Logo
 Wydrukuj tę stronę

Agencja Kosmiczna szuka nowych astronautów. Jakie warunki trzeba spełnić?

Agencja Kosmiczna szuka nowych astronautów. Jakie warunki trzeba spełnić?

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) chce wyszkolić nowych astronautów - pierwszy raz od ponad dekady. Chętni mogą aplikować od 31 marca. Agencja zachęca do zgłaszania się osoby z różnych krajów UE. Kandydaci w rekrutacji na kosmonautę muszą jednak spełniać pewne warunki.

ESA chce dokonać zmiany pokoleniowej wśród swoich astronautów, stąd rekrutacja nowych osób chętnych do wybrania się w kosmos. Nabór rozpocznie się 31 marca 2021 r. i potrwa do 28 maja 2021 r. Osoby chcące spróbować swoich sił w tym zawodzie będą mogły składać aplikacje poprzez stronę karier ESA. Kandydatów na astronautów czekać będzie sześcioetapowy proces rekrutacji, który zakończy się w październiku 2022 r.

Agencja ESA zachęca do startu osoby z różnych krajów członkowskich. „Reprezentowanie wszystkich części naszego społeczeństwa jest kwestią, którą traktujemy bardzo poważnie” – wskazuje David Parker, dyrektor ESA ds. eksploracji załogowej i robotycznej. „Różnorodność w ESA powinna dotyczyć nie tylko pochodzenia, wieku, środowiska czy płci naszych astronautów, ale być może także niepełnosprawności fizycznej. Aby urzeczywistnić to marzenie, wraz z rekrutacją astronautów uruchamiam Parastronaut Feasibility Project – innowacyjny projekt, którego czas właśnie nadszedł” - dodaje.

W 1998 roku kraje członkowskie ESA biorące udział w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zdecydowały się połączyć swoje zespoły astronautów z istniejącym zespołem ESA i utworzono Europejski Korpus Astronautów. Ten proces integracji ukończono w 2002 roku. Aktualnie korpus astronautów liczy siedmioro aktywnych członków z Danii, Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Wybrano ich w maju 2009 roku po trwającym rok procesie rekrutacji. Szóstka astronautów ukończyła trening we wrześniu 2009 r., a siódmy formalnie dołączył do zespołu w lipcu 2015 r., kończąc treningi w 2018 r.

Zawód astronauty to jeden z najbardziej obleganych zawodów pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce. Na przykład do rozpoczętej w ubiegłym roku rekrutacji NASA zaaplikowało ponad 12 tysięcy osób.

Jakie warunki trzeba spełnić? 

ESA szuka czterech-sześciu astronautów, których zatrudni na pełny etat, i 20 kandydatów, których będzie trzymać w rezerwie kadrowej. Wszyscy muszą mieć doskonałe zdolności poznawcze i znakomite umiejętności społeczne, świetnie panować nad sobą w stresujących sytuacjach, a także cieszyć się prawie idealnym zdrowiem (wada wzroku jest dopuszczalna, jeśli tylko może być skorygowana przez okulary lub soczewki), w tym wyborną motoryką. Jednym z warunków wstępnych jest spełnienie wymagań zdrowotnych stawianych posiadaczom licencji pilota turystycznego.

Eksperymentalny program badający możliwość wysłania poza Ziemię parastronautów przyjmie na razie jedną albo kilka osób. Tu kandydaci mogą mieć niepełnosprawność kończyn dolnych lub bardzo niski wzrost (mniej niż 1,3 m). Wszyscy kandydaci muszą za to biegle posługiwać się angielskim i jakimś drugim językiem. Muszą także mieć co najmniej magisterium z nauk przyrodniczych, medycyny, studiów inżynierskich, informatyki lub matematyki albo ukończyć szkołę pilotażu doświadczalnego, a także mieć co najmniej trzy lata doświadczenia zawodowego. Jest też limit wieku - najwyżej 50 lat. Do czerwca ESA będzie przeglądać zgłoszenia od wszystkich kandydatów. Pomiędzy lipcem a listopadem wybrani kandydaci będą zapraszani na testy psychologiczne. Ci, którzy je przejdą, od stycznia do kwietnia 2022 r. zostaną poddani dalszym testom sprawdzającym ich zdolności psychiczne - tym razem będą to testy praktyczne.

Od maja do lipca przyszłego roku potrwa badanie zdrowia wyselekcjonowanych już kandydatów. Ci, którzy przebrną i przez to sito, w lipcu-wrześniu przejdą dwie rundy indywidualnych rozmów. Zanim polecą z misją pozaziemską, "wspaniałą czwórkę-szóstkę" czekają lata szkoleń. Pierwszy rok to szkolenie podstawowe w Europejskim Centrum Astronautycznym w Kolonii. Zieloni jeszcze "studenci" poznają tam m.in. język rosyjski. Potem czeka ich kilka lat szkolenia przed misją, podczas którego będą pogłębiać wiedzę (m.in. geologiczną) i zdobywać nawyki w wielu ośrodkach treningowych - zarówno w Europie, jak i w USA oraz Kanadzie czy w ośrodkach rosyjskich. W ramach tego etapu przyszli zdobywcy kosmosu mogą spędzać tygodnie w podwodnych stacjach szkoleniowych czy w jaskiniach. Szkolenie do konkretnej misji trwa dwa lata i również odbywa się w wielu różnych miejscach świata. (Źródło: wyborcza.pl, businessinsider.com.pl)

Zobacz także:

© Goniec.com