MenuŁatwiejszy dostęp do antykoncepcji w Anglii. Tabletki bez recepty

Łatwiejszy dostęp do antykoncepcji w Anglii. Tabletki bez recepty

Dwa rodzaje pigułek hormonalnych o działaniu antykoncepcyjnym będą dostępne w brytyjskich aptekach bez recepty - zdecydował tamtejszy urząd-regulator leków. Lovima i Hana to 75-mikrogramowe leki oparte wyłącznie na progesteronie.

Jak informuje Polsat News, Medicine and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA) zatwierdziła nową klasyfikację pigułek, która umożliwia wprowadzenie zmian w systemie ich sprzedaży. Teraz, by kupić te pigułki, wystarczy konsultacja z farmaceutą zamiast recepty od lekarza.

Decyzję tę określa się jako przełomową w 60-letniej historii doustnych środków antykoncepcyjnych na Wyspach. Pierwotnie mogły one być przepisane przez lekarza wyłącznie mężatkom. Teraz po raz pierwszy dostępne są nie tylko dla kobiet w każdej sytuacji życiowej, lecz także bez konieczności posiadania recepty. 

Czysto progesteronowa pigułka może być brana bezpiecznie przez kobiety, które nie mogą zażywać estrogenu. Potocznie zwana jest ona minipigułką, mini-pill. Szefowa MHRA podkreśliła, ogłaszając decyzję, że farmaceuci mają niezbędne kompetencje do oceny, kiedy pigułka jest bezpieczna dla kobiety i potrafią pomóc dokonać świadomego wyboru.

- Konsultowaliśmy się z szerokim gronem osób, które umożliwiły nam podjęcie decyzji, by po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii dać kobietom dostęp do tej antykoncepcji bez recepty. Otrzymaliśmy wiele odpowiedzi w naszych konsultacjach, większość z nich wsparła to podejście - powiedziała June Raine. (Źródło: polsatnews.pl) 


Powrót na górę