MenuGPS – podstawowe informacje na temat technologii

  • Napisane przez 

Aby w pełni docenić różne możliwości, jakie oferuje konsumentom technologia GPS, najpierw musimy zrozumieć czym przede wszystkim jest ta technologia oraz jakie korzyści płyną z jej wykorzystania dla przeciętnego użytkownika. W tym artykule omówiono informacje o tym czym jest GPS, jak działa oraz gdzie go wykorzystujemy.

Czym jest GPS. Jest to technologia wykorzystywana do wyznaczania aktualnej pozycji. Jeżeli dysponujemy wystarczająco zaawansowanymi urządzeniami, które wyposażone są w odpowiednie oprogramowanie, to możliwa jest również nawigacja. Zwykle wydaje nam się, że GPS to tylko i wyłącznie odbiornik wykorzystywany do wyznaczania pozycji. Są to jednak tylko pozory, gdyż system pozycjonowania satelitarnego to zdecydowanie bardziej zaawansowana technologia. Jej szkielet stanowią satelity nawigacyjne rozlokowane na orbitach okołoziemskich. Aby system pozycjonowania satelitarnego osiągnął pełną zdolność operacyjną, na orbicie muszą się znajdować przynajmniej 24 satelity.

Jak działa system nawigacji satelitarnej?

Technologia ta opiera się na trzech strategicznych dla prawidłowego działania elementów. Najbardziej zaawansowanym jest tzw. segment kosmiczny – to tutaj właśnie znajdują się satelity nawigacyjne. Kolejnym elementem jest segment naziemny – są to stacje kontrolujące pracę całego systemu. Ostatnim elementem jest segment użytkownika – są to po prostu dobrze znane odbiorniki GPS. Tylko właściwa synergia pomiędzy tymi poszczególnymi elementami sprawia, że możliwe jest wyznaczanie pozycji. A jak to wygląda w praktyce? Satelity mają za zadanie emitowanie sygnału radiowego o określonej częstotliwości. Urządzenia do nawigacji odbierają ten sygnał, obrabiają, przetwarzają i przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów wyznaczana jest pozycja. Dokładnej chodzi tutaj o wyliczenie dystansu pomiędzy widocznymi satelitami, a odbiornikiem. Prędkość rozchodzenia się fali elektromagnetycznej jest znana, a więc pozostaje tylko i wyłącznie poznanie czasu nadania oraz odebrania sygnału. Aby wyznaczyć pozycję należy obierać sygnał z przynajmniej 4 satelitów.

Wykorzystanie systemu

Gdyby ktoś zapytał przeciętnego człowieka gdzie wykorzystujemy GPS, to jego pierwszą odpowiedzią, jeżeli nie jedyną, byłaby odpowiedź, że wykorzystujemy ten system w nawigacji samochodowej. Jest to oczywiście prawdą, jednak to tylko przykład dziedziny, w której wykorzystujemy system GPS. Istnieje wiele innych dziedzin, które również wiele zawdzięczają tej technologii. Możemy tutaj wspomnieć o chociażby archeologii, geodezji, lotnictwie, górnictwie, rolnictwie, rekreacji oraz transporcie drogowym. Osobą dziedziną są specjalistyczne zastosowania wojskowe. Wojsko wykorzystuje GPS do naprowadzania pocisków, lokalizacji żołnierzy na polu walki, akcji ratunkowych oraz do aktualizacji map wojskowych. Notabene GPS tworzony był z myślą o wojsku, więc tam chyba najpełniej rozwinięto metody jego wykorzystania. Ponadto warto tutaj również wspomnieć o tym, że wojsko korzysta z dodatkowej częstotliwości sygnału, dzięki czemu dokładność lokalizacji jest zdecydowanie większa niż w przypadku zastosowań cywilnych.

Więcej na temat GPS = www.technologiagps.org.pl
Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku
Autor: krystian1207

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to
Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Powrót na górę