MenuBiblioteka Chetham otwiera się po 15 miesięcznej przerwie

Biblioteka Chetham otwiera się po 15 miesięcznej przerwie

Najstarsza biblioteka publiczna w anglojęzycznym świecie została ponownie otwarta po najdłuższym zamknięciu w swojej historii.

Pandemia kornanwirusa spowodowała, że ​​biblioteka Chetham w Manchesterze była zamknięta przez ostatnie 15 miesięcy. Czytelnicy akademiccy i zwiedzający odzyskali teraz dostęp do muzeum i biblioteki roboczej, która wcześniej była otwarta nieprzerwanie od 1653 roku.

Bibliotekarz Fergus Wilde mówił o swojej „radości i ukojeniu” na otwarciu. „Minęło 15 długich miesięcy, odkąd ostatnio witaliśmy gości lub badaczy akademickich w naszych drzwiach” – powiedział. „To nasze najdłuższe zamknięcie od 350 lat, więc z wielką radością i ulgą witamy ludzi z powrotem w naszych historycznych budynkach”.

Jak informuje BBC, 600-letnie średniowieczne budynki klasy I, stanowiły niegdyś dom dla księży z kolegiaty w Manchesterze, a jako biblioteka są nieprzerwanie używane od XVII wieku. Instytucja twierdzi, że jest to najstarsza biblioteka publiczna w świecie anglojęzycznym.

Ponowne otwarcie  zostało naznaczone nową rozszerzoną trasą zwiedzania Manchesteru, ukazującą historię miasta za pomocą rzadkich rękopisów, zdjęć i map. Po raz pierwszy pokazywane są także niektóre przedmioty i faksymile ze zbiorów bibliotecznych. Odwiedzający zobaczą szeroką gamę artefaktów związanych z Manchesterem, podkreślających ewolucję miasta od miasta targowego, przez rewolucję przemysłową, do ery nowożytnej. (Źródło: bbc.com)

Ostatnio zmienianysobota, 26 czerwiec 2021 12:28
Powrót na górę