Menu


Karolina Tuszyńska poleca: „Abonent czasowo niedostępny”

Karolina Tuszyńska poleca: „Abonent czasowo niedostępny”

Połowa stycznia za pasem. Ciężko w to uwierzyć, a jednak. Wydawcy budzą się ze snu zimowego i w tym tygodniu zasypują nas premierami. 

Zatem przynoszę wam mnóstwo, mam nadzieję kuszących książek, a przyznać muszę, że miałam nie lada zagwostkę, by wybrać tylko kilka tytułów, taki nawał premier zagości w księgarniach w najbliższych dniach.

Życzę dobrej lektury i zapraszam również na recenzję powieści kobiecej, lekkiej, łatwej, a czy przyjemnej… to się okaże, a także na mój YouTube, gdzie artykułowi towarzyszy film w nowym cyklu Goniec Literacki.

„Abonent czasowo niedostępny, czyli rozwód po polsku” Katarzyny Kalicińskiej, to tytuł, który skusił mnie przede wszystkim nazwiskiem autorki. Czyżby kolejne pokolenie Kalicińskich skuszone sukcesem „Domu nad Rozlewiskiem” zabrało się za literaturę? Poszperałam w odmętach internetu, średnio zorientowana kim pani Katarzyna jest… Okazuje się, że bratanica pisarki, owszem ociera się o show biznes, ma na koncie małżeństwo ze znanym muzykiem i prezenterem telewizyjnym, oraz powieść z wątkiem autobiograficznym napisaną z pomocą ciotki. Sprytny wybieg, chciałoby się powiedzieć, publikować debiut z nazwiskiem znanej ciotki na okładce! Bo, jak się okazuje, przy kontynuacji historii, autorka stanęła na własne nogi, i drugą powieść publikuje już samodzielnie…

Zatem się skusiłam. Pierwszej części nie czytałam, przyznaję, ale absolutnie nie wpłynęło to na odbiór powieści mam wrażenie. Na pierwszych stronach dowiadujemy się, że nasza główna bohaterka – Mika, wkrótce przejdzie przez piekło rozwodu, bo oto jej mąż, ku jej zaskoczeniu, ogłosił, że to koniec. I tak na 350 stronach poznajemy perypetie kobiety, która boryka się z rozwodem, dorastającym synem, dorosłym synem, pasmem sukcesów zawodowych, romansami, nieustannymi podróżami w najodleglejsze zakątki świata, rautami i innymi problemami życia codziennego. 

Najbardziej w tej powieści rozbawił mnie chyba podtytuł „…rozwód po polsku”, bo z polskością i realiami życia przeciętnej Polki ta książka ma niewiele wspólnego. Niby autorka jest producentką seriali, ale mam dziwne wrażenie, że nawet wiodące telewizje prywatne nie porwałyby się na produkcję tak odrealnionego serialu, jak historia bohaterki, przedstawionej w książce. Co ciekawe, nawet synowie bohaterki mają jej za złe, że nie szanuje zwykłych ludzi…

Książka ma niewątpliwie jeden plus. Postać babci – babunia jest damą, starszą uroczą i zadbaną panią z mnóstwem fantastycznych rad do przekazania. Ale to chyba jedyny plus.

Czy powieść polecam? Jako książkę na podróż samolotem lub pociągiem, gdy zależy nam tylko na tym, aby lekko się czytało, wówczas tak. Jeżeli zależy nam na głębszej refleksji, wtedy już niekoniecznie. Czy sięgnę po kolejne tomy? Z przykrością to mówię, ale raczej nie.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Premiery wydawnicze na najbliższy tydzień
/subiektywny wybór wg Londyneczki/
Opisy pochodzą od wydawców

ANNA KASIUK/ OBOK CIEBIE/ CZWARTA STRONA/ 15.01

PATRONAT LONDYNECZKI

Nigdy nie rezygnuj z marzeń. 

Pełna namiętności opowieść o odkrywaniu swojej kobiecości i czerpaniu z życia pełnymi garściami. 

Życie Izabeli przypomina sielankę: kochający mąż, urocze dzieci, praca, która daje satysfakcję... Izabela jest szczęśliwa i wierzy, że w imię miłości warto było lata temu zrezygnować z największej pasji, jaką był taniec. Wszystko zmienia się jednak w chwili, gdy w wyniku rutynowego badania lekarz stawia niepokojącą diagnozę. Izabela postanawia odmienić swoje uporządkowane życie. Aby odnaleźć utraconą iskrę, zapisuje się do szkoły salsy. Nie wie jeszcze, że powrót na parkiet ożywi skrywane pragnienia. 

Czy dojrzałe uczucie przetrwa tę próbę? Jakie decyzje podejmie Izabela? I czy wystarczy jej odwagi, aby ponieść ich konsekwencje?

MAGDA KNEDLER/ POŁOŻNA Z AUSCHWITZ/ MANDO/ 15.01

Przejmująca opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej. 

W piekle obozu koncentracyjnego ocaliła tysiące dzieci. 

Do KL Auschwitz trafia kolejny transport więźniarek. Wśród nich jest położna z Łodzi, która na własną prośbę zaczyna pracę w nieludzkich warunkach: bez wody, podstawowych narzędzi medycznych i leków. Porody przyjmuje na piecu przykrytym starą derką. Wielokrotnie ryzykuje życie, przeciwstawiając się rozkazom bezwzględnego Josepha Mengele. Robi wszystko, by chronić dzieci przed okrutnymi eksperymentami. Wspiera młode matki, którym siłą odebrano niemowlęta i wysłano je do Rzeszy. Albo na śmierć... 

W Auschwitz nie była Stanisławą Leszczyńską. Była Mamą. Była nadzieją. 

"Położna z Auschwitz" to dramatyczna opowieść inspirowana bohaterskim losem Stanisławy Leszczyńskiej. Polska położna odebrała w Auschwitz ponad 3 000 porodów, podczas których nie umarło żadne dziecko, żadna kobieta. 

ANNA PIĄTKOWSKA, KATARZYNA PRUSZKOWSKA-SOKALLA/ OSTATNI SPRAWIEDLIWI/ ZNAK/ 15.01

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. 

"Tam każda sekunda to była śmierć" – mówi dziś Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, jeden z bohaterów książki. 

Dwadzieścia rozmów. Kilkadziesiąt uratowanych istnień. Prawdziwe wspomnienia, ludzkie emocje i opowieści ostatnich żyjących uczestników tamtych wydarzeń. Nieraz trudno uwierzyć, że te historie wydarzyły się naprawdę. 

Helena Goldstein zostaje Marią Bożek. Koleżanka ze szkolnej ławki pomaga jej wydostać się z krakowskiego getta, ukrywa na strychu kamienicy, organizuje wyjazd do Warszawy. I dzieli się z nią własną tożsamością. 

Władysław Misiuna pracuje w królikarni przy nazistowskim obozie. Jedzenie, które dostaje od nazistów, zamiast dla królików trafia do ludzi... 

Józef Walaszczyk przyjmuje do zarządzanej przez siebie fabryki trzydziestu Żydów. By ich ocalić, musi negocjować z Niemcami. Po wojnie nazwą go polskim Schindlerem. 

Jeszcze kilkanaście lat temu przeprowadzenie tych rozmów byłoby niemożliwe. Bohaterowie długo dojrzewali do opowiedzenia światu o tym, co przeżyli i jak wiele ryzykowali, by ratować życie: krewnych i przyjaciół, ale także nieznajomych, przypadkowo spotkanych ludzi. O tym, co robili, często nie wiedzieli nawet ich najbliżsi. 

Dziś szczególnie potrzebujemy takich opowieści – pełnych życzliwości, solidarności i bezinteresowności. Opowieści, które powinniśmy szanować i dbać, by nie były instrumentalnie wykorzystywane w naszych doraźnych sporach. 

Niezwykła książka przedstawiająca wspomnienia Polaków obdarzonych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Bohaterowie opowiadają historie swoje i ludzi, którym pomogli.

WITOLD BEREŚ, KRZYSZTOF BURNETKO/ MAREK EDELMAN: BÓG ŚPI/ WIELKA LITERA/ 15.01

Poruszająca, mądra lektura. Dla każdego, bez względu na światopogląd. 

Zapis rozmów, które Witold Bereś i Krzysztof Burnetko prowadzili z Markiem Edelmanem, ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim. Rozmawiali o Bogu i religii z człowiekiem niewierzącym, boleśnie doświadczonym przez życie, a jednocześnie uchodzącym za autorytet moralny. Edelman zapytany o wiarę powiedział, że Boga wymyślili sobie ludzie jako pewnego rodzaju protezę - jak jest ciężko, to człowiek próbuje się wspierać myślą o Bogu, sprawiedliwości. Autorzy pytają o sens i wartość wszystkich przykazań, wspólnie z Edelmanem analizując je w trudnych i niejednoznacznych kontekstach. Dając przykłady ze swego życia, Edelman tłumaczy, co, dlaczego i kiedy jest najważniejsze.

LOUISA MAY ALCOTT/ DOBRE ŻONY/ MG/ 15.01

Louisa May Alcott opowiada dalsze dzieje "małych kobietek". 

Dobre żony to książka dla wszystkich, którzy chcą poznać dalsze losy małych kobietek - poważnej Meg, roztrzepanej Jo, łagodnej Beth i wytwornej Amy. 

Upłynęło kilka lat i dziewczęta powoli wkraczają w inny świat, dorośleją, zmieniają się, przeżywają smutki i rozczarowania, nawet tragedie, ale jednocześnie życie nie skąpi im także radosnych i szczęśliwych chwil. Cztery siostry - cztery różne drogi życiowe. 

Zanim znów podejmiemy nasza opowieść i spokojnie udamy się na ślub Meg, powinniśmy najpierw poplotkować nieco o rodzinie Marchów. Na wypadek gdyby któryś ze starszych czytelników uważał, że w historii tej zbyt wiele mówi się o "miłości" (nie sądzę, by młodsi czytelnicy mieli podobne zastrzeżenia), mogę tylko powtórzyć słowa pani March: – Czegóż innego można się spodziewać, kiedy w domu są cztery wesołe dziewczęta, a nie opodal pełen werwy, młody sąsiad?

CAROLINE KEPNES/ UKRYTE CIAŁA/ W.A.B/ 15.01

Powraca budzący skrajne emocje i urzekająco socjopatyczny Joe Goldberg! Kontynuacja cieszącej się dużą popularnością debiutanckiej powieści Ty. 

Trzydziestoparoletni Joe Goldberg ma wprawę w ukrywaniu zwłok - przez ostatnie dziesięć lat pozbył się czterech ciał, ofiar swych bezowocnych poszukiwań miłości. Teraz zmierza do Los Angeles, miasta drugiej szansy, zdecydowany zapomnieć o przeszłości i zacząć od nowa. W Hollywood Joe bez trudu integruje się z nowym środowiskiem – jada guacamole, pracuje w księgarni, flirtuje z sąsiadką - dziennikarką. Jednak cały czas ogląda się przez ramię, a czyny z przeszłości nie dają mu spokoju. A przecież on tylko szuka prawdziwej miłości!

Gdy poznaje nową dziewczynę, która coraz bardziej go fascynuje, nie chce jej skrzywdzić, pragnie być z nią na zawsze. Tylko jeśli ona odkryje, co zrobił, być może nie będzie miał wyboru...

JAKUB BECZEK/ TERAZ OTO JESTEM. EDWARD STACHURA WE WSPOMNIENIACH/ BELLONA/ 15.01

Ponad 30 wspomnień o Stachurze – ludzi dobrze go znających i takich, którzy zetknęli się z nim raz lub dwa razy. Ulotne wrażenia, głębsze analizy, zaskakujące konstatacje, czasem nawet sprzeczne oceny. Obraz poety widziany z różnorodnych perspektyw, odkrywający nieznane aspekty jego osobowości. Właściwie nowa biografia. 

Wśród wspominających są osoby publicznie znane, jak Daniel Olbrychski czy Adam Jasser oraz niemal anonimowe, jak motorniczy kierującego pociągiem, który potrącił Stachurę w 1979 roku. Są fani Stachury i osoby traktujące go z dużym dystansem. Czytelnik otrzymuje sugestywne tropy, ale ostatecznie na ich podstawie sam musi zbudować swój osobisty portret Edwarda Stachury.

MICHEL HOUELLEBECQ/ CZĄSTKI ELEMENTARNE/ W.A.B/ 15.01

Niepokojąca diagnoza współczesnych postaw ludzkich. 

Młody biolog, przesiadujący w nieskończoność nad swoją pracą, i jego przyrodni brat, pogrążający się w kryzysie psychicznym nałogowy konsument pornografii, uosabiają zdaniem autora dwa skrajne sposoby życia we współczesnej cywilizacji. Kiedy obsesje seksualne przywodzą jednego z braci na skraj obłędu, drugi pracuje nad genetycznym modelem nieśmiertelnej i bezpłciowej istoty ludzkiej. Książka łącząca elementy powieści obyczajowej, eseju i science fiction wywołała we Francji istną burzę, a nieprzyznanie jej autorowi nagrody Goncourtów porównywano z odrzuceniem przez jury "Podróży do kresu nocy" Céline'a.

MEG WOLITZER/ ICH SIŁA/ W.A.B/ 15.01

Nowa powieść Meg Wolitzer, autorki bestsellerowej Żony. Adaptacją książki na wielki ekran jest zainteresowana m. in. Nicole Kidman. 

Greer Kadetsky jest nieśmiałą studentką pierwszego roku, nałogową czytelniczką, idealistką oburzoną niesprawiedliwością świata. Pewnego dnia wraz z przyjaciółką Zee idzie na feministyczny protest, gdzie poznaje Faith Frank – charyzmatyczną wieloletnią liderkę ruchu kobiecego, obecnie po sześćdziesiątce, która nadal inspiruje setki młodych dziewczyn, by odważyły się zmieniać świat. Kiedy dziewczyna po raz pierwszy słyszy przemówienie swojej przyszłej mentorki, czuje, że wreszcie znalazła coś, co może nadać sens jej życiu. Wszystko teraz zmieni się nie do poznania. 

"Greer nie do końca wiedziała, dlaczego wzbudziła jej zainteresowanie. Z biegiem czasu utwierdziła się jednak w przekonaniu, że spotkanie z Faith Frank stało się elektryzującym punktem zwrotnym, który dał początek wszystkim późniejszym wydarzeniom. Miało upłynąć jeszcze wiele czasu, zanim nadszedł ich koniec".

AGATA PRZYBYŁEK/ MASZ WIADOMOŚĆ/ CZWARTA STRONA/ 15.01

Czy można spotkać miłość swojego życia na portalu randkowym?

Po siedmiu latach szczęśliwego związku Julia zostaje porzucona przez ukochanego tuż przed ślubem. Dziewczyna jest załamana i nie wierzy, że kiedykolwiek jeszcze będzie szczęśliwa... Ulega jednak namowom przyjaciółki i zakłada konto na portalu randkowym. Tam poznaje Adama – mężczyznę, który już dawno stracił zaufanie do płci przeciwnej oraz nadzieję, że kiedyś pozna tę jedyną, wyjątkową kobietę... 

Gdy pewnego dnia na czacie otrzymuje krótkie, lecz intrygujące pytanie, Adam nie podejrzewa nawet, że ta jedna wiadomość zmieni całe jego życie. Czy wirtualne uczucie przetrwa, gdy Julia i Adam spróbują przenieść je do prawdziwego świata? A może ten romans był tylko żartem?

Masz wiadomość to wzruszająca i wyjątkowa opowieść o tym, że twój przepis na szczęście nie zawsze musi być jedyną słuszną drogą, żeby to szczęście osiągnąć... Miłość przychodzi niespodziewanie!

MALWINA FERENZ/ NEON CAFÉ. PORANKI O ZAPACHU KAWY/ CZWARTA STRONA/ 15.01

Tej zimy wszystkie wydeptane w śniegu ścieżki prowadzą do Neon Café. Przygotuj się na wizytę w najbardziej tajemniczej kawiarni Wrocławia. 

W samym sercu otulonego białym puchem miasta skrywa się bezpieczna przystań. Rozświetlone blaskiem kominka wnętrze wypełnia aromat świeżo zaparzonej kawy. Czarnooki kelner, dobry duch tego miejsca, czeka już na gości. Pora zaczynać. 

Szanowany naukowiec wspomina dzień, w którym czas zatrzymał się dla niego na dobre. Zmęczony szarą codziennością ojciec opowiada o tym, jak jedno powitanie może odmienić los. Towarzyszy im policjant, który, chcąc nie chcąc, spełnia się w roli anioła stróża. Do którego z nich dołączysz?

Każdy z nas nosi w sobie inną historię. Odwiedź Neon Café i wsłuchaj się w ton niespiesznych rozmów wypełniających to niezwykłe miejsce.

ROBERT MAŁECKI/ ZADRA/ CZWARTA STRONA/ 15.01

Są kości i ślady, które rzucają nowe światło na tajemnicze zaginięcie pary studentów. Jednak zmowa milczenia trwa od lat. 

Kiedy w podchełmżyńskim Grodnie opadają wieczorne mgły, komisarz Bernard Gross bada sprawę odnalezionych w pobliskim lesie kości. Nowe tropy zaprowadzą go do sprawy zagadkowego zaginięcia pary studentów sprzed szesnastu laty. 

Im głębiej i dokładniej Gross będzie szukał, z tym większym trudem przyjdzie mu przedzierać się przez gąszcz traumatycznych wspomnień skłóconych ze sobą członków rodzin dwojga zaginionych. Prawda o tamtych zdarzeniach okaże się wstrząsająca. 

"Zadra" to mroczna opowieść o niszczącej sile miłości, ale też o śmierci, która przedwcześnie zabierając bliskich, strąca w otchłań samotności.

HOLLY BLACK/ KRÓLOWA NICZEGO/ JAGUAR/ 15.01

Jude nudzi się na wygnaniu. Dla zabicia czasu i dla pieniędzy przyjmuje delikatne zlecenia. Ktoś pożera elfy przebywające w krainie ludzi i należałoby położyć temu kres? Oto zadanie w sam raz dla Jude!

Niezbyt mile widzianym urozmaiceniem codzienności są odwiedziny Taryn. Bliźniaczka domaga się od Jude szczególnej przysługi: wygnanka z królestwa elfów ma narazić się na hańbiącą śmierć, byle ocalić siostrę przed konsekwencjami pewnego krwawego nietaktu. Jude ma jednak swoje powody, żeby się zgodzić. Przecież to wyborny pretekst, żeby nieco zamącić w bajecznym Elysium. Wie, że czeka ją konfrontacja z Cardanem. Jude jest śmiertelnie niebezpieczną przeciwniczką dla swoich wrogów, ale czy dość potężną, by pokonać magię? Czy zwykła śmiertelniczka przemocą lub przemyślnością zdoła przełamać klątwę?

Jude jak mało kto umie się narazić dumnym elfom, jednak posiada też szczególną zdolność zjednywania sobie niezwykłych, cennych sprzymierzeńców. Dzięki ich wsparciu i własnym dobrym pomysłom staje przed ostatecznym wyborem, ale wtedy już nikt jej nie może jej pomóc. Tam, gdzie zawodzi nawet Mateczka Szpik, Jude musi sama znaleźć rozwiązanie zagadki tkwiącej w mrocznej przepowiedni. 

Stawką jest przetrwanie królestwa, los Jude i przyszłość elfowego dziecka, które jest następcą tronu.

NICHOLAS SPARKS/ ANIOŁ STRÓŻ/ ALBATROS/ 17.01

Julie zostaje wdową w wieku dwudziestu pięciu lat. Wraz z listem pożegnalnym od męża otrzymuje nieoczekiwany prezent – doga niemieckiego. 

Mijają cztery samotne lata. O względy dziewczyny zabiega przystojny i pewny siebie Richard, w którym Julie dostrzega pokrewną duszę – mimo że ukochany pies go nie akceptuje. Wielką przyjaźnią darzy natomiast nieśmiałego Mike'a – zakochanego w Julie najlepszego przyjaciela jej zmarłego męża. W zachowaniu jednego z mężczyzn Julie odkrywa coś niepokojącego i daje mu kosza. Wtedy zaczyna się dla niej koszmar...

Karolina Tuszyńska - w sieci szerzej znana z niepohamowanej miłości do książek jako Londyneczka.

Blog
Instagram
Youtube

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę