w zdarzeniach kulturalnych, podczas gdy performensy, w których wykorzystuje własną obecność uaktywniają nowe relacje między przedmiotami, ciałem, otoczeniem, gestem i słowami. Everyone, Merry-Go-Round, łączy performance i instalację artystyczną, która także funkcjonuje jako scenografia.

Scheuring oferuje ambitne wydarzenie, zrealizowane przy wsparciu ze strony Arts Council England i Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. Jej działanie jest częściowo zainspirowane współpracą z Bepartofithub.org, charytataywną organizacją mającą na celu zmniejszenie społecznego wykluczenia osób niesłyszących i niepełnosprawnych, a także osobistym doświadczeniem artystki jako Polki mieszkającej w Wielkiej Brytanii.

Justyna Scheuring  jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Goldsmith College w Londynie (MA in Performance Making 2010), jej ostatnie prezentacje obejmują Festiwal Sztuki i Nauk Humanistycznych w Kings College w Londynie, SPILL Festiwal Sztuki Performance oraz SWAB Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej w Barcelonie. Scheuring brała udział w licznych wystawach i festiwalach performance w Wielkiej Brytanii i za granicą.

– Moje wypowiedzi performance widzę jako rzeźby współtworzone z przestrzenią, przedmiotami i ludźmi, a przy tym komponowane jak utwór muzyczny lub wiersz – z poszanowaniem dla czasu i rytmu – mówi.

Wystawę można oglądać od 2 do 28 lutego. Wstęp jest bezpłatny.

Więcej: CANAL

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę