MenuNajczęstsze awarie ekspresów do kawy i jak ich uniknąć

  • Napisane przez  artykuł promocyjny
Najczęstsze awarie ekspresów do kawy i jak ich uniknąć

Najczęstsze awarie ekspresów do kawy i jak ich uniknąć
Picie filiżanki espresso z samego rana dla wielu osób to już codzienność, ale nie jest tajemnicą, że czasem ekspresy się psują, pozostawiając gospodarzy bez zwyczajowej małej czarnej lub cappuccino. Mimo, że sprzęt kupowany w specjalistycznych sklepach jest trwały i bardzo rzadko ulega uszkodzeniu, to czasami mogą wystąpić problemy wynikające z jego niewłaściwego użytkowania lub złej konserwacji. Większość sprzedawców udziela gwarancji na produkt i zobowiązuje się do pomocy w przypadku wystąpienia wady, ale niektóre problemy można rozwiązać samodzielnie.

Automatyczne ekspresy do kawy i na co zwracać uwagę
Różnego rodzaju ekspresy do kawy charakteryzują się różnymi możliwościami technologicznymi. Najwygodniejsze i najprostsze przygotowanie dobrej kawy w domu umożliwiają automatyczne ekspresy do kawy. W ich przypadku wszystkie procesy odbywają się automatycznie i do przygotowania doskonałej kawy, nawet takiej jak latte macchiato nie potrzeba ani wiedzy, ani umiejętności. Te aparaty są najbardziej popularne w polskich domach. Są łatwe w użyciu, bo żądaną kawę można przygotować za naciśnięciem kilku przycisków. Ich charakterystyczną cechą jest wbudowany młynek i to, że mielą potrzebną ilość ziaren do przygotowania porcji napoju. Jest to bardzo ważna funkcja z punktu widzenia jakości kawowego napoju, jednak niewłaściwe użytkowanie lub stosowanie nieodpowiednich ziaren może spowodować usterkę albo nawet uszkodzenie urządzenia. Co więc wpływa na trwałość i jak uniknąć awarii maszyny?

Kawa złej jakości i nieprzyjemny zapach
Podczas parzenia kawy fusy wpadają do specjalnego pojemnika i się o nich zapomnina. Warto jednak wiedzieć, że te drobinki mogą rozprzestrzeniać się na inne części maszyny i gromadzić w otwartych przestrzeniach. Nie tylko będzie to zanieczyszczać urządzenie, ale stopniowo wpłynie również na smak kawy.
Pozostałości kawy tworzą lepką, czarną masę, która ma tendencję do pleśnienia. Jeśli nie zadbasz o resztki kawy na czas, smak i zapach przygotowywanej kawy może nie być przyjemny. Aby temu zapobiec, konieczne jest periodyczne czyszczenie pojemnika i sprawdzanie czy fusy nie osadzają się w innych zagłębieniach aparatu.
Również należy nie zapominać czyszczenia bloku zaparzającego za pomocą specjalnych tabletek, które wrzuca się do otworu na kawę mieloną. Program czyszczenia zazwyczaj jest dostępny w menu ekspresu. Proces ten zapewnia oczyszcznie całego systemu przebiegu kawy od olejów kawowych i resztek kawy i polepsza smak kawy.

Dziwne odgłosy
Kolejnym problemem, z którym mogą się zmierzyć posiadacze automatycznych ekspresów do kawy, są dziwne dźwięki, które zaczynają wydobywać się z ekspresu podczas parzenia kawy. Jeśli usłyszysz kliknięcie po naciśnięciu przycisku kawy podczas procesu, powinieneś być zaniepokojony. Może to być objaw sygnalizujący, że ta lub inna część urządzenia jest nie na miejscu. Bez rozwiązania tego problemu uszkodzone części mogą z czasem po prostu pęknąć i uszkodzić inne mechanizmy.
Innym powodem, który może wywoływać nieprzyjemne dźwięki podczas parzenia kawy, jest brud nagromadzony w ekspresie. To on może zakłócać pracę, bo zatyka rurki i przez to urządzenie może wydawać ostrzegawcze, nieprzyjemne dźwięki. To prosty problem, który można rozwiązać samodzielnie. Wymaga to po prostu dokładnego oczyszczenia ekspresu do kawy poprzez sprawdzenie i oczyszczenie wszystkich jego wnęk. Jeśli jednak to nie rozwiąże problemu, należy zasięgnąć profesjonalnej pomocy.

Usterki kapsułkowych ekspresów do kawy
Ekspresy na kapsułki są coraz bardziej popularnym urządzeniem. Nie wymagają one specjalnej pielęgnacji i są łatwe w użyciu. Aby cieszyć się świeżą kawą, wystarczy włożyć kapsułkę i kliknąć przycisk. Choć zasada działania takich urządzeń nie jest zbyt skomplikowana, to mogą pojawić się w nich pewne problemy i awarie.

Ekspres nie pobiera wody
Jeśli urządzenie jest prawidłowo przygotowane (podłączone do prądu, zbiornik jest napełniony wodą), ale woda nie krąży po rozpoczęciu procesu parzenia kawy, nie musi to oznaczać awarii urządzenia. Najpierw należy sprawdzić, czy zbiornik na wodę jest dobrze zamocowany. Czasami zdarza się, że jest źle włożony i woda nie może spływać do samego urządzenia.
Jeśli jednak masz pewność, że ekspres jest gotowy do pracy, a woda nadal się nie porusza, to problem może tkwić w rurkach. Niewypływająca kawa może oznaczać, że przewody w urządzeniu, przez które ma przepływać woda, mogą być zapchane, uniemożliwiając przepływ cieczy. W celu usunięcia usterki, należy przeprowadzić dokładniejszy przegląd ekspresu. Najlepiej, jeśli możliwe jest wyczyszczenie rurek poprzez odkamienianie ekspresu.

Brak ciśnienia
Osłabione ciśnienie w ekspresie kapsułkowym to jedna z najsmutniejszych wiadomości dla jego właścicieli. Brak ciśnienia psuje smak każdej kawy. Słabe ciśnienie najbardziej odczuwa się w kawach o małej objętości, jak espresso i ristretto.
Taka awaria ekspresu może być spowodowana kilkoma przyczynami – zakleszczonym mechanizmem i nagromadzonym osadem lub zanieczyszczeniami, które uniemożliwiają prawidłowy ruch wody wewnątrz ekspresu i tym samym obniżają ciśnienie. W takim przypadku ekspres do kawy należy jak najszybciej odkamienić. Jeśli to nie pomoże, to prawdopodobnie winny jest zablokowany mechanizm. Nie zaleca się samodzielnego eksperymentowania w celu naprawy maszyny, więc w takim przypadku najlepiej skontaktować się z serwisem.

Kawa niewystarczająco gorąca
Nagromadzone wapno może również prowadzić do problemów z nagrzewaniem się urządzenia, co może być spowodowane spadkiem temperatury. Jeśli zauważysz, że kawowe napoje nie są tak gorące, jak powinny być, jak najszybciej wykonaj procedurę usuwania kamienia. Z powodu długotrwałego użytkowania i wapna znajdującego się w wodzie, w systemie grzewczym gromadzą się osady, przez co woda nie może nagrzać się do odpowiedniej temperatury. Brak regularnego odkamieniania i nagromadzenie zanieczyszczeń może jeszcze poważniej uszkodzić urządzenie.
Jeśli odkamienianie nie rozwiąże problemu, bo kawa nadal nie osiąga wymaganej temperatury, jest to sygnał, że system grzewczy uległ awarii. W takim przypadku prawdopodobnie trzeba będzie wymienić cały termoblok.

Usterki kolbowych ekspresów do kawy
Przy ekspresie kolbowym jest trochę więcej pracy. Chcąc przygotować kawowy napój, trzeba się bardziej wysilić, co jednak nie przeszkadza ani domowym, ani profesjonalnym baristom. Niestety, awarie zdarzają się również w przypadku tych maszyn.

Ekspres się nie włącza
Chociaż wiele problemów z ekspresem nie jest widoczne od razu, to jeśli ekspres się nie włącza, to wiadomo, że coś jest nie tak. Może być kilka powodów, dlaczego tak się dzieje. Oczywistą przyczyną może być tu wadliwy przycisk zasilania lub przewód zasilający. W takim przypadku trzeba je po prostu wymienić. Jednak nigdy nie rób takich rzeczy samodzielnie – nieprawidłowo wymienione części mogą nie tylko całkowicie uszkodzić ekspres do kawy, ale także zagrozić twojemu bezpieczeństwu.
Inne problemy związane z elektrycznością często nie są łatwe do rozwiązania. Urządzenie może nie działać z powodu wadliwej cewki grzejnej lub przełącznika wrażliwego na ciepło. Zakup części zamiennych jest zazwyczaj złożonym i wymagającym dużej wiedzy procesem, więc bez fachowej pomocy prawdopodobnie nie będziesz w stanie rozwiązać tego problemu.

Wypadająca kolba
Jeśli kolba wypada podczas parzenia kawy, nie powinieneś się zbytnio denerwować. Najczęściej jest na to dość proste wytłumaczenie - przelewanie się kawy w filtrze. Aby uzyskać mocną i dobrej jakości kawę, nie trzeba jej wsypywać do samego brzegu filtra. Jeśli chce się używać większe ilości kawy bez przeciążania kolby, można dokupić filtr o większej pojemności.

Artykuł przyszykowany we współpracy z

Powrót na górę