Logo
 Wydrukuj tę stronę

Pokoje z widokiem na rzekę, ogródek, sala ćwiczeń - tak wygląda nowe angielskie więzienie

Pokoje z widokiem na rzekę, ogródek, sala ćwiczeń  - tak wygląda nowe angielskie więzienie

HMP Five Wells w Northamptonshire to pierwsze więzienie w Wielkiej Brytanii, które zostało zbudowane specjalnie jako więzienie „przesiedleńcze”. Skazani mają tu być nazywani „mieszkańcami”, a nie więźniami, ponieważ przygotowują się do wypuszczenia na wolność.

Prywatny ośrodek nastawiony jest na rehabilitację i będzie miał 16 sal lekcyjnych, 24 warsztaty i cele bez krat w oknach. Większość więźniów zostanie przeniesiona do HMP Five Wells – pierwszego celowo wybudowanego więzienia „przesiedleńczego” w Wielkiej Brytanii – w trakcie przygotowań do zwolnienia. Niektóre cele, opisane jako „pokoje”, mają widok na rzekę Nene. W wolnym czasie więźniowie będą mogą skorzystać z czterech boisk piłkarskich do ćwiczeń, ogrodu i pochyłej widowni.

Więzienie dla mężczyzn kategorii C, które stanie się największym w Anglii, będzie miało również sale lekcyjne i warsztaty dla „wysokiej jakości nauczania akademickiego i zawodowego”. Centrum będzie wykorzystywane do pracy edukacyjnej i zawodowej oraz działań społecznych. Celem jest, aby wszyscy mieszkańcy mieli kwalifikacje przed opuszczeniem bram w Wellingborough, Northamptonshire. Więzienie o wartości 253 milionów funtów, prowadzone przez firmę ochroniarską G4S, odzwierciedla zmiany, które zaszły w szerszym obszarze więziennym w ciągu ostatnich pięciu lat.

W 2018 roku doniesiono, że HMP Warren Hill w Suffolk również używał terminu "mieszkańcy" i opisywał cele jako pokoje. W następnym roku służba więzienna potwierdziła, że ​​kraty nie będą już umieszczane w oknach cel, ponieważ funkcja ta pochodzi z czasów, gdy szkło było albo zbyt kruche do tego celu, albo w ogóle nie było używane. Urzędnicy twierdzą, że szkło hartowane w zamkniętej konstrukcji jest bezpieczniejsze niż rozwiązania stosowane do tej pory. Więzienia przesiedleńcze mają na celu powstrzymanie od ponownego popełniania przestępstw poprzez zapewnienie dostosowanego wsparcia i nadzoru dla więźniów, którzy mają do odbycia 12 miesięcy lub mniej.

Psychoterapeutka Adrianna Irvine, która ma doświadczenie w pracy z dożywotnimi więźniami w więzieniach o zaostrzonym rygorze, z ostrożnością przyjęła nowe podejście.  „Brak krat w oknach i możliwość oglądania krajobrazu na zewnątrz to świetny pomysł na zdrowie psychiczne i dobrostan więźniów. Jednakże najważniejszym aspektem jest dla mnie rehabilitacja. Umożliwienie więźniom przebywania na zewnątrz, grania w piłkę nożną i ogrodnictwa jest wspaniałe, ale będą musieli dokonać samodzielnego wyboru. Nie możesz zlecić komuś terapii, ona musi pochodzić z wnętrza. Innym aspektem są funkcjonariusze służby więziennej, ponieważ oni również będą potrzebować bardzo wysokiego poziomu wsparcia”.

Konstrukcyjnie ukończone na terenie dawnego HMP Wellingborough, które zostało zamknięte w 2012 roku, więzienie ma zacząć przyjmować więźniów w styczniu 2022 roku. Rzecznik G4S powiedział: „Jako pierwsze w Wielkiej Brytanii celowo zbudowane więzienie przesiedleńcze, HMP Five Wells będzie wspierać środowisko, które ma na celu przygotowanie mieszkańców do powrotu do społeczeństwa. Oznacza to zapewnienie im umiejętności i kwalifikacji, aby mieli jak największą szansę na znalezienie zatrudnienia i odwrócenie się od przestępczości. Naszym celem jest, aby wszyscy mieszkańcy mieli istotne kwalifikacje, kiedy będą od nas wyjeżdżać. Większość więźniów w Five Wells zostanie przeniesiona z innych więzień, ponieważ zbliża się koniec kary. HMP Five Wells będzie obsługiwana przez G4S w imieniu Ministerstwa Sprawiedliwości, które już prowadzi kilka wysoko ocenianych więzień w Wielkiej Brytanii, które są w czołówce innowacyjnych programów skoncentrowanych na szkoleniu i opiece”. (Źródło: metro.co.uk)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Ostatnio zmienianywtorek, 08 czerwiec 2021 06:37

Zobacz także:

© Goniec.com