Menu


Styczniowe seanse w kinie POSK

Styczniowe seanse w kinie POSK

Zwycięzca Nagrody Publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Najlepszy” i poruszający film dokumentalny „Janka” o Janinie Ochojskiej, założycielce Polskiej Akcji Humanitarnej, otworzą program społecznościowego Kina POSK w 2020 roku.

Kino POSK oraz patron medialny wydarzenia miesięcznik Goniec Polski i portal Goniec.com zapraszają na styczniowe seanse:

Najlepszy, reż. Łukasz Pałkowski - Czwartek, 23 stycznia 2020, 19:30

„Najlepszy” opowiada inspirującą, prawdziwą historię sportowca Jerzego Górskiego, który wyszedł z uzależnienia od narkotyków i został pierwszym polskim mistrzem świata w podwójnym Ironmanie. Występując w zawodach w Stanach Zjednoczonych w 1990 roku, Polak pokonał dystans 7,6 kilometra pływania, 360 km jazdy na rowerze i 84 km biegu w czasie nieco ponad 24 godzin.

W filmie Łukasza Palkowskiego („Bogowie”) w rolę Górskiego wcielił się uważany za jednego z najbardziej utalentowanych aktorów młodego pokolenia Jakub Gierszał („Yuma”, „Sala samobójców”, „Pokot”), a na ekranie występują także m.in. Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos, Artur Żmijewski i Tomasz Kot.

Janka, reż. Adela Kaczmarek - Sobota, 8 lutego 2020, 15:00

„Janka” to opracowywany na przestrzeni siedmiu lat intymny portret Janiny Ochojskiej, założycielki Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH), która od dzieciństwa jest osobą niepełnosprawną z powodu choroby Heinego-Medina. 

Od początku swojej działalności PAH – największa organizacja zajmująca się pomocą humanitarną w Polsce - udzieliła pomocy w 44 krajach całego świata, a obecnie prowadzi stałe misje w Sudanie Południowym, Somalii, Syrii, Iraku i na Ukrainie, a także prowadzi program dożywiania dzieci Pajacyk.

Film pokazuje historię Ochojskiej przez piękne animacje i materiały archiwalne, a także towarzyszy jej w trakcie współczesnych spotkań, m.in. na misjach prowadzonych przez PAH. Muzykę do filmu skomponował znany pianista, wokalista i poeta Grzegorz Turnau. Projekcji towarzyszyć będzie wstęp do filmu Janiny Ochojskiej (wideo) oraz dyskusja z byłą członkinią misji PAH w Afganistanie, Magdaleną Randall-Schab.

Najlepszy

23 stycznia 2020 (czwartek), 19:30

„Nadwiślański +Rocky+. (…) Prawdziwy tryumf polskiego kina” – Filmweb.pl

Janka

8 lutego 2020 (sobota), 15:00

„Dzieło niezwykłe, poruszające i przywracające wiarę w człowieka” – Tischner.pl

Bilety £5 na poskcinema.org

POSK Cinema, Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny, 238-246 King Street, Hammersmith, W6 0RF London

(posk)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę