Menu


Coroczne spotkania ku pamięci patrona klaunów

  • Napisane przez  Ruda w Wielkim Mieście
Ruda w Wielkim Mieście Ruda w Wielkim Mieście

Ruda w Wielkim Mieście - Polonistka z wykształcenia, z zamiłowania fotografka, podróżniczka i wielbicielka street - artu. Lubię szukać niezwykłości w pozornie zwyczajnych miejscach.

Kolorowa burza loków, czerwone nosy, charakterystyczne ogromne buty i bardzo kolorowe stroje to charakterystyczny wygląd clownów. Dużo śmiechu, gagów i zabaw paradoksalnie nie w cyrku a w… jednym z londyńskich kościołów podczas mszy, najprawdziwszej z pastorem! Tak to nie są żarty! W tak niecodziennej mszy można wziąć udział co roku w pierwszą niedzielę lutego, w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy we wschodniej dzielnicy Londynu - Haggerston. Rok w rok sztab klaunów gromadzi się podczas nabożeństwa za najbardziej znanego klauna w Wielkiej Brytanii Josepha Grimaldiego.

Pierwszy błazen Wielkiej Brytanii żył w latach 1778-1837. Był kluczową postacią w brytyjskiej arlekinadzie i „zdetronizował” inne postaci pantomimiczne w występach cyrkowych na rzecz clownów właśnie. Był prekursorem barwnych strojów i makijaży, które sam projektował, jak również włączył publiczność do swoich cyrkowych gagów.

Coroczne spotkania ku pamięci patrona klaunów odbywają się od 1946 roku.

Początkowo msze odbywały się w kościele Świętego Jakuba w północnej dzielnicy Londynu - Islington, później w kościele w Dalston, a od jakiegoś czasu na Haggerston.

Msze stały się wyjątkowo barwne i zyskały na atrakcyjności dla przypatrujących się im od roku 1967, gdy klauni uzyskali pozwolenie na noszenie podczas nabożeństwa swoich kolorowych strojów.

Na cześć Grimaldiego klauni składają wieniec.

Po nabożeństwie przychodzi czas na wspólne występy i zabawę.

Warto również dodać, że wszystkie występy, gagi i psikusy, które wykonują klauni opowiadają o tym, że należy pomagać słabszym, chorym i tym którzy potrzebują pomocy. Miejsce, czyli kościół, jest jak najbardziej uszanowane, a nauka wypływająca z przemów kolorowych rozśmieszaczy pokazuje tylko, że nie ważna droga do dobra, ale ważny osiągnięty cel!

Jest to wyjątkowo kolorowe i niecodzienne widowisko i zdecydowanie warto wziąć w nim udział. Dodatkowo jest to także impreza charytatywna, która wspiera ludzi z chorobami psychicznymi.

Fot. Ruda w Wielkim Mieście
Zapraszamy do odwiedzenia Rudej w Wielkim Mieście na FacebookYouTube oraz Instagramie.

Powrót na górę