MenuKaty Carr, piosenkarka z polskimi korzeniami wydaje kolejny album

  • Napisane przez  goniec.com
Katy Carr, piosenkarka z polskimi korzeniami wydaje kolejny album arch. Katy Carr

Szósty album studyjny Katy Carr tworzy trzeci i ostatni rozdział w jej trylogii o odkrywaniu swoich polskich korzeni na nowo, zainicjowanej przez jej czwarty album „Paszport” (2012). Katy wierzy w to, że ludzie których spotkała na swojej drodze życia, znaleźli się tam dzięki opatrzności, a jej doświadczenia były układane przez przeznaczenie.

“Providence”, był zainspirowany sekwencją snów zapamiętanych przez wielokrotnie nagradzaną piosenkarkę zaraz po przebudzeniu. Artystka eksploruje muzycznie tematy związane z wodą, jak w piosence o stawie ‘Ladies Pond’ w Hampstead Heath czy utworze o Cudzie nad Wisłą, dotyka również tematów walki dobra ze złem, walki o wolność, a także miłości i śmierci.

W ślad za snami autorki przenieś się oczami wyobraźni do powojennego Hampstead roku 1947, gdzie urządzasz przyjęcie w domu Erno Goldfinger’a, dla elit myśli, literatury, oraz przywódców wojskowych Wielkiej Brytanii i Polski. Rozpoczęła się Zimna Wojna, a Stalin opuścił żelazną kurtynę na Wschodnią Europę.

Nagle słyszysz głos Edgara Rice Burroughsa, powtarzającego nieustannie: „Czy żyję i jestem
rzeczywistość, czy jestem tylko snem? ”

W dalszej części tej wizji młody George Orwell omawia polską tragedie drogi od ‘bohatera do zera’ („HERO TO ZEЯO”) związaną z powojenną zdradą Polski przez mocarstwa zachodnie. Dyskusje prowadzi z laureatem nagrody Nobla Czesławem Miłoszem oraz polskim bohaterem ruchu oporu Witoldem Pileckim.

W pozostałych utworach albumu: celtycka królowa „BOADICEA” chwali Elżbietę I, znaną też jako Królowa-Dziewica ( „THE VIRGIN QUEENE”) po jej pokonaniu hiszpańskiej Armady, a następnie wszyscy udają się pływać w stawie „THE LADIES POND”. „AFTERWARDS” roztacza wizje małej dziewczynki urodzonej w biedzie, w polskich górach, a która ostatecznie stanie się twoją matką. „THAT LITTLE DEVIL”, to twój dziadek, cierpi na syndrom Auschwitz, co wyraża się w ogromnym okrucieństwem wobec swojej rodziny. Królowa Wanda każe ci zachować Cud nad Wisłą („MIRACLE ON THE VISTULA”) dla siebie, a sekret ukryć w pudełku pod wodą i nie wspominajac o tym więcej.
Usłyszysz „A BEAUTIFUL SONG FOR YOU” w wykonaniu dzielnego słowika Oscara Wilde'a, którego
śpiew - niegdyś tak silny - teraz rozpływa się w oddali, gdyż jego serce zostało przebite cierniem i jego siła życiowa ulatuje powoli. Kiedy budzisz się o świcie, przypomina ci o tym kwiat czerwonej róży - dziwna, a jednocześnie fascynująca sekwencja snu-koszmaru zmienia się w wirującą spirale.
W głowie masz pełno zaszyfrowanych wiadomości od sokołów wędrownych „HEJ SOKOŁY”. Rzucasz się do notatnika i zapisujesz tyle, ile pamiętasz. ‘Tam musi być ukryte znaczenie tego wszystkiego’, mówisz do siebie. Twoje zmysły są wyostrzone, bo wiesz, że przemówiła muza. Teraz twoim jedynym zadaniem jest rozszyfrowanie jej wiadomości i przetłumaczenie na piosenkę „FREEDOM SONG”.

Przez prawie dekadę Carr starała się odkryć na nowo Polskę, kraj urodzenia jej matki. Spędzała czas na nauce języka polskiego oraz bogatej historii i dziedzictwa tego kraju. Podstawa tej ‘polskiej misji’ leży w jej osobistym dążeniu do zrozumienia międzypokoleniowej, rodzinnej traumy, zarówno części brytyjskiej jak i polskiej, związanej z doświadczeniami II wojny światowej. Traumy która doprowadziła do rozpadu więzi rodzinnych, ale też do decyzji Katy o podjęciu kariery w muzyce.

Dziesięć utworów na albumie PROVIDENCE pokazuje ogromną potrzebę piosenkarki by odnaleźć osoby i postaci mogące być wzorem do naśladowania, ale również przyjaciółmi i rodziną, demonstrując techniki przetrwania zawarte w ich własnych historiach życiowych, próbach i doświadczeniach. Urodzona w Nottingham Carr mówi, że nauczyła się że sercem każdej historii jest dążenie do wewnętrznego oświecenia, wolności i pokoju.

 -  Jestem piosenkarką, która w swojej muzyce celebruje Polskę i silne Polki w historii, o których często się zapomina. - mówi Katy Carr.  - Uznaję wielkie mocne strony Polek, ponieważ Polki są silne (w tym moja świętej pamięci polska mama  i babcia ). Siłę Polek celebruję w pieśniach, które napisałem inspirowane przez wielkie Polki, w tym Krystynę Skarbek, generała Elżbietę Zawacką, Hankę Ordonówną, Pola Negri, Jadwigę Piłsudską, Królową Jadwigę Polską, Królową Wandę. Doceniam wieloletni wkład Polek w walkę o Polskę i liczne polskie wolności, którymi ten kraj cieszy się dzisiaj. - dodaje.

Katy Carr to wielokrotnie nagradzana brytyjska artystka muzyczna, która do tej pory wydała sześć albumów. Jej najnowsze albumy „Paszport” (2012) i „Polonia” (2015) są inspirowane polskimi doświadczeniami z drugiej wojny światowej.

W 2016 roku Katy została odznaczona medale m „Pro Patria” za swoją działalność humanitarną i muzyczną. Można śmiało powiedzieć że Carr jest muzycznym ambasadorem historii Polski w Wielkiej Brytanii.Wśród dzieł literackich które zainspirowały ostatni album, znalazły się „1984” George'a Orwella oraz „Słowik i Róża” Oscara Wilde'a, a także inspiracja historyczna - pierwszy obszerny raport wywiadu Witolda Pileckiego (1943) o zbrodniach popełnionych w Auschwitz.

 

 
Powrót na górę