Menu


Karolina Tuszyńska poleca: "Masz wiadomość"

  • Napisane przez  Karolina Tuszyńska
Karolina Tuszyńska poleca: "Masz wiadomość"

Bywają takie powieści, które rozczulają, które pomimo ogromu słodyczy w warstwie językowej, za którą osobiście nie przepadam, (a który charakteryzuje styl autorki), tak totalnie porywają, że człowiek czyta i nie może się oderwać, aż do ostatniego zdania. 

Każda chwila zaś wymuszonej przerwy w lekturze, mentalnie i tak jest czasem spędzonym z bohaterami powieści.

Ów zabieg udał się Agacie Przybyłek na kartach „Masz wiadomość” niezaprzeczalnie. Co ciekawe, jest to powieść, która najpierw ukazała się tylko w postaci audiobooka, a dopiero po kilku miesiącach, po gorącym przyjęciu, drukiem – na początku tego roku nakładem wydawnictwa Czwarta Strona.

Na kartach książki poznajemy Julię - młodą, ambitną studentkę filologii angielskiej. Dziewczyna świetnie radzi sobie na uczelni, a ponadto już pracuje jako tłumacz literatury. Trochę mniej szczęścia ma w życiu prywatnym. Właśnie przeżywa rozstanie z wiarołomnym narzeczonym i raczej stoi w pozycji utraconej nadziei na szczęście w miłości.

Z odsieczą przychodzi jej przebojowa przyjaciółka, namawiając ją na portal randkowy. Sama ma niemałe doświadczenie w tych kręgach i przyszłego męża poznanego online. I tak Julka, na początku sceptyczna, w końcu daje się namówić na otwarcie profilu, a po pewnym czasie nawet decyduje się przejrzeć konta mężczyzn. I tak jej uwagę zwraca nieco mroczny artysta o mało zachęcającym nicku: Disappointed… Czym rozczarowany jest Pan Disappointed? Czy Julii uda się przełamać jego marsowe podejście? Łatwo się domyśleć, że tak… 

I tak zaczyna się romans. Urocza historia początków niewinnej, prawdziwej miłości. Historii, w której dwoje młodych ludzi bardzo się stara niczego nie popsuć, dba o partnera i wspólną przyszłość.

Czytając tę powieść miałam nieodparte wrażenie, że autorka wykorzystuje wątki autobiograficzne. Gdzieś wcześniej obiło mi się o uszy, że początek jej kariery literackiej był lekarstwem na złamane serce, a później doczytałam, że rzeczywiście mąż autorki jest pierwowzorem dla Pana Disappointed, że sam skrywał się pod takim właśnie nickiem, gdy kilka lat temu poznali się online… Ich wspólne życie przyniosło happy end. Powieść zaś ogromne rozczarowanie! Przy końcu powieści odniosłam wrażenie, jakby autorka wystraszyła się, że opisuje własne życie i nagle postanowiła wykonać ostry skręt! Jakże to było niepotrzebne!!! Naprawdę w tej powieści najbardziej na świecie pragnęlibyśmy happy endu, unieść się na fali miłości, otulić pierzynką spełnionych marzeń i oblizać słodką śmietankę lukrowanej przyszłości, a nie odbić się od brutalnej rzeczywistości… eh!

Wciąż uważam, że to najlepsza powieść w dorobku Agaty Przybyłek. Książka naprawdę mi się podobała i bardzo ją polecam. To ładny, niewinny romans naszych czasów. Romans pełen szacunku, pozbawiony wulgarnosci, gdzie dwoje ludzi myśli o wspólnej przyszłości, a nie tylko o jednym wspólnym wieczorze. Wartościowa książka dla młodych, romantycznych kobiet. Polecam!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZAPOWIEDZI WYDAWNICZE NA TEN TYDZIEŃ
subiektywny wybór Londyneczki
/opisy pochodzą od wydawców/

CIEMNOŚĆ ZŁA/ DAWID WASZAK/ NOVAE RES/ 10.02

Prawda ma to do siebie, że bywa niewygodna. 

Kacper Zborowski po powrocie do rodzinnego Jarocina zostaje uwikłany w morderstwo, którego nie popełnił. Wprawdzie sąd oczyścił go z zarzutów, ale to wcale nie oznacza, że w jego życiu w końcu zapanuje spokój. Wydarzenia z przeszłości nie dają o sobie zapomnieć, a Kacper zaczyna na własną rękę prowadzić śledztwo, próbując zdemaskować brudne sprawki burmistrza miasta i zrozumieć, jaką rolę w tym układzie odegrał przed laty jego ojciec. Rozdarty między spokojem i bezpieczeństwem bliskich, a chęcią odkrycia prawdy i szukaniem sprawiedliwości, czuje, że pogrąża się w narastającym wokół niego mroku... 

"Otula mnie zło, nienawiść, a ja zamiast wyrzucić je z siebie jak najszybciej, pielęgnuję je. 

– Idzie nocka, ciemność zła... – szeptałem, uświadamiając sobie, że ta ciemność zła kroczy za mną jak cień. "

KRZYK DO NIEBA/ MONS KALLENTOFT/ REBIS/ 11.02

W skwarny sierpniowy dzień mały chłopiec zostaje znaleziony martwy w samochodzie. Kiedy na miejsce dociera komisarz Malin Fors, jego matka siedzi pod drzewem, trzymając synka w objęciach. Wszystko wskazuje na to, że zapomniała o chłopcu śpiącym w samochodzie. Kobieta przeszła niedawno załamanie nerwowe i nie może polegać na swoich zmysłach ani pamięci. 

Śledztwo szybko zostaje zamknięte. Wkrótce w Linköpingu dochodzi do kolejnego morderstwa i Malin wraz kolegami musi wrócić do tej sprawy, która, jak się okazuje, jest jedną wielką grą pozorów... Malin głęboko przeżywa to śledztwo. Wie, że granica między dobrem a złem bywa niezwykle cienka i że każdy człowiek ma swoją mroczną stronę... 

"Krzyk do nieba"to dwunasta powieść o komisarz Malin Fors i trzecia z cyklu poświęconego zmysłom. Pierwsza i druga część ("Zapach diabła", REBIS 2017; "Pocałunek kata", REBIS 2018) zostały entuzjastycznie przyjęte zarówno przez krytyków, jak i przez czytelników.

ZAGINIONE ARABSKIE KSIĘŻNICZKI/ NARCIN MARGIELEWSKI/ PRÓSZYŃSKI I S-KA/ 11.02

Wstrząsająca prawda o życiu arabskich księżniczek. Jak się żyje w złotej klatce? Jaka jest cena wolności? I dlaczego niektóre z nich zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach?

Zwykły człowiek nie ma do nich dostępu. Otoczone przez ochronę i opiekunów wiodą baśniowe życie. Arabskie księżniczki spełniają wszystkie swoje zachcianki - za niewyobrażalnie duże pieniądze. Ale muszą być bezwzględnie oddane i podporządkowane mężczyznom. Co jeśli pewnego dnia się zbuntują?

Marcin Margielewski poznał człowieka, który przez większą część życia pracował na dworach saudyjskich władców. O tym, co widział, opowiedział w pełnym emocji akcie oskarżenia. To historia księżniczek, które decyzją swoich ojców, braci i mężów, czyli najbogatszych mężczyzn świata, zostały skazane na to, by świat o nich zapomniał. Jak to możliwe, że w XXI wieku kobiety giną bez śladu i nikt ich nie szuka? Czy kobieta może powiedzieć "nie"?

Opowieść o świecie jak z "Baśni z tysiąca i jednej nocy", w którym jedna decyzja może zmienić życie w koszmar.

WSZYSTKO, CO WIEM O MIŁOŚCI/ DOLLY ALDERTON/ PRÓSZYŃSKI I S-KA/ 11.02

Biografia Roku - National Book Awards 2018. Nominacja do Książki Roku Waterstones 2018. 

Gdyby Bridget Jones istniała naprawdę i urodziła się nieco później, nazywałaby się Dolly Alderton. Wszystko, co wiem o miłości to absolutny bestseller, przetłumaczony już na ponad 20 języków. 

Dolly Alderton, dziennikarka i felietonistka "Sunday Timesa" w swoim pamiętniku z niesamowitym humorem i głęboką szczerością pisze o zakochaniu, szukaniu pracy, upijaniu się, rozstaniach oraz uświadomieniu sobie, że Ivan ze sklepu za rogiem może być jedynym porządnym mężczyzną w jej życiu, ale że absolutnie nikt nie może się równać z jej najlepszymi przyjaciółkami. "Wszystko, co wiem o miłości" to opowieść o złych randkach, dobrych przyjaciołach i - przede wszystkim - dojściu do przekonania, że jest się wystarczająco dobrym. 

Iskrzący się dowcipem i wnikliwością, serdecznością i humorem, niezapomniany debiut Dolly Alderton łączy osobiste historie, żartobliwe obserwacje, a także przepisy, zestawienia i listy rozmaitych przebojów. Wszystko, co wiem o miłości jest jedną z tych książek, przy których czytaniu wciąż masz ochotę zadzwonić do znajomych, żeby przeczytać im jakiś soczysty fragment. Nikt tak nie opowiada o wczesnej dorosłości w całej jej przerażającej i pełnej nadziei niepewności jak Dolly Alderton. To współczesny "Dziennik Bridget Jones", tyle że absolutnie prawdziwy.

SEKS, NIE MIŁOŚĆ/ VI KEELAND/ KOBIECE/ 12.02

Pożądanie, które uzależnia. Czy ma szansę przerodzić się w miłość?

Nowa, rozpalająca zmysły powieść bestsellerowej Vi Keeland!

Poznali się na weselu przyjaciół. Nat szybko zauważyła, że przystojny Hunter urządził na nią polowanie. Po mocno zakrapianej imprezie obudzili się w jednym pokoju hotelowym. Kobieta od razu wiedziała, że to typ faceta, który łamie serca i nie angażuje się w poważniejsze związki. Poza tym sama nie szuka miłości, ma wystarczająco dużo problemów po rozwodzie. Dlatego też zdecydowała się pozostawić "łowcę" z fałszywym numerem telefonu. 

Dziewięć miesięcy później znów się spotykają. Natalia ponownie próbuje zrobić psikusa zarozumiałemu adoratorowi i podaje mu numer swojej matki. Jednak tym razem Hunter tak łatwo nie da się zbić z tropu. Tym bardziej, że ma propozycję nie do odrzucenia...

MIŁOŚĆ CI NIC NIE WYBACZY/ ALEK ROGOZIŃSKI/ EDIPRESSE/ 12.02

Najlepszym lekarstwem na złamane serce jest... morderstwo?

Karolina, młoda mężatka, żyje w przekonaniu, że jej ukochany jest chodzącym ideałem. Niestety, pewnego dnia okazuje się, że to tylko iluzja. Karolina łapie go na zdradzie, a rychło okazuje się, że jej partner jest nie tylko zdrajcą, ale i... potencjalnym mordercą. A przynajmniej tak podejrzewa policja. 

Kiedy nad głową jej męża zbierają się czarne chmury, niewierząca w jego winę Karolina, z pomocą swojego szalonego brata, dwóch zwariowanych przyjaciółek i zaprzyjaźnionej autorki kryminałów Róży Krull próbuje zdobyć dowody jego niewinności. Nie będzie to jednak proste zadanie...

ZIMA CZAROWNICY/ KATHERINE ARDEN/ MUZA/ 12.02

Niesamowite zakończenie "Zimowej Trylogii"!

Wasia i Morozko powracają w trzeciej części przygód, stanowiącej kontynuację "Niedźwiedzia i słowika" oraz "Dziewczyny z wieży", by walczyć ze śmiertelnymi i magicznymi wrogami i ocalić obie Rusie, tę widzialną i tę niewidzialną. 

Wasilisa Pietrowna to niezwykła dziewczyna, za wszelką cenę szukająca własnej drogi. Jej odwaga oraz magiczne zdolności przyciągnęły uwagę Morozki, króla zimy. Za wcześnie jednak, by ocenić, czy jego zainteresowanie okaże się błogosławieństwem, czy przekleństwem. 

Na Moskwę spadło nieszczęście. Jej mieszkańcy szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego właśnie ich to spotkało, a także kogoś, kogo mogliby winić. Wasia jest całkiem sama i osaczona ze wszystkich stron. Wielki Książę , przepełniony gniewem, wybiera sojuszników, którzy poprowadzą go ku wojnie i upadkowi. Powraca zły demon, zdeterminowany, by szerzyć chaos. Wasia znajduje się w samym sercu konfliktu, czując, że los obu światów spoczywa na jej barkach. Niepewna własnej przyszłości odkryje zdumiewającą prawdę o sobie samej, próbując ocalić Ruś, Morozkę oraz świat magii, tak bliski jej sercu. Może się jednak okazać, że nie zdoła uratować wszystkich... 

"Nie wystarczy powiedzieć po prostu, że »Zimowa Trylogia« Katherine Arden jest dobra. Taką lekturę, chce się przytulić, postawić na półce z ulubionymi książkami i natychmiast przeczytać ponownie, a z każdym kolejnym tomem staje się jeszcze lepsza. "Zima czarownicy" znów przenosi nas do czternastowiecznej Moskwy, gdzie dawne bóstwa walczą z nowym bogiem o duszę Rusi, a los wszystkich spoczywa na delikatnych barkach młodziutkiej czarownicy. Przygotujcie się na to, że ta opowieść wyrwie wam serce z piersi, odzyskacie je na chwilę pełne śniegu i magii, i znów zostanie wam wyrwane".

FABRYKA LALEK/ ELIZABETH MACNEAL/ WAB/ 12.02

Wciągająca, mroczna, trzymająca w napięciu aż do ostatniej strony opowieść o pasji oraz niebezpiecznej obsesji. 

Londyn, rok 1850. W Hyde Parku powstaje największe wesołe miasteczko, jakie miasto kiedykolwiek widziało. Pośród tłumu gapiów Iris, początkująca artystka, spotyka Silasa. On jest nią wprost oczarowany. Pewnego dnia malarz Louis Frost prosi Iris, by pozowała mu do obrazu. Dziewczyna zgadza się pod warunkiem, że nauczy ją malować. Ale w międzyczasie obsesja Silasa na punkcie dziewczyny rośnie i przyjmuje dramatyczny obrót – mężczyzna wiedziony stworzoną w swojej głowie wizją porywa Iris i zamyka w piwnicy, żeby mieć ją tylko dla siebie.

MIŁOŚĆ TO WSZYSTKO, CO JEST/ TOMASZ KIERES/ FILIA/ 12.02

Ona, Sonia, jest dwudziestopięcioletnią absolwentką prawa. On, Łukasz, czterdziestoletnim dziennikarzem zajmującym się muzyką i filmem. Ona jest córką jego najbliższych znajomych. On razem z żoną mieszkają tuż obok jej rodziców. Ona jest młoda, na początku swojej drogi, cały czas niezdecydowana jak jej życie ma wyglądać. On dojrzały, dryfujący przez życie, ani nieszczęśliwy, ani specjalnie szczęśliwy, pozbawiony złudzeń, nieliczący specjalnie na wiele. Wpadają na siebie przypadkiem na koncercie rockowym. Z czasem poznają się lepiej, nawiązuje się między nimi nić porozumienia. To jest przyjaźń, tak to czują, tak chcą to widzieć. 

Gdy uczucie zaczyna wymykać się im spod kontroli i przeradzać się w coś więcej, muszą zdecydować. 

Czy odejść, każde w swoją stronę i nie niszczyć tego, co dotąd udało się im zbudować, czy walczyć o miłość. 

Miłość jest do szczęścia niezbędna. Miłość to wszystko, co jest. Kiedy jej nie ma po prostu dryfujesz przez życie. Można się do tego przyzwyczaić.

WANDA. MATKI I CÓRKI/ IZABELA M. KRASIŃSKA/ CZWARTA STRONA/ 12.02

Kolejna część poruszającej sagi "Matki i córki"

Czy pierwsza miłość może stać się antidotum? Gdy rozsądek ustąpi miejsca uczuciom, Wanda przekona się, że nie wszystko w życiu można zaplanować... 

Wanda ma jedno marzenie – zostać pisarką. Po śmierci ukochanej babci decyduje się rozpocząć naukę w mieście, aby rozwijać swój talent. Droga do celu jest długa i kręta, a nieprzychylność nauczycieli i złośliwości kolegów sprawiają, że młodej dziewczynie coraz trudniej uwierzyć w siebie. A to dopiero początek zmagań... 

Trudne wybory, bolesne rozczarowania i miłość, która daje nadzieję na bezpieczne jutro. "Wanda" to pasjonująca opowieść o nieustannym mierzeniu się z życiem.

MIŁOŚĆ/ HELEN DELFORGE/ MEDIA RODZINA/ 12/02

Miłość nie jest jedna, wymyka się definicjom i słowom. Czym więc jest? Książka Hélène Delforge i Quentina Grébana, duetu znanego już z cenionej książki "Mama", to wielobarwna, czasem radosna, czasem nostalgiczna, innym razem zasmucająca próba zebrania emocji, wrażeń, kolorów i odcieni najważniejszego uczucia na ziemi. Jaka jest miłość, gdzie ją spotkać, jakie ma odcienie w młodości i gdy lat przybywa? Uczucia, które znajdziesz w każdym okruchu dnia, codziennych gestach, słowach, w powietrzu i w piasku. 

Książka dla wszystkich absolutnie obowiązkowa.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Karolina Tuszyńska - w sieci szerzej znana z niepohamowanej miłości do książek jako Londyneczka.

Blog
Instagram
Youtube
Facebook

Powrót na górę